Lapkritį žiūrovų laukia nauji Jono Vaitkaus ir Eimunto Nekrošiaus spektakliai, du miuziklai ir net penkios šokio premjeros.
Renata BALTRUŠAITYTĖ
Gatvės kordebaletas: žengi per spalvingus praeities vilčių lavonus, o jie tarsi dvaselės sklendžia, nesiduoda sutrypiami. Niekur nedings: prožektoriai jau gęsta, kapų kauburėliai kyla. Štai kur tikrosios Vėlinės kartu su Helovinu.
Geriausiai tokią nuotaiką atitinkantis spektaklis – neseniai startavęs Rolando Kazlo „Atrask mane“. Su ekshumuotais numirėlių palaikais, primenančiais Helovino kaukes, drobine tautine saviironija ir anaiptol ne idealizuojamos praeities ilgesiu.
O kas lauks mūsų po Vėlinių? Daug kitų kordebaletų: mat net pusė lapkričio premjerų – choreografinės.
Po dvidešimties metų
Pradėkime nuo ketvirtąkart (prieš tai – 1960, 1976 ir 1995 m.) Nacionaliniame operos ir baleto teatre statomo Eduardo Balsio baleto „Eglė žalčių karalienė“. Nuo ankstesniųjų šis pastatymas skirsis tuo, kad baletą kurs britų komanda: choreografas George’as Williamsonas, scenografijos bei kostiumų dailininkė Louie Whitemore ir šviesų dailininkas Howardas Hudsonas. Dirigentas irgi neįprastas: spektaklio muzikos vadovo vaidmens ėmėsi garsus violončelės meistras Davidas Geringas.
„Baletas – labai turiningas, nes jo muzika nepaprastai išraiškinga. Ji, kaip ir Richardo Wagnerio operos, sudaryta iš leitmotyvų. E.Balsys veikėjų charakterius perteikė muzika. Per visą baletą, pradedant likimo tema pradžioje, plėtojami leitmotyvai. Kompozitorius – aukščiausios klasės muzikos dramaturgas“, – įsitikinęs D.Geringas.
Jis atskleidžia, jog choreografas G.Williamsonas baleto muziką ketina šiek tiek sutraukti, kad spektaklis žiūrovui neprailgtų, o visuma būtų labiau sutelkta. Todėl žmonės, gerai žinantys „Eglę žalčių karalienę“, naujoje baleto versijoje galbūt pasiges kai kurių numerių. Bet kuriuo atveju dirigentui lengva dirbti su orkestru, kuriame daugeliui muzikantų E.Balsio partitūra nėra naujiena.
„Eglė žalčių karalienė“ taps D.Geringo, kaip dirigento, debiutu Nacionaliniame operos ir baleto teatre.
Tačiau kas turi pradžią, turi ir pabaigą. O baleto pasaulyje ta pabaiga būna ypač ankstyva. Štai nuo ankstesnės „Eglės žalčių karalienės“ premjeros prabėgo lygiai du dešimtmečiai, o tai – vidutinė baleto šokėjo intensyvios karjeros scenoje trukmė. Todėl daugelis anuomet po premjeros gėles priiminėjusių pagrindinių vaidmenų atlikėjų (Loreta Bartusevičiūtė, Voldemaras Chlebinskas) šiandien jau moko šokti kitus.
„20 sezonų“ – taip pavadintas debiutuojančios režisierės ir choreografės Rasos Niurkaitės spektaklis, pasakojantis apie karjerą baigusius baleto šokėjus. Jo idėja kilo autorei darbuojantis tame pačiame Nacionaliniame operos ir baleto teatre. „20 sezonų“ bando praskleisti uždangą ir pakviesti žiūrovus į teatro užkulisius, kur riba tarp profesijos ir gyvenimo nebeegzistuoja, kur profesija ir yra gyvenimas. Spektaklyje panaudoti interviu su baleto artistais Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje, kurioje studijavo spektaklio autorė.
„Pati anksti patyriau traumų ir nustojau šokti, tačiau nuo šokio nenutolau. Vieni artimiausių mano draugų yra baleto šokėjai, tad girdėjau daugybę jų istorijų. Sulaukę maždaug 40-ies dauguma baigia karjerą. Aišku, atsiranda artistų, kurie šoka ilgiau. Tačiau iš esmės jiems priklauso dvidešimt sezonų teatre, o tuomet jau gali išeiti į pensiją, kai dauguma kitų profesijų žmonių dar tikisi pasiekti karjeros viršūnę. Galbūt labiau suprantu tuos, kurie išeina karjeros aukštumoje. Nesinori nuvilti publikos ir savęs, nesinori matyti gailesčio žvilgsnių. Nemalonu, kai kažkas prieina ir pasako, kad gal jau metas tau palikti sceną. Jei trauksi iš paskutiniųjų, žiūrovai greičiausiai pamirš tavo geruosius laikus ir prisimins tave pavargusį, pasenusį ir išsikvėpusį“, – svarsto R.Niurkaitė.
Atradimai ir aklosios dėmės
Choreografė Birutė Banevičiūtė ir jos trupė „Dansema“ tęsia pasaulį sužavėjusią novatorišką kūrybos kryptį ir siūlo naują kūdikiams skirtą šokio spektaklį „Spalvoti žaidimai“. Jis pilnas spalvotų daiktų, kuriuos mažieji žiūrovai galės tyrinėti ir atrasti kartu su šokėja Giedre Subotinaite.
Nedaug tėvų tikisi, kad jų mažylis sugebės neklykdamas išbūti 40 minučių trunkantį spektaklį. Tačiau šiame teatre viskas (netgi spektaklių rodymo laikas) pritaikyta mažylių iki trejų metų amžiaus galimybėms, todėl pabandykite ir greičiausiai būsite nustebinti. Kaip nustebo ir JAV, Kinijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Belgijoje, Ukrainoje ir kitose šalyse „Dansemos“ spektaklius su savo mažyliais aplankę tėvai.
O suaugusiems žiūrovams choreografas Vytis Jankauskas ketina pasakoti apie „Akląją dėmę“, būdingą kiekvieno žmogaus regėjimui. Šiuo medicininiu terminu nusakomas regėjimo lauke telpantis plotelis, kurio niekaip negalime matyti, tačiau vaizduotė užpildo jį aplinkinio fono smulkmenomis. Spektaklio kūrėjai (šoka Giedrė Kirkilytė ir Rūta Butkus) klaus, ar kartais patys neprisikuriame aklųjų dėmių regėdami vien tai, ką norime matyti, o nepageidaujamus tikrovės aspektus tiesiog pašalindami iš savojo regėjimo lauko.
Tango ir flamenkas
Tradicinio tango mėgėjus turėtų sudominti Vilniaus tango teatro premjera „Lunfardo“, kurioje kartu su lietuvių šokėjais pasirodys Argentinos tango meistrai Carla Dominguez ir Julio Seffino, dainininkas Enrique Sanfilippo ir bandonininkas Arielis Aguilaras. Batelių ritmas, žaismingai koketuojantis su muzikos harmonija ir balsų aksomu, leis pajusti originalaus tango dvasią ir Argentinos karštį.
Lotyniškų ritmų netrūks ir Kauno valstybinio muzikinio teatro premjeroje – Franko Wildhorno miuzikle „Karmen“. Jo libretas paremtas ta pačia Prospero Mérimée novele, kurią išgarsino Georgeso Bizet sukurta opera. Tačiau miuzikle pagrindinių veikėjų tarpusavio santykių raida kreipiama nūdienai artimesne linkme.
Karmen čia – modernaus cirko, garsėjančio drąsiais triukais, artistė, kuriai būdingas gyvenimo džiaugsmas ir beatodairiškas tikslo siekimas. Atsiranda ir naujų veikėjų, pavyzdžiui, miesto, kuriame vyksta veiksmas, meras, aiškiai siejamas su kriminaline aplinka. Miuziklo muzika ir choreografija artima flamenko stiliui. Scenoje dainuos ir šoks Viktorija Streiča, Egidijus Bavikinas, Karina Krysko, Jeronimas Milius ir daug kitų artistų.
Miuziklui ryžtasi ir kartu su trupėn įsiliejusia jaunų artistų karta pastebimai „sumuzikalėjęs“ Panevėžio J.Miltinio dramos teatras (užtenka prisiminti neseniai Vilniuje dar kartą rodytus „Devynbėdžius“).
Šįkart iš JAV atvykstantis lietuvių kilmės režisierius Johnas Staniunas Panevėžyje imasi Edmond’o Rostand’o „Romantikų“ motyvais Harvey Schmidto ir Tomo Joneso sukurto veikalo, kurio pirmoji premjera Niujorke vyko dar 1960-aisiais. Vasarą J.Staniunas jau dirbo Lietuvoje – Klaipėdos muzikiniame teatre pastatė Dano Goggino muzikinę komediją „Šounuolynas“.
Gyvenimo kelionių lagaminai
Muzikos netrūks ir Jono Vaitkaus rengiamoje premjeroje „Septynios gražuolės“. Po „Eglutės pas Ivanovus“ ir „Nebylio“ laukia naujas susitikimas su J.Vaitkaus ir kompozitoriaus Algirdo Martinaičio sceniniu tandemu. Literatūriniu spektaklio pagrindu šįkart tampa viduramžių Persijos literatūros klasiko Nizami Gandževi eiliuotas šedevras „Septynios gražuolės“, vadinamas pačiu erotiškiausiu viduramžių Rytų literatūros kūriniu. Todėl spektaklis, kuriame užimta beveik visa Rusų dramos teatro aktorių trupė, bus skirtas tik suaugusiems žiūrovams.
Nizami poema pasakoja apie persų šachą Bachramą ir jo septynias žmonas – indę, turkestanietę, chorezmietę, slavę, egiptietę, Osmanų gražuolę ir iranietę. Kiekvienai iš savo mylimų žmonų šachas Bachramas surentė po rūmus, kurių architektūroje slypėjo pasaulio sandaros filosofiniai ženklai ir alegorijos.
„Tai pasakojimas apie persų šacho Bachramo ėjimą per nuodėmes, jo išbandymus iki suvokimo, kas vis dėlto žmogaus gyvenime vertingiausia. Nuėjęs visą žmogiškąjį kelią – nuo pat jaunystės meilių, fizinio ir dvasinio ištvirkimo – šachas padarė išvadą, kad žmogaus paskirtis yra ne vien malonumų pataluose voliotis“, – brėžia spektaklio liniją režisierius J.Vaitkus.
Kita premjera, kurios save gerbiantis teatro snobas lapkritį niekaip negalės praleisti, – Eimunto Nekrošiaus „Bado Meistras“ pagal Franzo Kafkos to paties pavadinimo apsakymą. Šis kūrinys tarsi apibendrino rašytojo etines bei estetines nuostatas ir gyvenimo vertybes. Beje, rašydamas apsakymą F.Kafka dėl gerklės ligos išties nebegalėjo valgyti.
„Bado Meistras“ – pasakojimas apie menininką, gebantį badauti neįtikėtinai ilgai ir tuo pritraukiantį minias susižavėjusių žiūrovų. Bet laikai ir publikos pomėgiai keičiasi: Bado Meistras, kad ir pasiekęs savojo meno viršūnę, vienišas ir visų užmirštas miršta cirko užkulisiuose.
Analogijos su neretai badaujančiais nūdienos menininkais labai jau akivaizdžios…
Bado Meistrą vaidina E.Nekrošiaus spektaklių išgarsinta Viktorija Kuodytė, jos scenos partneriais tampa Vaidas Vilius, Vygandas Vadeiša ir Genadijus Virkovskis. Režisierius primena, kad visi mes – menininkai, tik kiekvienas savo srityje, o „Bado Meistras“ – pasakojimas apie žmogaus menininko kelionę per gyvenimą. Kelionę, kurioje taip ir nespėji dorai iškrauti lagamino.
Lagaminai šmėkščioja ir Gabrielės Tuminaitės spektaklyje „Bedalis ir labdarys“ pagal Paulinos Pukytės to paties pavadinimo literatūrinių etiudų knygą. Bedaliai čia – lietuvių emigrantai Londone, labdariai – Jungtinės Karalystės valdininkai, su kuriais jiems tenka susidurti dažniausiai nemaloniomis aplinkybėmis.
O etiudai ir lieka etiudais: bevardžių emigrantų istorijos veja viena kitą, jų veikėjai, netampantys išplėtotais, individualizuotais personažais, labiau primena treninguotų, nuolat apsinešusių gyvulių bandą. Bandą, kuriai britų įstatymai ir jų vykdytojai neleidžia nė žingsnio žengti už griežtai nustatytos ribos.
Tiesą sakant, įdomesni šiame G.Tuminaitės spektaklyje netgi ne emigrantų, o britų valdininkų personažai, iki skausmo pažįstami visiems, kam teko nors kartą gyvenime nusileisti bet kuriame iš Londono oro uostų. Ko verta vien Elžbietos Latėnaitės dainelė apie Londono džiaugsmus… Iš kitų kvatoti vis dėlto smagiau nei iš savęs pačių, ar ne?