Tarptautinės institucijos
Narystė tarptautinėse finansų organizacijose Lietuvai ne tik suteikia galimybę pasinaudoti minėtų organizacijų finansiniais instrumentais, patirtimi, konsultacijomis, bet ir nemažai kainuoja.
Pavyzdžiui, Finansų ministerijos duomenimis, per beveik 20 metų Lietuva už Pasaulio banko (PB), kurio grupės narė yra nuo 1992 m., akcijas sumokėjo apie 28,9 mln. Lt, liko sumokėti dar 4,9 mln. Lt. Šiaurės investicijų banko (ŠIB) narė Lietuva yra nuo 2005 m., per šį laikotarpį už kapitalą sumokėta 23,7 mln. Lt, į rezervą pervesta 58,6 mln. Lt ir dar liko sumokėti apie 11,7 mln. Lt.
Nors ir kainuojanti, narystės nauda akivaizdi. Tarkim, iš PB grupės Lietuva iki 2002 m. (vėliau nebesiskolino) gavo apie 500 mln. JAV dolerių, iš ŠIB – per 376 mln. Lt paskolų.
“Pavyzdžiui, pernai Lietuvai pasiskolinti rinkose, ypač metų pradžioje, buvo ganėtinai sudėtinga ir brangu, tad išnaudojome galimybes pasiskolinti iš tarptautinių finansų institucijų, kurių paskolų sąlygos (terminai, palūkanų norma) buvo palankesnės, nei siūlyta rinkoje. Šios institucijos taip pat teikia mūsų šaliai tikslines paskolas investiciniams projektams, ES paramos bendrajam finansavimui”, – aiškina finansų ministrės patarėja Giedrė Balčytytė.
Priminsime, kad Lietuva yra Europos investicijų, Šiaurės investicijų, Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankų, Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio banko grupės narė akcininkė.