Kirgizija
Kirgizijos prezidento Kurmanbeko Bakijevo oponentai perėmė kontrolę šalyje po kruvinų riaušių, o šios Centrinės Azijos šalies lyderis pabėgo iš sostinės.
Kirgizijos opozicijos protestuotojai trečiadienio vakarą paskelbė per valstybinį radiją, jog jie suformavo vadinamąją liaudies pasitikėjimo vyriausybę, kuriai vadovaus buvusi užsienio reikalų ministrė Roza Otunbajeva.
Vienas Biškeko tarptautinio oro uosto darbuotojas sakė naujienų agentūrai AFP, kad 60 metų K.Bakijevas išskrido iš sostinės mažu lėktuvu, kai jo politiniai priešininkai įsitvirtino svarbiausiose šalies institucijose.
Pasak vieno Gynybos ministerijos pareigūno, K.Bakijevas išskrido į pietinį Ošo miestą, paklusdamas pagrindinių ministerijų ir jo paties apsaugininkų reikalavimas. Šią informaciją patvirtino Ošo valdžios pareigūnai.
Opozicijos lyderis Temiras Sarijevas sakė Kirgizijos radijui, kad premjeras Danijaras Usenovas pasirašė savo atsistatydinimo raštą.
R.Otunbajeva pažadėjo, kad naujoji šalies vadovybė greitai normalizuos padėtį.
“Dabar valdžia liaudies pasitikėjimo vyriausybės rankose, – sakė ji per valstybinį radiją. – Buvo paskirti atsakingi žmonės, kurie jau dirba normalizuojant padėtį”.
Pranešama, kad per trečiadienį vykusias nuožmias riaušes Biškeke ir kituose miestuose, kurios peraugo į šalies masto sukilimą prieš K.Bakijevą, žuvo dešimtys žmonių.
Šalį apėmus neramumams, opozicija užėmė nacionalinę televiziją; prokuratūros pastatas buvo padegtas, taip pat pranešama, kad vidaus reikalų ministras buvo nužudytas.
Riaušės vainikavo stiprėjusius protestus šioje Centrinės Azijos šalyje, per kuriuos opozicija reikalavo K.Bakijevo atsistatydinimo, kaltindama jo vyriausybę žmogaus teisių pažeidimais, autoritarizmu ir netinkamu ekonomikos valdymu.
Nors valdžia buvo trumpam sulaikiusi tris įtakingiausius opozicijos veikėjus ir paskelbė šalyje nepaprastąją padėtį, maištininkai greitai perėmė kai kurių svarbiausių valdžios svertų kontrolę.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas nurodė, kad per neramumus žuvo 68 žmonės, nemažai kurių mirė nuo šautinių žaizdų. Dar 527 žmonės buvo sužeisti, sakė pareigūnas ir pridūrė, kad šie skaičiai veikiausiai dar didės.
Opozicijos lyderis Omurbekas Tekebajevas pareiškė, kad per susirėmimus žuvo daugiau nei 100 žmonių.
Vašingtone JAV valstybės departamento atstovas spaudai Philipas Crowley (Filipas Kraulis) sakė, kad Jungtinės Valstijos “labai atidžiai” stebi padėtį Kirgizijoje.
Savo pavardės nenorėjęs skelbti amerikiečių pareigūnas Vašingtone informavo, kad Kirgizijos valdžia uždarė į šiaurę nuo sostinės esantį oro uostą, kuris yra tranzito punktas Afganistane dislokuotoms JAV pajėgoms.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas paskelbė pareiškimą, kuriame nurodė: “Tai yra Kirgizijos vidaus reikalas, bet protesto forma parodė nepaprastai didelį paprastų žmonių pasipiktinimą esamu režimu”.
D.Medvedevo atstovė spaudai Natalija Timakova Rusijos naujienų agentūrai “RIA-Novosti” sakė: “Prezidentas mano, kad svarbiausia išvengti daugiau aukų ir atkurti valstybėje įstatymų viršenybę”.
Prieš užimdami prezidentūrą, protestuotojai buvo apsiautę parlamentą bei vyriausybės pastatą ir reikalavo, kad K.Bakijevas atsistatydintų.
AFP žurnalistas pranešė matęs liepsnas cokoliniame keturių aukštų pastato, kuriame įsikūrusi prokuratūra, aukšte.
Riaušių milicijos būrio pareigūnai prieš protestuotojus panaudojo ašarines dujas bei garsines granatas, o ministras pirmininkas D.Usenovas visoje šalyje paskelbė nepaprastąją padėtį, tačiau tai valdžios neišgelbėjo.
Šaltinis teisėsaugos institucijose ir vienas liudininkas pranešė, kad šalies šiaurės vakaruose esančiame Talaso mieste, kur prasidėjo pirmieji protestai, buvo nužudytas vidaus reikalų ministras Moldomusas Kongantijevas, tačiau Vidaus reikalų ministerija šią informaciją paneigė.
M.Kongantijevą užpuolė protestuotojai, kurie taip pat paėmė įkaitu pirmąjį vicepremjerą Akylbeką Žaparovą, nurodė Kirgizijos valstybinė naujienų agentūra “Kabar”.
Biškeke sproginėjo garsinės granatos ir visame mieste aidėjo šūviai, o pagrindinėje aikštėje susirinkusios minios protestuotojų skendėjo tirštame ašarinių dujų rūke.
Liudininkai pasakojo, kad tuo metu, kai 3-5 tūkst. protestuotojų Biškeke niokojo ir degino automobilius, saugumo pajėgos šaudė į orą kovinėmis kulkomis.
Demonstrantai atėmė iš milicininkų kelis šarvuočius ir stovėdami ant jų mojavo raudonomis Kirgizijos bei mėlynomis opozicinio judėjimo vėliavomis.
Rusijos naujienų agentūra “Interfax” pranešė, kad plėšikautojai nusiaubė prezidento K.Bakijevo šeimos namus.
Neramumai sostinėje kilo kitą dieną po to, kai daugiau nei tūkstantis protestuotojų prasiveržė pro milicijos užtvaras ir užėmė vyriausybės pastatus Talase.
Centrinėje šalies dalyje esančiame Naryno mieste šimtai protestuotojų trečiadienį šturmavo srities administracijos pastatą, kai srities gubernatorius atsisakė vesti su jais derybas.
Kalnuota Kirgizija, esanti strategiškai svarbioje Kinijos, Rusijos ir Pietvakarių Azijos sankirtoje, yra viena skurdžiausių valstybių tarp šalių, kurios tapo nepriklausomos, kai 1991 metais subyrėjo Sovietų Sąjunga.
Kirgiziją vargina giliai įsišaknijusi korupcija ir nuolatinis politinis nestabilumas. Pastarasis smurto proveržis primena didelio masto neramumus, kurie buvo apėmę šalį 2005-ųjų kovą ir per kuriuos valdžios neteko tuometinis prezidentas Askaras Akajevas.