2016 Balandžio 22

Klaipėdos valstybinės kolegijos studentei auksą pelnė žuvies trapučiai

veidas.lt

Justina KARINIAUSKAITĖ

Tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje „AgroBalt 2016“, vykusioje kovo 31 – balandžio 2 dienomis, sėkmė šypsojosi Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) maisto techno­logijų specialybės studentams. Jų puikų pasirodymą vainikavo už gaminį „Žuvies trapučiai“ laimėtas aukso medalis. Aukso medalius už jaunojo maistininko idėją – žuvies trapučius – pelnė KVK studentė Evelina Liutikaitė ir jos vadovas dr. Viktoras Liorančas.

Paklausta, ar tikėjosi tokios gaminio sėkmės, aukso medalio laimėtoja E.Liutikaitė neslėpė nuostabos ir džiaugsmo. „Nesitikėjau laimėti. Perskaičiusi kitų dalyvių sukurtų produktų pavadinimus pamaniau, kad tai taip pat geri produktai, tačiau įvertinti galimybes laimėti buvo sunku, nes kitų konkurse dalyvaujančių gaminių nebuvau ragavusi. Dėstytojai ir bendrakursiai, kurie ragavo žuvies trapučių, sakė, kad mano gaminys išskirtinis ir labai skanus, dėl to buvo tokia mintis – o gal pavyks? Pagamintas produktas buvo sveikas, skanus, išvaizda įdomi, neįprasta, dėl šių savybių, manau, teisėjai neatsispyrė, — džiaugiasi KVK maisto technologijų specialybės studentė E.Liutikaitė.

Konkursui pasiūlytus gaminius vertino Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu sudaryta komisija. Renkant geriausius maisto eksponatus komisija vertino jų sudėtį, maistinę vertę, technologinius ypatumus, juslines savybes, prekinę išvaizdą, gamybos ekologiškumą ir, žinoma, vartotojų atsiliepimus. Panašūs kriterijai galiojo ir renkant įdomiausią jaunojo maistininko idėją, didelį dėmesį atkreipiant į kūrybiškumą ir praktiškumą (paprasta, naudinga, įdomu, originalu).

KVK studentai konkursui paruošė keturis gaminius: tai žuvies trapučiai (Evelina Liutikaitė, MT9-2 gr.), lašišos užkandėlės sūrio apvalkale (Kęstutis Masiliauskas, MT9-2 gr.), daigintų žaliųjų grikių batonėlis su spanguolėmis (Kristina Sadauskaitė, MT7-3 gr.), levandų duonelė (Gytė Padeginskaitė-Tolienė, MT7-3 gr.).

„Išanalizavus užkandžių rinką pastebėta, kad vyrauja nesveiki, įvairių riebalų prisotinti užkandžiai. Nuspręsta sukurti alternatyvą, kuri būtų ne tik sveika, įdomi ir skani, bet ir tokia, kurios iki šiol rinkoje nebuvo“, – apie idėją konkursui pasiūlyti sveikų gaminių pasakoja V.Liorančas.

KVK studentai konkursui ruošėsi tris savaites. Iš pradžių buvo bandomieji gaminimai, siekiant sukurti gerą skonį, tekstūrą, išvaizdą. Kuriant naują gaminį konsultavo KVK Maisto technologijų katedros dėstytojai, studentai ir UAB „Reba“ technologai.

„Ne vieną dieną darbavomės iki pat vakaro, tačiau buvo verta. V.Liorančas per paskaitą paragino dalyvauti konkurse, pasiūlė pamėginti kurti sveikus užkandžius, taip gimė ši idėja. Tuomet mes ėmėmės darbo eksperimentuodami, galiausiai pora gaminių atitiko visus lūkesčius, jie ir dalyvavo „Agrobalt2016“ parodoje“, – pasirengimo proceso įspūdžiais dalijasi šių metų laureatė.

Būtina savybė – iniciatyva, noras kurti kažką naujo, dar neatrasto, tai, kas būtų sveika ir naudinga mūsų organizmui, ko šiomis dienomis trūksta mūsų maisto racione.

Aukso medalį pelniusiam gaminiui pagaminti pasitelktas inovatyvus gamybos būdas – liofilizavimas (džiovinimas vakuume). Kuriant žuvies trapučius pasirinkta lašišų mėsa, kurioje gausu biologiškai naudingų medžiagų, tačiau gaminys gali būti gaminamas iš įvairių žuvų mėsos. Trapučių gamybai taip pat panaudota kita žaliava – jūros dumblių lakštai, kuriuose gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų, taigi  naujas gaminys originalus, skanus ir sveikas, o svarbiausia, kad jo gamyba praktiškai pritaikoma.

„Žuvies trapučiai – sveikas užkandis, turintis daug vertingų maistinių medžiagų ir vitaminų. Užkandęs jų žmogus būtų sotus ir patenkintas, nes nėra dedama jokių glutamatų“, – savo sukurtą produktą apibūdina E.Liutikaitė.

Paklausta, kokių savybių reikia norint sukurti naują gaminį, E.Liutikaitė neslėpė, kad žmogus turi domėtis maistu, būti imlus bei perspektyvus. „Taip pat būtina savybė – iniciatyva, noras kurti kažką naujo, dar neatrasto, tai, kas būtų sveika ir naudinga mūsų organizmui, ko šiomis dienomis trūksta mūsų maisto racione“, – mintimis dalijasi E.Liutikaitė.

KVK vienintelė Vakarų Lietuvoje rengia maisto srities specialistus, turinčius aukštąjį išsilavinimą. Studentai gauna fundamentalių žinių apie maisto sudėtines dalis, įgyja praktinių maisto gamybos įgūdžių. „Mes mokomės ir dirbame su maistu, sužinome apie slaptus maisto priedus, turime galimybę su jais atlikti bandymus laboratorijose. Turime galimybę eksperimentuoti, gaminti ir kurti produktus ar patiekalus pasitelkdami naujausias technologijas“, – studijų programą apibūdina KVK studentė E.Liutikaitė.

Maisto technologijų katedra aktyviai bendradarbiauja su Vakarų Lietuvos maisto gamybos įmonėmis, todėl studentai turi galimybę susipažinti su naujausiomis maisto gamybos tendencijomis ir pasisemti patirties iš profesionalų.

„Ši programa pasižymi kūrybiškumu, nes eksperimentus su maisto produktais galima atlikti ne tik laboratorijoje, bet ir savo virtuvėje“, – programos privalumus nurodo V.Liorančas.

Užs. Nr. VPL1213

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...