2012 Vasario 24

Knygų ir spaudinių rinka atsigauna, bet vangiai

veidas.lt


Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) duomenimis, Lietuvoje spausdintų knygų, knygelių ir kitų panašių spaudinių pardavimai mūsų šalyje ir užsienyje augo 29 proc. – nuo 59,95 mln. Lt 2010 m. iki 77,4 mln. Lt 2011 m. Tačiau šis rezultatas vis dar buvo maždaug 2,4 karto mažesnis už 2008 m., kai knygų pardavimų apimtys Lietuvos ir užsienio rinkose bendrai siekė 188,52 mln. Lt. 2009 m. knygų pardavimai dramatiškai krito (90 proc.), tačiau pastaraisiais porą metų pradėjo palaipsniui kilti. 2010 m. kilimas buvo nedidelis (13,98 proc.), tačiau 2011 m. Lietuvoje spausdintų knygų pardavimai augo jau 50 proc.

„Prieš keletą metų prasidėjęs ekonominis sunkmetis privertė Lietuvos spaustuves greitai persiorientuoti į kitas rinkas, kuriose mūsų technologijos, gamybos kokybė ir santykinai gera kaina greitai užkariavo užsienio leidėjų pasitikėjimą, – sako LISPA prezidentė dr. Erika Furman. – Tuo metu mūsų šalyje spausdintų knygų, knygelių ir kitų spaudinių bendros pardavimų apimtys krito apie 10 kartų.“

Postūmiu atsigauti Lietuvos knygų rinkai taip pat tapo ir importuojamos produkcijos kiekio mažėjimas. „Iki pat 2006 m. į Lietuvą buvo importuojama labai daug menkaverčių knygų iš Kinijos, Singapūro, kitų Azijos šalių – jų rinka sudarė net 41,8 mln. litų ir buvo tik šiek tiek mažesnė už eksportuojamų knygų apimtis, – sako E. Furman. – Krizės metu importas krito, ir, panašu, kad kitiems rodikliams kylant, jis ir toliau mažėja. Tai mūsų rinkai leido grįžti prie klasikinių vertybių – profesionalaus knygų vertimo, redagavimo, apipavidalinimo“.

Palyginti su 2010 m., pernai rekordiškai padidėjo ir eksporto apimtys – nuo 76,4 mln. Lt iki 105,5 mln. Lt, t.y. 38 proc. Vertinant pastarųjų 7-erių metų rezultatus, eksporto augimas iš viso sudarė 137,6 proc. nuo 44,4 mln. Lt 2006 m.

„Nors atsigavimo ženklai Lietuvos knygų rinkoje jau akivaizdūs, tačiau spaustuvininkams ypač gerai matyti, kaip sunkiai vyksta šis procesas, todėl šiam sektoriui labai reikia valstybės strateginio palaikymo ir skatinimo priemonių, kurios geriausiai atsispindėtų mokestinės aplinkos spaudai lengvinimu“, – pabrėžia LISPA vadovė.

LISPA tikisi, jog valstybės institucijos, galinčios nuspręsti dėl PVM spaudai mažinimo, įžvelgs knygų leidybos edukacinę bei estetinę vertę ir neleis išnykti spausdintai knygai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...