2010 Balandžio 19

Gintaras Sarafinas

Ko mes netenkame

veidas.lt

Praėjusią savaitę teko išgirsti tris blogas naujienas: vienu metu nusprendė emigruoti vienas kolega, vienas giminaitis ir vienas kaimynas. Visi jie turi aukštąjį išsilavinimą, visi dar gana jauni, du iš jų turėjo darbus. Tačiau nė vienas čia nematė geresnių perspektyvų, pavargo laukti krizės pabaigos, o iš atlyginimo ne tik negalėjo nieko susitaupyti, bet ir pragyventi. “Nebėra tikslo laukti, reikia kelti sparnus, kol nevėlu”, – karčiai paaiškino vienas jų.

Norisi pabrėžti, kad čia kalbama apie išsilavinusius, kūrybingus ir darbščius žmones. Taigi emigruoja jau ir tokie, o ne vien bedarbiai ar mažiau išsilavinę tautiečiai. Atrodo, kad šių metų lietuvių emigracijos mastai bus nebe gąsdinantys, o žiaurūs ir tragiški. Juolab kad iš anksčiau emigravusiųjų grįžti į Lietuvą nusprendžia nykstamai mažas nuošimtis. Tuo tarpu dauguma grįžusiųjų paviešėti per Velykas stebisi: “Ir kaip jūs čia išgyvenate?”

Ir iš tiesų, kai pažvelgi į save iš šalies, šis klausimas nebeatrodo toks jau arogantiškas. Jeigu šimtams tūkstančių kraštiečių Lietuva tampa nebemiela, gal iš tiesų pas mus kažkas ne taip? Nusivylusieji vardija tokius argumentus: politika pas mus iškrypusi, atmosfera niūri, kainos didelės, požiūris į žmogų – tikrai ne vakarietiškas, galimybės gyventi oriai menkos, pragyvenimo lygis – vis dar nedidelis. Žinoma, galima aiškinti, kad lietuviai atsiduria pirmajame turtingiausių pasaulio žmonių dvidešimtuke, tačiau jei jie gali atsidurti pirmajame penketuke (tarkime, apsigyvenę Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, JAV ar Vokietijoje), tai jie taip ir elgiasi. O už norą gyventi geriau negalima smerkti.

Smerkti galima tik mūsų valstybės galinguosius, kurie matydami tokias tendencijas nedaro jokių išvadų, nieko nekeičia, o tik pamojuoja išvykstantiesiems: “Gerai, nedarbas bus mažesnis”. Tačiau juk išvykstant išsilavinusiems ir darbingiems žmonėms našta sunkėja likusiems. Jau ir taip socialinė sankloda Lietuvoje viena prasčiausių Europoje, bet juk ji ir toliau blogėja.

Kyla klausimas, kas galėtų emigraciją pristabdyti. Iš esmės vieno veiksmo ar sprendimo nėra. Bet galima pradėti ir nuo smulkesnių dalykų, o jų visuma ir padės sustabdyti emigracijos srautus ar net paskatinti emigrantų grįžimą.

Pavyzdžiui, Valstybės kontrolė nustatė, kad vien tik ministerijos, pirkdamos tyrimus, konsultavimo ir teisines paslaugas, per metus išleidžia per 30 mln. Lt. Pasak valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės, institucijos dažnai perka ir tokias paslaugas, kurias pagal pareigybių aprašymus privalo atlikti jų darbuotojai. Taigi štai pavyzdys, kur galima sutaupyti 30 mln. Lt. Su tokiais pinigais jau galima pasistengti, kad kokie du tūkstančiai žmonių iš Lietuvos neemigruotų.

Ir tai tik vienas pavyzdys. O jų yra šimtai, nes vien Valstybės kontrolė atskleidžia dešimtis. Ir jei tobulu valdymu besigirianti Vyriausybė į juos įsiklausytų, rastų šimtus milijonų litų, padarytų mažiau nesąmonių, pagerintų bendrą atmosferą valstybėje ir nuo emigracijos sustabdytų tūkstančius žmonių.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (3)

  1. saule saule rašo:

    DARYKIT KA NORS. NEBELIKS LIETUVOS, JAUNIMO. KAZKOKIA TRAGEDIJA……AR VYRIAUSYBE TURI NORS KIEK SMEGENU

  2. EMIGRANTAI EMIGRANTAI rašo:

    TRYS PRIEŽASTYS, KURIOS TRUKDO GRYŽTI Į GIMTINĘ.
    1. VALDŽIOS NENORAS DARYTI BETKĄ ŽMONIŲ LABUI, O TIK PATAIKAVIMAS MONOPOLININKAMS, GAUNANT UŽTAI “ATKATUS”;
    2. MŪSŲ VALDŽIOJE PILNA MUZIKANTŲ, VISOKIŲ DAKTARŲ, PILOTŲ, MAESTRO, DIZAINERIŲ, BET TIK NE POLITIKOS MOKSLUS BAIGUSIUS ŽMONIŲ;
    3. DARBDAVIŲ IŠGALINČIŲ MOKĖTI PADORIUS ATLYGINIMUS NENORAS PRADĖTI KELTI SAVO DARBUOTOJŲ GYVENIMO KOKYBĘ, NES PRADĖJUS MOKĖTI GERUS ATLYGINIMUS ĮVYKTŲ GRANDININĖ REAKCIJA, TIEK VALSTYBĖ GAUTŲ PINIGŲ, TIEK KILTŲ VARTOJIMAS, TIEK IMTŲ PAVYZDĮ KITI… (KILTŲ EKONOMIKA)

    REZIUMĖ:
    kadangi mūsų valdžioje pareigas užima žmonės ne pagal savo sugebėjimus ir yra daug suinteresuotų asmenų nieko Lietuvoje kol kas nekeisti, nes kokiem ~100 asmenų kol kas puikus laikas krautis aukso kalnus (valdovų rūmų statybos, projektai užbiudžeto lėšas, visokių “maximų” vadovų pelnai ir t.t.
    Bandant stabdyti emigraciją realiai nieko nesiimama, apart propagandos, vietoj to, kad nors būtų priimtas nors vienas įstatymas tautos naudai, žiniasklaidos pagalba tauta yra deziinformuojama, kaip užsienyje blogai, ir kaip Lietuvoj viskas gerėja, bet šaukštai po pietų: jau pakankamai išvažiavo žmonių, kad jie jau gali informuoti likusią tautą apie realią situaciją ir patys, nėra Lietuvoj žmogaus,kurio bent keli artimieji ar draugai yra emigravę ir informuoja apie REALIĄ situaciją.
    Nebūtina viską padaryti iš karto užtektų nors gero gesto ir kelių protingų sprendimų iš valdžios pusės, kad ižiebtų viltį likusiems ir išvažiavusiems ir emigracijos problema pradės gerėti iš karto. Kas dar neišvažiavo palauks, o kas išvažiavo irgi domėsis kokia lietuvoj situacija ir jei bus proga net jei ir biedniau nei užsienyje, bet pakankamai oriai gyventi tėvynėje pabandys sugryžti.

    P.S. mes taip pat su aukštaisiais,tačiau kurt šeimos Lietuvoje ir oriai (pavalgyti,sutaupyti,uždirbti būstui ir t.t.) gyventi kolkas nėra galimybės net ir gaunant vidutinį atlyginimą (apie “minimumą” patylėkim).

  3. Jonas Jonaitis Jonas Jonaitis rašo:

    VISKAS DAROMA SPECIALIAI , kad tik zmones kuo greiciau atlaisvintu
    zemes, ukius, gyvenamus plotus, kad isparduotu zeme, nekilnojama
    Lietuvos turta– RUOSIAMAS LAISVAS PLOTAS NAUJIEMS PABALTIJO SEIMININKAMS:


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...