Arvydas Anušauskas
Į „Veido“ klausimus atsakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.
VEIDAS: Kaip Jūs, STT veiklą prižiūrinčio komiteto pirmininkas, vertinate tarnybos darbą Lementausko-Kazako-Butkevičiaus byloje?
A.A.: Nuosprendžius visi girdėjome. Manau, šiuo atveju byla nebuvo pakankamai parengta. STT veikloje pasitaiko, kad skubama išplatinti informaciją žiniasklaidai, nors iki operacijos pabaigos dar toli, o neskubant byloje galbūt atsirastų daugiau ir svarbesnių figūrantų. Bet yra, kaip yra. Manau, tiriant šią konkrečią bylą nebuvo įdėta pakankamai pastangų.
VEIDAS: Ar žinomas nors vienas panašaus rango pareigūnų ir politikų galimos korupcinės veiklos tyrimas, kurį STT būtų atlikusi nepriekaištingai iki galo?
A.A.: Manau, tokių bylų yra, ypač rajonuose, tiriant kai kurių savivaldos pareigūnų veiksmus. Ir ištiriama iki galo, ir teismai paskui nuosprendžius priima. Bet kai kalbama apie savivaldą, tai pagrindinis darbas, kurį turėtų atlikti STT – korupcijos prevencija. Tos išvados, kurias STT parengia dėl korupcinių grėsmių atskirose savivaldybėse, negali ir neturi gulti į stalčių. Pavyzdžiui, šiais metais atlikus korupcijos rizikos analizę savivaldybėse išaiškėjo labai svarbių dalykų. Matyti, kad tam tikroje savivaldybėje tam tikram pareigūnui tvarkant tam tikrus dokumentus korupcijos rizika yra didžiulė. Esama atvejų, kai analizę darę STT pareigūnai atvirai sako buvus kyšininkavimą. Deja, visa tai kažkodėl gula į stalčių.
VEIDAS: Gal sakykime atvirai – STT tiesiog renka politinį „kompromatą“, o ne bylas korumpuotiems pareigūnams kelia.
A.A.: Manyti galima visaip – kiekvienas turi teisę turėti nuomonę. Šiuo atveju, kai STT resursai yra gana riboti, tarnybos veikla turi būti labai aiškiai sutelkta viena kryptimi. O dabar būna, kad STT, vykdydama operatyvinius tyrimus, surenka duomenis apie didelę korupcijos riziką vykdant stambius infrastruktūrinius projektus (pavyzdžiui, Ignalinos atominėje elektrinėje), bet šie tyrimai kažkodėl ilgainiui nevirsta bylomis.
VEIDAS: Dejonės, jog STT reikia stumte stumti, kad keltų stambaus masto korupcijos bylas, skamba nuo pat STT įkūrimo 1997 m. Gal laikas padaryti išvadas ir panaikinti šią tarnybą, kovą su korupcija pavedant kriminalinei policijai bei FNTT?
A.A.: Manau, specializuota institucija kovai su korupcija yra reikalinga. Žinoma, gaudyti kyšininkaujančius kelių policininkus gali ir privalo ne STT, o žinybinės imuniteto tarnybos. Tokių anksčiau nebuvo, bet dabar jau yra ir policijoje, ir FNTT.
Iš STT mes tikimės ne tik korupcijos rizikos analizės bei atitinkamo duomenų perdavimo, bet ir bylų. Ypač tikrosios, stambiosios korupcijos bylų, kai išankstiniai nusikalstami susitarimai padaromi keleri metai, iki tikintis gauti rezultatą. Gaila, kol kas labiau trypčiojama vietoje, nei dirbama.