Audrius Bačiulis
Rašant šį komentarą dar nebuvo aišku, kurią galutinę vietą – trečią ar ketvirtą – šiame pasaulio futbolo čempionate užims Urugvajus. Bet koks skirtumas? Vis tiek Urugvajus dar kartą patvirtino priklausąs pasaulio futbolo elitui ir vėl priminė apie save šimtams milijonų futbolo sirgalių. Daugelis jų tikriausiai be Vikipedijos pagalbos negalėtų pasakyti apie Urugvajų nieko, išskyrus tai, kad šioje šalyje puikiai žaidžiamas futbolas. Bet ir tai jau labai daug.
Mat šalies, ypač mažos šalies, futbolo kokybė parodo ir valstybės civilizacinį išsivystymą. Vargu ar atsitiktinai tokioms Lotynų Amerikos didžvalstybėms kaip Brazilija ir Argentina futbole prilygęs mažytis Urugvajus ir ne tokia jau didelė Čilė kartu yra ir mažiausiai korumpuotos žemyno valstybės. O geriausiai iš visų Afrikos komandų čempionate pasirodžiusi Gana turi vieną aukščiausių regione žmogaus raidos indeksų.
Žvelgiant į Urugvajų labiausiai stebina tai, kad ši valstybė yra vos ne Lietuvos kopija. Nedidelė, beveik grynai europietiška šalis, tiek gyventojų skaičiumi, tiek ekonomikos lygiu labai nesiskirianti nuo mūsų. Kaip ir Lietuva, savo nacionalines ambicijas realizuojanti iš esmės per sportą. Visas skirtumas tarp Urugvajaus ir Lietuvos – dėl kadaise atsitiktinai susiklosčiusių istorinių aplinkybių urugvajiečiai nacionaline sporto šaka pasirinko futbolą, lietuviai – krepšinį. Todėl Urugvajų šiandien žino visas pasaulis, o Lietuvą – tik serbai su kroatais ir vienas kitas ispanas, graikas ar turkas. Bet ir šiose valstybėse futbolas – sporto šaka numeris vienas. Netgi savo tėvynėje JAV krepšinis tėra ketvirtas po amerikietiškojo futbolo, beisbolo ir ledo ritulio.
Per du dešimtmečius Lietuvos Vyriausybė investavo į krepšinį tikriausiai jau ne vieną šimtą milijonų litų, nes privačių krepšinio klubų savininkai tikindavo, esą tai investicija ne į jų kišenę, o į Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje. Tačiau labiausiai pasaulyje Lietuvą išgarsino ne krepšininkai, kurie jau kelintą olimpiadą grįžta be medalių, o futbolininkai, įmušę sensacingą įvartį į ką tik pasaulio čempione tapusios Italijos vartus jos namų aikštėje. O tuo metu, kai visa Lietuva ėjo iš proto mūsų krepšininkams triuškinant serbus pergalingame Europos čempionate Švedijoje, pasaulio naujienų agentūros rodė, kaip Lietuvos futbolo rinktinė muša įvarčius į Farerų salų rinktinės vartus pasaulio čempionato atrankinėse varžybose.
Jeigu bent pusė tų milijonų, kuriuos Lietuva be didelės naudos sukišo į krepšinį, būtų atitekę futbolui, šiemet mūsų rinktinė (ir taip FIFA reitinge užimanti gan aukštą 49 vietą) beveik garantuotai būtų žaidusi Pietų Afrikoje ir garsinusi šalies vardą ne prasčiau už Urugvajų.
Nonsencas, pagal tokia logika – atseit skyrus daugiau pinigu isgarsetumem futbole. Yra tokiu pvz., Didzioji Britanija skiria savo tenisui milijonu milijonus – ir ka? yra zemiau uz Lietuva Daviso turnyre o ju komanda neseniai pralose LT vaikams. Reikia specializuotis ten kur esame stiprus, o ne ten kur “uzplaukia”, ar pagal tai kokios sporto sakos cempionatas tuo metu vyksta. Suprantu, kad Baciulis dar nespejo atsigauti po beveik menesi trukusios alaus fiestos ir vuvuzelu, bet jeigu nori matyti geltona zalia raudona eik i tautinius renginius
Gedai, tavo pavyzdys parodo butent tai ka autorius nori pasakyti. Lengva ranka kisami pinigai i krepsini zlugdo visa sporta. Krepsinio mokyklos susirenka visus 6-7 metu vaikus ir tada renka is tevu pinigus, kai vaikui sukanka 11 ismeta ji i gatve ir vel renka 6-mecius – vaikai jau nebenori kitom sporto sakom usziimti ir taip visas kitas sportas kencia…
Uz milijonus statomos koncertu sales – atsieit krepsiniui – vietoj ju butu galima 50 sporto centru kiekviename miestelyje pastatyti…
Sveicarai valstybes lesomis atidare 4 regionines akdemijas ir per 14 metu uzima pirmasias vietas ivairiaus amziaus grupese – Lietuvoje – tik viena pries 3 metus ir tai is futbolo federacijos pinigu…
Manau, rasytojas teisus. Pinigai turi savo itaka zaideju galvoms, motyvuoja juos geriau zaisti. Ir nepamirskite, kad Lietuva atrankoje i pasaulio futbolo cempionata vienu momentu buvo pirma, tad futbolininkai tikrai kazka sugeba. Ir nereikia menkinti nei futbolo, nei krepsinio, tik protingai investuoti gautas lesas i tam tikras sritis, o ne grusti i valdybos kisenes..
teisingai futbolas yra sportas nr 1
Išpildytume autoriaus svajonę ir ką turėtume? Futbolą toje pačioje 49-oje vietoje ar žemiau. Ir beveik garantuotai jokių pasaulio čempionatų. Visokie belgai į savo futbolą kiša n kartų daugiau milijonų nei Lietuva į krepšinį, bet PČ nežaidžia. Tik prie viso to dar neturėtume ir krepšinio.
Morontija, jaučiu, po kokių 20 metų tavo fantazijos įgyvendinimo, verktum, kad visi vaikai eina tik į futbolą ir kitom šakom nelieka. Ir kad futbole nieko naujo nelaimėjom, tik dar ir krepšinio pergalių neliko. ir šiaip totaliai nusišneki dėl vaikų. Pasidomėk, kiek vaikų lanko futbolo treniruotes ir kiek jie už tas treniruotes moka. Žinau konkrečius pavyzdžius, kai futbolo mokykloje tėvai moka daugiau nei pačioje brangiausioje krepšinio mokykloje ir toje futbolo mokykloje sunkiai telpa visi norintys. Nereikia čia skleisti erezijų, jei neturi žalio supratimo apie esamą padėtį.
Drasu vienok
Kodel lietuvos klubai neina per miestu kiemus, salia mokyklu esancius stadionus, kur vaikai zaidzia futbola? kiek talentu rastu, nes tas kuris gerai zaidzia stadione gal neturi galimybes lankyti kokio klubo… manau norint ateityje tureti futboal dar gyva reiktu daugiau demesio skirti jaunimui.
ir kur jie treniruojasi? mazesnei nei krepsinio sale asfaltuotoje futbolo aiksteleje
Xa, tai tu gal nebesvaik, kad futbolas brangiau nei krepsinis kainuoja ;DDDD pats visa gyvenima zaidziau futbola, lankiau treniruotes panevezyje, 5 metus isvis nereikejo moketi, paskuj palengva pakilo iki 10 ar 15lt ;] ir visuose miestuose taip, isskyrus Vilniu ir privacias futbolo mokyklas jame.. taip, kad gal tu pasidomek, o ne is galvos saudyk zinove tu.
O del investiciju, nera ka noret kaj ant dirvono treniruojamasi, be jokiu salygu, treneriu kvalifikacijos ir per zemos, o i viska reikia investuoti, butu pinigu, butu salygos, butu ir lygis kitas. Lietuva yra sportiska salis ir nemanau, kad Lietuviai gabus krepsiniui, bet negabus futbolui, salygu skirtumas yra didelis. Buvome isvyke i turnyra Vokietijoje, kur zaidem su Borusia , Shalke, Everton, komandomis vaiku ir pasirode viskas, kokiomis salygomis dirba su jais zmones, kokios salygos miestelyje kuriame vyko turnyras ir kokias salygas mes turime, kai treniruodavomes mokyklos stadione, per kuri skersai eina bobutes is parduotuviu…Tai tu geriau maziau kalbek jei nezinai kaip yra istikro. Cia lietuviu mastymas toks krepsinio fanu ir tai, jei butu fule tokiame lygyje tu fanu kashes nebeliktu..
Nu ir kiek tie vaikai moka ? 100 200 ? Nebenusišnekėk, pats lankiau futbolą 7 metus, mokėjau 10 litų į jobaną mėnesį…
2 “to xa”. Pvz. visą žiemą treniruojasi Sportimoje. Kai dauguma kitų išgali tik mokyklų sales nuomotis.
Tomai, o tu gal pasakyk, kiek Panevėžyje tada krepšinio treniruotės kainuoja? Ar žinai, kad lygini? Ar lygini futbolo treniruočių Panevėžyje kainą su krepšinio treniruotėm Sabonio mokykloj Kaune?
Kalbėdami apie krepšinio treniruočių brangumą, visi kalba būtent apie privačias Sabonio ir Marčiuliono mokyklas. Jose yra geriausios sąlygos, bet ir kainos didžiausios. Privačių futbolo mokyklų kainas su šitų krepšinio mokyklų kainomis galima ramiai lyginti. Lygiai taip pat, kaip galima ramiai lyginti futbolo ir krepšinio treniruočių kainas valdiškose mokyklose ar mažesnėse privačiose. Šitas visas “krepšinio mokyklose tik susirenka didžiausius pinigus, o pas mus beveik už dyką niekas neina” yra tik amžinai inkščiančių galvose užstrigęs MITAS. Varanavičius jau va kiek laiko visur kartoja, kad žaidžiančių futbolo skaičius prilygo ar aplenkė krepšinį žaidžiančių skaičių.
Futbolas visą žiemą mokyklų salėse vyko KAUNE… geriausiu atvėju jei atsirasdavo laisvo laiko manieže, kurią nors dieną, vykdavom ten… privačių futbolo mokyklų čia nerasta.
Pritariu minčiai, kad nederėtų didžiosios dalies sportui skiriamų lėšų sukoncentruoti į krepšinį. Bet kitavertus futbolas manyčiau pirmiausia turėtų bent šiokius tokius gerėjančius rezultatus parodyti…
Geras pavyzdys – tenisas. Buvo ne ką geresnėje situacijoje nei futbolas. Vos tik atsirado rezultatai (Berankio, Stančiūtės, … pergalės) atsirado tikėjimas, kad galime čia kažką įdomaus nuveikti iškart verslininkai ėmėsi investuoti (stovi puiki SEB arena), tuoj ir valstybė didesnį “pyrago” gabalą atrieks. Teniso mokyklos pilnos vaikų! Esu įsitikinęs kad ši karta (Berankio ir kt.) didelių pergalių nepasieks bet paskui juos užaugs sekanti tenisininkų karta, kuri sudrebins pasaulį.
To matyt reiktų palinkėt ir futbolui: pirmiausia parodykit kažką kas mus (gerbėjus, verslininkus, valstybės, savivaldybių tarnautojus) įtikintų kad verta investuoti… ir tada per kelis metus čia bus net per daug pinigų, nes mielai investuos ir rusai, ir žydai, …
Kaip tau tuos rezultatus parodyt, jei net sąlygos nesudaromos, kur nors nuvykt, parodyt ką “sugebam” …
Is esmes tiesa, is kitos puses – ne. lietuvos futbolo beda yra infrastrukturos nebuvimas, o ta zinoma lemia lesu stoka, susidaranti vos ne visus sportui skiriamus pinigus atiduodant krepsiniui. vien ka pasako faktas, jog normalu stadiona statome ilgiau nei egiptieciai cheopso piramide. o reiketu tiek nedaug – politines valios, taciau krepsinio salyje tas pavojinga.
bet futbolas pasaulyje vienareiksmiskai yra sportas numeris vienas. ir krepsinis turbut jam niekad neprilygs. nereikia labai daug – uztektu sutvarkyti bent jau futbolo mokyklas ir pastatyti kelis stadionus. kainuotu salyginai nedaug, o nauda butu miliziniska. tai, kad mazos valstybes rinktine gali zaisti auksciausiam lygmeny parodo ir kaimynu latviu pavyzdys. ju rinktine turbut net silpnesne uz musu, yra zemesnej reitingo pozicijoje, ka tik pralose baltijos taure, taciau vis tiek zaide finaliniuose etapuose. ir reikia pripazinti ne taip jau prastai. ju vietoje tikrai galime buti ir mes!
Visiska tiesa raso autorius. Kai latviai pateko i Euro chempa 2004 metais kaip tik buvau Skotijoje. Visi skotai puole klausinet kas ta per salis Latvija, kodel jie taip gerai pasirode. O kai pasakojau apie Lietuva sakiau laimejo Euro chempa krepsinyje tai dauguma net nezinojo, kad buna krepsinio chempionatas ir cia ne tik Anglijoje tas pats Vokietijoje, Prancuzijoje, Italijoje. Europoje (net nekalbant pasauli) mazai kam idomus krepsinis, nori isgarseti sporte – zaisk futbola
NIn – nesupratau tavo idejos del teniso… kokie rezultatai?
50 vieta is 130 valstybiu?
Futbolas net 37 buvo is 208, ir dabar yra 51 vietoje…
Kokiu rezultatu reikia – buti pirmam 10-ke? tada jokios Valstybes paramos nebereikes ir visom kitom uzteks
2 “to xa”. Tai tikriausiai nekaltini krepšinio, kad jūsų Kaune neįleidžia į futbolo maniežą?:)
O tai FBK kažkokia ten akademija – ne privati mokykla Kaune?
Futbolo pasaulyje yra puikiausių pavyzdžių, kai puikiausiai tvarkomasi. Marijampolė pasistatė ir stadioną, ir maniežą. Stadionus tvarkosi daugybė mažesnių miestų. Jei nori, sugebi, jokie krepšiniai čia nė prie ko ir nėra kliūtis. Alytus va sporto rūmus tavrko, o stadioną dar anksčiau už juos modernų padarė. Tik straipsnio autoriui ir kai kuriem komentatoriam reikėtų plačiau pasidomėti prieš rašinėjant nesąmones.
pastatykit bent normalesnius stadionus , gali but be tribunu kad bent zole normali butu , atsiras talentu , futbolas yra perspektyvesne sporto saka , niekam neidomu europoje tas krepsinis , buvau svedijoje ir svedai laimejo pries lietuvius krepsini , niekam net neidomu buvo , nieks to nezinojo . Sitam straipsni labai patiko su italija kai lietuviai zaide , tai parode kaip nesidomi niekas
Krepšinis man p… Akademija Kaune nežinau ar privati… Bet į ją atrenkami geriausi, ir ten mokėti išvis nereikia, gauna vaikai stipendijas ten…
nieko naujo neparašyta, seniai žinoma tiesa. bet ačiū audriui, kad pagaliau viešai parašė apie beždžionių ir kitų šalių, propaguojančių šviesoforo vėliavas (bananinių respublikų), mylymiausią sportą. siūlau dar susirinkt visiem lietuviam ir p[asasalint krepšinio federacijai, o paskui atiduot savo atlyginimus
Morontija, pinigai yra ‘kisami’ ten kur jie nesa pelna, niekur kitur. Lietuvoje pelningiausias ir populiariausias sportas yra krepsinis, kaip besuk. Ir kad kazkas ‘ides’ pinigu i kita sporta tikrai nereiskia kad jis taps toks pat. Jei 6-7 metu vaiku tevai duoda pinigu butent krepsiniui, o ne kitom sporto sakom, puikiai parodo koks jis populiarus. Pritariu Gedo nuomonei del autoriaus. Van, Alekna, gavo medaliu, pasidare matomas, skyre pinigu turnyrams tarptautiniams, ka jis ten meto? Tik paziurejus Wiki prisiminiau kad tai diskus. Stai toks populiarus sportas kur buvo ideti pinigai.
krepsinis tai pati didziausia Lietuvos nelaime,per ji mes visiska rytu europos provincija,netutinti net nacionalinio stadijono
Aleksej, a koks pelnas is krepsinio?
Uz dalyvavima Pasaulio cempionate futbole gaunama min 6 mil doleriu, o uz dalyvima krepsinio cempionate reikia susimoketi 0,5 mil EUR…
Europos futbolo cempionato rengejai gauna 250 mil EUR;
Uz teise rengti Europos krepsinio cempionata reikia sumoketi 4 mil…
Vienas skotu atvaziavimas i futbolo varzybas atnesa Lietuvai tiek kiek puse Europos krepsinio cempionato? Ir i tai valstybe nieko neideda – o jeigu butu normalus stadionas – tai tada vienos rungtynes butu atnese tiek kiek visas cempionatas…
Uz kiekviena parduota futbolininka solidarumo mokejimas grizta visiems ji ruosusiems klubams – ka gaunam uz valstybes lesom paruostus krepsininkus zaidziancius NBA ar Graikijoje?
Tai kur ta ekonomika?
Tai kur ek
manau, kad futbola Urugvajus zaidzia aukstam lygyje ir del esamu aplinkybiu. Urugvajus randasi Pietu Amerikos zemyne. paziurejus su kokiom komandom jam tenka zaist norom nenorom pagalvoji, kad ir lygis pas juos aukstas pelnytai. o Lietuva zaidzia su zymiai mazesnio lygio komandom tai ir nera is ko labai ir pasimokyt, tik kartais viena syki i metus susitinka su pasaulio eiltu. Tad ner ko ir noret kai zaidi zemam lygi aisku kad jis auksciau ir nekils. Tokia realybe.
Vokietija, Italija, Prancuzija, Serbija, Ispanija? cia zemas lygis?
tikra tiesa. net geruose Lietuvos stadionuose daug kur danga yra tragiška, o komandų dauguma tikrai treniruojasi ant dirvono. Kai Šiauliuose vyko UEFA moterų turnyras visi nustebo, kai rusių komanda vienvaldes Lietuvos ir daugkartines Baltijos čempiones sutriuškino 8:0. paskui paaiškėjo, kad tos Rusijos moterų komandos biudžetas didesnis nei kai kurių A lygos vyrų komandų. Pinigai daug ką pakeistų į gerą Lietuvos futbole.
Nesuprantu Bačiulio. Mažos šalies kompleksas lenda per žurnalistus. Ir kodėl dabar turime verstis per galvą, kad pakektume tarp stipriausių, populiariausio pasaulyje žaidimo gretas? Ar neužtenka būti savimi ir gerai žaisti krepšinio? Nu nėra jis populiarus. Na ir kas? Ką apie save turėtų kalbėti indai ar kiniečiai, turintys po virš mlrd. gyventojų ir kuriais net nekvepia čempionate. Straipsnis nevykęs. Indai žaidžia kriketa ir nesuka sau galvos, o čia vis noras iššokti virš savo bambos.
http://www.filmai.in/uzeik-160433.html
ką čia nusišnekat lyginant lietuvą su urugvajum ? Urugvajuje visai kitaip žiūrima į futbolą , negu lietuvoje . Na ir kas kad gyventojų yra galima sakyti vienodai ? Ten nuo vaikystės žmonės pradeda siekti tikslų , ir žaidžia kiekvieną dieną , galvodami kad bus tokie pat kaip Recoba , kad ir tas pats Forlanas.
O ką lietuva ? Vaikų yra tikrai perspektyvių , bet jų nedaug . Jiem vėliau atsibosta tas futbolas , prieinama prie kitų dalykų , kas jau yra populiaru lietuvoje .
Beje teko bendrauti su viena urugvajiete, tai pasirodo ten didele bendruomene gyvena kai ji issireiske “lituanos”, gal jie futbola zaisti moka, gal pas save pakviest nieko butu?:)
lietuva krepsinio salis ir visas pasaulis tai zino,tiesiog pastebima jog raso futbolo megejas i ne seip eilinis zmogus
Vienas kitas ispanas turkas ir…. jus nebespankite tose šalyse kur rašėte kad vienas kitas krepsinis yra pats populeriausias populeresnis uz fudbola