V.Andriukaičio prieš privatų verslą nukreipta retorika yra tik dar vienas kairiųjų politikų troškimas susigrąžinti sovietmečiu turėtą carte blanche (veiksmų laisvę) skirstant mokesčių mokėtojų pinigus.
Ministras Vytenis Andriukaitis tvirtina, kad apsukrūs vyrukai privačioje medicinoje elgiasi nesąžiningai ir lobsta vargšų žmonių, kuriems paskiriami nereikalingi brangūs tyrimai, apmokami ligonių kasų, sąskaita. Toks kalbėjimas jau duoda „rezultatų”: Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės pasitikėjimo reitingas pasiekė jokiai Lietuvos Vyriausybei nepasiektą aukštumą – 41 proc. Tai liudija, kad populizmas ir toliau išlieka mėgstamiausias Lietuvos rinkėjų patiekalas.
Ką reiškia sveikatos apsaugos ministro V.Andriukaičio isterija, nukreipta prieš privačią mediciną? Ar tai tikrai nuoširdus susirūpinimas prasta padėtimi Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje ir noras spręsti neskaidraus jos finansavimo problemas? Ar tikrai privati medicina elgiasi neetiškai, o valstybinė yra skaidri ir dirbanti sąžiningai?
“Transparency international” tyrimai rodo, kad tai akivaizdus melas. Viskas yra priešingai – valstybinėje medicinoje tiesiog klesti korupcija. Neatmestina, kad privačioje medicinoje taip pat yra sukčiavimo atvejų ir juos reikėtų išsiaiškinti. Bet teigti, kad privačios medicinos sukčiavimas prilygsta ar net lenkia valstybinės medicinos korupcijos lygį, yra akivaizdus perdėjimas.
V.Andriukaitis tai puikiai supranta. Tai, kas privačioje įstaigoje mokama į kasą, valstybinėse imama į kišenę. Nuo sovietmečio beveik niekas nepasikeitė. Vokeliai kaip buvo, taip ir tebėra duodami. Jei skaičiuosime visą pinigų sumą, kurią neoficialiai reikia išleisti gydymui valstybinėje sveikatos priežiūros įstaigoje, dažnai paaiškės, kad ji nėra mažesnė už sumą, išleidžiamą oficialiai susimokėjus į kasą privačioje medicinos įstaigoje. O paslaugos kokybė dažniausiai būna ne valstybinės medicinos naudai.
Tai apie ką ir kodėl taip kalba ministras? Kokių tikslų siekiama ir ką norima padaryti? Kokioms permainoms bandoma parengti Lietuvos visuomenę? Atsakymų į šiuos klausimus reikėtų ieškoti Konstitucijos 53 straipsnyje ir to paties V.Andriukaičio kreipimesi į Konstitucinį Teismą išaiškinti, ar dabartinė Lietuvos medicinos finansavimo sistema neprieštarauja Konstitucijai.
Dar būdamas Seimo nariu dabartinis sveikatos apsaugos ministras su Seimo narių grupe kreipėsi į Konstitucinį Teismą klausdamas, ar dabartinė sveikatos apsaugos finansavimo sistema, kai piliečiai moka specialų privalomojo sveikatos draudimo mokestį, iš kurio finansuojamos ligonių kasos ir šie pinigai gali patekti tiek valstybinėms, tiek privačioms sveikatos priežiūros įstaigoms, neprieštarauja Konstitucijai. Nors kasdien vis sunkiau suvokti, apie ką kalbą sveikatos apsaugos ministras, jei jo šiandieninę retoriką sulygintume su jo paties ranka rašytu kreipimusi į Konstitucinį Teismą, pamatytume, kad ministras turi labai aiškų tikslą.
Pirma, jis norėtų, kad kompromituojant privačią mediciną būtų sunaikinta privalomojo sveikatos draudimo tvarka ir sveikatos priežiūra finansuojama tiesiog iš biudžeto, kasmet politikų susitarimu nustatant medicinos eilutės dydį biudžete. Antra, ministras norėtų, kad ta biudžeto eilutė būtų skirstoma ministro valia. Tokius norus verčiant į paprastų žmonių kalbą aiškėja, kad norima grįžti į sovietmetį ir šiandien pakankamai atsakingai bei skaidriai skirstomas piliečių privalomojo sveikatos priežiūros sumokėtas lėšas skirstyti ministerijos nurodymais. Tai yra kad vyriausieji gydytojai ir kiti medicinos įstaigų vadovai išsirikiuotų į eilutę prie ministro kabineto ir gautų, kas kiek “nusipelno”. Pacientai būtų gydomi “nemokamai”, taip kaip “nemokamai” buvo gydomi sovietmečiu. Piliečiai, norintys gydytis privačiose sveikatos priežiūros įstaigose, turėtų tiesiog patys susimokėti visą gydymo kainą ir pamiršti savo sumokėtus mokesčius.
Toks yra V.Andriukaičio socialinio solidarumo supratimas. Visi mokame mokesčius, bet jais naudojasi tik tie, kurie gydosi valstybinėse gydymo įstaigose. Einantieji į privačias medicinos įstaigas (pas “sukčius”) jokio solidarumo nėra verti.
Ar taip kaip V.Andriukaitis Konstitucijos 53-ią ir kitus straipsnius supranta ir Konstitucinio Teismo teisėjai? Nuo Konstitucijos interpretavimo priklausys labai svarbus dalykas: ar mes toliau eisime į priekį kaip moderni valstybė ir galutinai atsisveikinsime su sovietiniu ministeriniu mokesčių mokėtojų pinigų skirstymu ir su „nemokama” bet korupcijoje paskendusia sveikatos priežiūros sistema, ar žengsime žingsnį atgal ir grįšime į „geruosius” laikus. Ministro V.Andriukaičio noras sustatyti visus pacientus į vieną eilę valstybinėse gydymo įstaigose, matyt, bus aktyviai palaikytas ne tik skurdesnio socialinio sluoksnio piliečių, bet ir nemažos dalies medikų, valstybinės medicinos įstaigų vadovų bei kitų funkcionierių. Pastarieji labiausiai suinteresuoti sveikatos apsaugos gėrybių korumpuotu perskirstymu, nes patys dalyvaudami šiame perskirstyme visada gali skirstyti taip, kad dalis nubyrėtų ir patiems.
Konstituciniam Teismui sprendžiant šią Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos organizavimo ir finansavimo problemą teks atsakyti į svarbų Lietuvos viešųjų finansų valdymo konstitucingumo klausimą: ar biudžeto sudarymas yra tik politikų kompetencija, ar vis dėlto atskirų fondų egzistavimas (“Sodros”, privalomojo sveikatos draudimo) konstituciškai pateisinamas ir gali būti skaidresnis? Šiandieninė ES (ir ne tik) valstybių viešųjų finansų krizė yra neatsakingo politikų požiūrio į mokesčių mokėtojų pinigus pasekmė, kilusi tiek dėl biudžetinių lėšų neatsakingo skirstymo, tiek dėl beribio skolinimosi finansuojant įvairius populistinius politikų pažadus.
Senojoje Europoje gimusi ir visas ES valstybes įpareigoti atsakingai elgtis su viešaisiais finansai turinti naujoji fiskalinė drausmė yra galimas mokesčių mokėtojų apsisaugojimas nuo politikų neatsakingumo. V.Andriukaičio prieš privatų verslą nukreipta retorika – tik dar vienas kairiųjų politikų troškimas susigrąžinti sovietmečiu turėtą carte blanche skirstant mokesčių mokėtojų pinigus. Jei politikams vėl būtų grąžinta tai, kas šiandien visos ES mastu yra atimama, tai yra pačių prisiimti neriboti įgaliojimai tvarkyti biudžetą taip, kaip jiems atrodys geriau ir reikalingiau, neišvengiamai susidurtume su jų noru „padėti” žmonėms geriau gyventi ir už mus nuspręsti, kam turi atitekti mūsų mokami visi mokesčiai. Vienais metais tie mokesčiai būtų išleidžiami sveikatos priežiūros paslaugoms, kitais metais – tankams ar sraigtasparniams pirkti, trečiaisiais būtų didinama parama žemės ūkui, priešrinkiminiais metais jie apskritai būtų išdalijami kaip socialinė parama.
Tikrai verta svarstyti, ar mūsų politikai yra verti tokios carte blanche, ar vis dėlto tam tikri fondai, tokie kaip “Sodra”, privalomasis sveikatos draudimas, turi likti už politikų valios ribų.
Ministras V.Andriukaitis socialinį solidarumą supranta taip: visi mokame mokesčius, bet jais naudojasi tik tie, kurie gydosi valstybinėse gydymo įstaigose.
Viskas, kas čia parašyta, būtų teisinga ir logiška, jei pasitvirtintų ir praktikoje. Bet, deja, dauguma rimtai sirgusių žmonių yra susidūrę su visai kitokia realybe. Aš pati (kaip ir daugelis kitų) naudojausi ir privačia, ir valstybine medicina. Sirgdamas pinigų neskaičiuoji, rūpi išsikapstyti. Jei reikia padaryti kraujo tyrimą ar dar kokį “niekalą” – važiuoji į privačią (nes bus greičiau). Jei reikia kažką rimčiau ištirti – taip pat į privačią (nes greičiau). Bet štai šitoje vietoje (rimtesnių tyrimų ir tolimesnio gydymo) prasideda nuotykiai. Tarkime, ar yra garantija, kad privačioje įstaigoje paslauga bus kokybiškesnė? Visur dirba tie patys gydytojai. Pakliuvau privačioje įstaigoje pas prastą gydytoją – diagnozavo klaidingai, buvo nemalonu (nors pinigai tekėjo kaip vanduo, einant iš kabineto į kabinetą). O operuoti vis tiek būtų tekę valstybinėje ligoninėje ir vokelį ten taip pat duoti. Va kur skandalas. Nepanaikina privati medicina vokelių. Ir didesnės korupcijos nepanaikina, nes privačioje įstaigoje dirbanti gydytoja siuntimus operuoti “permeta” valstybinės įstaigos “savam žmogui”. Vėliau, važiavau į valstybinę ligoninę, pas puikų gydytoją, mokėjau vokelyje, buvo greita, kokybiška, pigiau (!), visos bėdos išspręstos. Žinoma, tai yra vienas menkas pavyzdys. Ir vokeliai, ir paciento orumo žeminimas “duodant” tuos vokelius yra šlykštus dalykas. Bet nereikėtų iš privačios medicinos šventos karvės daryt, ten taip pat korupcija, nebent rimtai nesergate. Autoriau, sveikatos tau, ypač psichinės!
Biedniokui Lietuvoje bet kuri medicina “peilis”! Andriukaitis ne isimtis – kiekvienas pripuoles prie valdzios lovio stengiasi tik del saves. Gydytoju klanas, kaip ir teisininku – vienas ziauriausiu LT. Niekas nesikeicia ant sio svieto
Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės pasitikėjimo reitingas pasiekė jokiai Lietuvos Vyriausybei nepasiektą aukštumą – 41 proc. Tai liudija, kad populizmas ir toliau išlieka mėgstamiausias Lietuvos rinkėjų patiekalas.
ATVIRKŠČIAI,Lietuvos rinkėjai pradeda atsirinkti,kad tokie demagogai šindeikiai,valatkos,savukynai ir panašūs be jokių skaičiavimų,pusiau tiesa-pusiau melu gina biudžeto pinigų “įsisavinimo” schemas ir baugina-antraip atgal į sovietiją.Žmones mato, kad dar nepradėjus dirbti A.Butkevičiaus vyriausybei buvo sustabdytas pinigų plovimas energetikoj (Elektrėnai gamino keturis kart daugiau negu reikia saugumui,paliko du kartus;saulės energijos kaštai sumažėjo tris kart-sustabdė,užteko tik su specialistais pakalbėti ir elektros kaina sumažėjo dviem ct).Ten kur reikalingi detalesni skaičiavimai sudarytos priešingų pozicijų ekspertų grupės ir bus rasti mažiausią žalą nešantys sprendimai.Ši vyriausybė suteikė vilčių,kad priimant sprendimus bus vadovaujamasi sveiku protu,skaičiavimais ir viešo intereso gynimu,o ne deklaracijom ir demagogija apie demokratiją.
Būtų gerai jeigu lygesnės kiaulės kartu su kitais fermos gyventojais eilėse poliklinikoje pastovėtų, o ne būtų skiepijamos darbo vietoje ir susirgus nebūtų guldomos į lygesnių (vip) palatas.
Aš irgi už lygybę, kai ji man negresia.
As tai pritariu ministro pertvarkai.Jei daktaras turi privatu versla mazai ziuri pacijentus valstybineje ligonineje ir nori,kad jis lankytusi privacioje klinikoje.
Gamtoj lygybės nėr ir būt negali.Jeigu mažas,tai greitas ir vikrus;jei lėtas,tai spygliuotas ir raguotas.Gamtoj kiekvienam duota galimybė išgyventi.Lietuvoj kitaip,su tokių demagogų (TSKP propagandistų) pagalbą buvusieji progresyvistai paėmė turtą,sudėliojo pinigų plovimo schemas,įkūrė STT,kad juos apsaugotų,o tradicionistus su teismų pagalba izoliuotų nuo bandymų turėti galimybę išgyventi.Kažkaip apgavęs,užmigdęs budrumą atėjo Butkevičius ir bando kėsintis į aukso kiaušinius be jokių pastangų nešančias schemas.Ir kuo tampa Butkevičius-ir Joneliu,ir bestuburiu,ir besiblaškančiu,ir prietaisu,ir …. .Nepadeda,Butkevičius toliau eina savo keliu,kuria ekspertų grupes Schemų keitimui į galimybes.Aliarmas!!! Sujudo,sukruto net vieną ministrą nusiuntė iš naujo primeluoti (negi Lietuva gali atsisakyti Valstybės kertinių akmenų-kalbos,sienų,simbolių) kaimynams.Nors su jų veiksmų logika-po mūsų nors ir tvanas,viskas įmanoma.Vienas iš propagandistų savukynas taip ir sako:-”reikia greit nubalsuoti,po savaitės bus pamiršta”,kitas progresyvistas kirkilas raportuoja:-”balandį nubalsuosim”.Nepadės nuversti arba ateiti “į protą”, prasidės atviras sabotažas iš valdininkų pusės.Tada mes jau patys paskirsim KUBILIŲ taisyti padėtį.
skaitau, skaitau – žiūriu visiškas absurdas parašytas. nesąmonė kažkokia, melas. bet taip akivaizdžiai – galvojau, kad neprofesionaliai. pasirodo, klydau: šitas Šindeikis yra pats tikriausis socdemų draugas, savo akivaizdžiu melu diskredituojantis žurnalo redakciją. gurdu, bravo.
Ar medicina turi būti tik drakoniškas verslas, kuriame pelnas pirmoje vietoje, o sveikata – paskutinėje? Nėra jokios garantijos, kad privačioje įstaigoje paslauga bus kokybiškesnė, ji bus tik greitesnė. Už tą dirbtinai sukurtą “greitumą” žmogus nuožmiai reketuojamas (pvz.: įtariant vėžį, poliklinikoje tam tikrų tyrimų tektų laukti pora mėnesių; žmogus tiek nelauks ne dėl to, kad yra “lygesnė kiaulė”). O Autoriaus varoma propaganda yra keista. Lyg pats būtų nesirgęs. Ar taip pinigus švaistyt mėgtų. Ar uždirbtų tokiu faustišku būdu. Ar tikrai su psichine sveikata kažkas netvarkoj, po tų visų ligų ir (galimai) brangaus nugydymo….
Mano(manyčiau-ir ministro,tik ne Šindeikio)idealas-ne pelno siekianti, visiems vienodai prieinama medicina.Gyvenime kitaip.Net valstybinė,juo-lab privati medicina,be kitų negerovių,apimta litų/pelno godulio. Ne-teisinga,nedora priešinti žmones sukta demagogija.Juk netiesa grįstas viso teksto foninis/kertinis klausimas-”Ką reiškia…minstro V.A. iste-rija, nukreipta prieš privačią mediciną?”.Ministro siekis bandyti didinti savo sferoje tvarką link idealo nepanašus “prieš” ir”isteri-ją”.Isterija-oponentų reakcija,isteriškai skleidžiamas sugalvotas”prieš”- taktinis šmeižtas.Sakyčiau,efektyvus(kaip sovietme-čiu-štai priešas,kol visai negalvoji,nes apipintas suveltu neva tikru rūpesčiu žmonių sveikata ir jų pinigų tinkamesniu naudojimu.O kur dar iš juodojo humoro serijos užuomina:”O paslaugų kokybė dažniausiai ne valstybinės medicinos naudai”.Nekokybiškas gydymas-kas tai?Ne prieš privačią mediciną kyla šmeižiamas ministras,manyčiau,už didesnę, pado-resnę tvarką joje.
Šindeiki,tavo galvelėje per mažai smegenų,o ir esami per prastos kokybės,kad įrodyti Vytenio Andrikaičio veiksmų neracionalumą.
Interpeliacija BUS.
Nukritau ant nugaros,kita diena negaliu atsikelt;batu uzsirist.Nueinu i Druskininku poliklinika.Rentgenas tik po 20 dienu,o jei norit siandien mokama.Sumokejau vienas slankstelis0,2 mm pasislinkes,gerai,kad neluzo.Privaciai i vertikalines vonias ir privciai tempimo pratimai.Atsistate po 5dienu.Druskininkuose seniau buvo 23t gyventoju,siandien15t,gydutoju nesumazejo.Tie patys dirba ir privaciai,todel daromas dirbtinis deficitas ir ligonis priverstas gydytis uz pinigus.Andriukaitis zino visa tai,todel mediku mafija raso uzsakomus straipsnius visuose leidiniuose.
Puiki įžvalga, dėkui, dabar gerokai tapo aiškiau, kur tikrieji tikslai, kurie Andriukaicio paslepti. Savo valdose pilna valstybiniu problemu, tai reikia nuo ju nukreipti demesi – reiki rasti isoreje priesa ir ant jo loti, kad kiti nematytu, kas dedasi ministro valdose. As nesupratau, kai pamaciau, kad ministras pateisina korupcija sveikatos sektoriuje, kad jo nuomone gydytojams kysiai yra viskas gerai… Ziauru, man teko gyventi Svedijoje, Vokietijoje, ten uz tokius kysius i cype susodintu, o po tokiu kalbu ministras senai butu atsisatydines ar atstatydintas, bet cia Lietuva, cia tokie valdo… Aciu uz sudeliojima tasku i vietas.
AS palaikau ministra Andriukaiti.Visa ka jus norite padaryti daug zmoniu pritaria.Nepasiduokit mafijos spaudimui.Privacios gydymo istaigos tegu gydo is savo uzdirbtu pinigu.
Jei moku mokescius ir manau kad viesu polikliniku paslaugu kokybe nepriimtina – noreciau kad paslaugos privaciose gydymo istaigose man kainuotu maziau, ar butu nemokamos. Kodel tureciau moketi uz nemokama gydyma per savo mokamus mokescius poliklinikoms, jei jose nesilankau… Jei polikliniku vadovai nori kad lankyciausi jose – tegu persitvarko. Nenoriu eiliu. Noriu kokybes. O kokybe noreciau gauti mokedama kuo maziau. Todel as uz privaciu gydymo ystaigu finansavima, kad pati jas galeciau finansuoti maziau is savo asmeniniu lesu… Andriukaiciui nepritariu.
gal kas galetu pasakyti kurioje vals tybineje gydymo istaigoje galima pasidaryti lazerine koju venu operacija