Politikai ir verslininkai reguliariai iškelia problemą, kad valstybės ar viešosios institucijos milijonus litų už nedideles palūkanas laiko bankuose, o valstybė tuo metu priversta skolintis iš užsienio kreditorių už tris keturis kartus didesnes palūkanas. Štai Valstybinė ligonių kasa terminuotu indėliu laikė 247 mln. Lt Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, Klaipėdos jūrininkų ligoninė banko sąskaitose sugebėjo sukaupti 23 mln. Lt, po „Snoro“ skandalo paaiškėjo, kokias didžiules sumas jame laikė kai kurios su valstybės ar savivaldybių biudžetais susijusios institucijos.
Finansų ministrės patarėja Rasa Jakilaitienė teigia, kad visų šių atvejų negalima statyti į vieną gretą. Kaip nustatė Valstybės kontrolė, Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervas buvo sudarytas iš valstybės brangiai pasiskolintų lėšų ir tikrai laikytas banke kaip indėlis. Tačiau dalis asignavimų valdytojų, pavyzdžiui, aukštosios mokyklos ar ligoninės, yra viešosios įstaigos, tad jos turi teisę imti užmokestį už tam tikras paslaugas ir tomis lėšomis disponuoti. Tiesa, šios įstaigos gauna dotacijas ir iš valstybės ar Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų. Savivaldybėms ir aukštosioms mokykloms Konstitucija suteikia tam tikrą veiklos, įskaitant ir finansinės, autonomiją.
„Valstybės pinigų srautai juda tarp keturių atskirų (valstybės, savivaldybių, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo) biudžetų. Atitinkamai pagal sritis pasidalijama ir kontrolė bei atsakomybė. Labai svarbu, kad viešojo sektoriaus institucijos ir įstaigos vertintų biudžeto lėšas ne kaip savo, o kaip mokesčių mokėtojų turtą“, – pabrėžia R.Jakilaitienė.
Ministrės patarėja primena, jog valstybė skolinasi tikrai ne tam, kad pasiskolintas lėšas investuotų į terminuotus indėlius komerciniuose bankuose, o kad finansuotų viešąsias paslaugas ir įgyvendintų įsipareigojimus, kai suplanuotos išlaidos viršija pajamas. Tiesa, skolinamasi su tam tikra atsarga, nes skolinantis „iš vakaro“ smarkiai išaugtų Vyriausybės skolinimosi sąnaudos ir mažėtų investuotojų pasitikėjimas. Kadangi į biudžetą gaunamų pajamų ir išlaidų grafikai nesutampa, kartais laikinai susidaro laisvų lėšų sumos, kurios trumpam, dažniausiai iki mėnesio, yra investuojamos. Už šias lėšas gaunamos palūkanos naudojamos viešosioms reikmėms.
Dabar valstybės biudžeto ir pasiskolintos lėšos komercinių bankų terminuotuose indėliuose siekia 425 mln. Lt. Asignavimų valdytojų valstybės biudžeto lėšų likučiai komerciniuose bankuose sudaro 64,5 mln. Lt, iš jų 29,4 mln. Lt – aukštųjų mokyklų uždirbtos pajamų įmokos už mokslą ir kitas paslaugas.