2013 Balandžio 18

Kokia bus Venesuela po Hugo Chavezo

veidas.lt


Venesuelos gyventojai įsitikinę: Venesueloje ir toliau gyvuos “chavizmas”, nepriklausomai nuo to, kas laimės prezidento rinkimus.

Venesueloje skaičiuojami prezidentą savaitgalį rinkusių gyventojų balsai. Kas kelias valandas skelbiami rezultatai, kurie vienuose Venesuelos regionuose palankesni kol kas laikinai prezidento pareigas einančiam Nicolas Madurui, kituose – jo konkurentui Henrique Capriles Radonskiui. Pirmasis rinkėjams garantavo, kad taps naujuoju Hugo Chavezu, antrasis – jo priešingybe.
Vis dėlto analitikai linkę manyti, kad nors Hugo Chavezo nebėra, jo epocha dėl to nesibaigė. Jei pergalė atsidurs Nicolas Maduro rankose, tai įvyks savaime. Šis politikas paties H.Chavezo buvo paskirtas laikinuoju šalies vadovu po diktatoriaus mirties. Negana to, Nicolas Maduro tuo be galo didžiuojasi, o savo rinkiminės kampanijos šūkiu netgi pasirinko žodžius “Aš esu Chavezas”.
Kad jis nedaug kuo skirsis nuo ilgamečio Venesuelos diktatoriaus, byloja ne vien žodžiai. Per trumpą laiką jis sugebėjo pademonstruoti kietą savo kumštį, suimdamas į rankas vyriausybės kontrolę, pasakydamas metinę Venesuelos vadovo kalbą, paskirdamas naują užsienio reikalų ministrą, galiausiai – paragindamas kariuomenę po H.Chavezo mirties ir toliau išlaikyti lojalumą prezidentui (tai yra, jam pačiam) ir nepasivargindamas kasdien pasirodyti per nacionalinę televiziją. Net drabužius N.Maduras pasirenka neatsitiktinai – jų spalvų gama visiškai sutampa su H.Chavezo drabužių palete.
Iš tiesų tai imponuoja daugybei Venesuelos gyventojų. Iš šalies gali atrodyti neįtikėtina, bet Vakaruose dažnai pajuokų objektu tapdavęs, savimyla narcizu vadintas H.Chavezas Venesueloje tikrai buvo garbinamas. Bent pusė tautos jo raudojo panašiai kaip Šiaurės Korėjoje – Kim Jong Ilo, o likusieji, kuriems diktatorius nebuvo toks artimas širdžiai, irgi nedžiūgavo. Jie suprato: Venesueloje dar kurį laiką galios taisyklė “Chavezas mirė, tegyvuoja naujasis chavezas”.

H.Chavezo įpėdinis sistemos nepakeis

Beje, juo gali tapti ir H.Capriles Radonskis. Ir nors jis atkakliai tvirtina, kad mėgins atitaisyti visas H.Chavezo padarytas klaidas, ekspertai mano, kad taip jam atrodo tik tol, kol nesusidūrė su realybe.
“Norėdamas legitimios valdžios, jis turės susitarti su karinėmis pajėgomis, rasti kompromisą su Vyrausybe, be to, netrukus suvoks, kad 14 pastarųjų metų tobulintas socializmas negali būti sugriautas per vieną dieną, ir galiausiai pats taps Chavezo sukurtos sistemos dalimi.
“Nuo H.Chavezo Venesuela niekur nepabėgs. Chavizmas egzistuoja ir be paties Chavezo”, – apibendrindamas Venesuelos ateitį, prognozuoja “IHS Global Insight” analitikas iš Londono Diego Moya-Ocampos.
Jis įsitikinęs, kad chavistinių idėjų neišgyvendins net ekonominiai sunkumai, kurių, pasak analitikų, socialistinei Venesuelai nepavyks išvengti. “Jei dėl ekonominių negandų naujojo šalies vadovo populiarumas ims mažėti, galima neabejoti, kad atsiras koks nors naujas chavistinių pažiūrų lyderis, sugebėsiantis įtikinti venesueliečius, jog geriau nei pirmtakas susitvarkys su nesėkmėmis ir apgins H.Chavezo valstybės valdymo modelį”, – neabejoja D.Moya-Ocampos.
“Bloomberg” analitikas Charlie Devereux priduria, jog turės praeiti dar ne vieneri metai, kol Venesuelos gyventojai suvoks, kad finansinių nesklandumų, kuriuos Venesuela pamažu pajunta jau dabar, priežastis bent iš dalies sąlygojo pats Hugo Chavezas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-16-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...