Santykiai
Tėvų meilė vaikams… Šiais laikais tiek daug apie ją kalbama – netgi sugalvojamos įvairios instrukcijos, kaip tuos vaikus reikia mylėti. O juk būtent jų auklėjant vaikus geriau vengti. Bet kas telpa žodyje “meilė”?
Dažnai manoma, kad vaikai ir taip žino, jog tėvai juos myli – tad kam dar apie tai šnekėti ar tą meilę kaip nors rodyti. Abstrakti ir teoriška meilė vaikams neegzistuoja. Tam, kad mūsų atžalos jaustųsi mylimi, meilė turi būti išreikšta – žodžiais ar veiksmais. Todėl vaikams visai nesvarbu, ką mes apie meilę žinome ir suprantame – jiems svarbiausia, kaip mes meilę parodome, ar mes vaikus matome, girdime, jaučiame, ar būname ir KAIP būname su jais.
Psichologai išskyrė penkis būdus, kuriuos vaikai naudoja meilei išreikšti arba priimti. Juos pavadino meilės kalbomis. Vaikai moka ir supranta jas visas, bet vis dėlto dauguma turi pagrindinę meilės kalbą, tą, kuri jiems yra suprantamesnė už kitas. Labai svarbu ją atrasti…
Pagirk, padrąsink, sušildyk
Yra vaikų, kuriems labai svarbu meilę pagauti ausimis – išreikštą žodžiais.
Priglausk, pakutenk, paglostyk
Jau seniai psichologai ir medikai išaiškino, kad vaikams tėvų prisilietimai tiesiog būtini. Niekas nebesistebi, kai sakoma, kad kūdikį būtina myluoti, supti, apsikabinti, glostyti, nes tai sąlygoja ne tik jo psichinį, bet ir fizinį vystymąsi. Bet lygiai tą patį galima pasakyti ir apie didesnius vaikus, net ir apie paauglius! Ir paaugusiems vaikams reikalingi tėvų apsikabinimai, paglostymai, pamylavimai, nes jų dėka vaikai jaučia tėvų meilę, rūpestį ir priėmimą.
Šiems vaikams ypač svarbu būti apkabintiems ir priglaustiems, kai jie verkia, kenčia ar išsigąsta. Taip pat reikėtų nepamiršti visų žaidimų, kuriuose reikia prisilietimų: plojimas rankomis dviese, jodinėjimas tėvams ant nugaros, kutenimas, galynėjimasis ant grindų, gaudynės ir pan. Labai svarbu įvesti įvairius pasisveikinimo ar atsisveikinimo ritualus: bučinius, apsikabinimus, rankos paspaudimą, patapšnojimą per petį, paglostymą.
Išklausyk, pasiimk kartu, pramogauk
Leisti laiką kartu – tai visą dėmesį skirti būtent vaikui, tuo pat metu nesikalbėti telefonu, neskaityti laikraščio, nebendrauti su kitais vaikais.
Sukurk, nupirk, paruošk staigmeną
Labai svarbu, kad dovana vaikui būtų įteikiama pasitelkus ir kitas meilės kalbas: prisilietimus, malonius žodžius, nes kitaip vaikas dovaną gali priimti kaip atsilyginimą už tai, kad jis buvo geras arba ką nors gerai padarė. Dovanas galima nupirkti, sukurti, nupiešti, iškepti, surasti ar pan., jas dovanoti galima ir be jokios progos, tiesiog kaip meilės ir dėmesio ženklą. Galima nupirkus vaikui kokį nors reikalingą daiktą, pvz. batus ar striukę (kurie galbūt vaiką nelabai pradžiugins) gražiai įpakuoti, tada vaikas apsidžiaugs ne tiek daiktu, kiek įteikimo reikšmingumu. Galima sudaryti sąrašą dovanų, kurių nori jūsų vaikas, įtraukiant ir labai mažytes ar nereikšmingas smulkmenas, tada iš to sąrašo nors po vieną daiktą per savaitę padovanoti vaikui.
Pagelbėk, atnešk, pamalonink
Savo atžaloms pasitarnaujame ne dėl to, kad jie užsispiria ir mus šokdina, o todėl, mylime juos ir norime būti jiems naudingi. Labai svarbu kažką mažylio labui nuveikti tada, kai mums šito tikrai norisi, o ne tada, kai jis pradeda isteriškai rėkti arba tingi. Paslauga gali būti netikėta staigmena – pvz., atnešti vaikui arbatos prieš miegą į lovą. Tačiau jeigu tą pačią arbatą atnešite iš pareigos, reikalo spiriami, nes vaikas turi atsigerti prieš miegą – jūs tai padarysite suirzę ir pavargę, o tuomet jau jokios paslaugos neliks, ji virs šalta pareiga. Svarbu pasitarnauti ne tik tada, kai vaikas paprašo (sutaisyti dviratį, suklijuoti sulūžusį žaislą, atnešti kokį nors daiktą, pagaminti mėgstamą patiekalą), bet ir tada, kai vaikas visai to nesitiki, ir daryti tai su noru ir užsidegimu.
Laiko daug nereikia
Dabar jūs tikriausiai galvojate, kad parodyti vaikui visas šias meilės kalbas reikia daug laiko? Juk tėvai turi spėti padaryti vaikams valgyti, suruošti juos į mokyklą ar darželį, uždirbti pinigus, tvarkyti namus – vadinasi, laiko pasėdėjimams kartu ir apsikabinimams tiesiog nebeužtenka. Nepatikėsite, tačiau tam laiko reikia labai mažai. Jei jūs, eidami iš parduotuvės, nuskinsite savo vaikui mažą gėlytę pakelėje – tai teužtruks minutę. O jei praeidami pakedensite vaikui plaukus – vos kelias sekundes! Jūsų vaikui tos kelios sekundės gali tapti nuostabiausios per visą dieną, nes jos bus pripildytos jūsų meilės. Pabandykite – pamatysite, kokius puikius jausmus tai sukelia ir kaip prisilietus arba ištarus meilės žodžius suvirpa iš džiaugsmo ne tik vaiko, bet ir tėvų širdys.
Kaip atpažinti vaiko meilės kalbą?