Visu smarkumu dirbant JAV dolerių spausdinimo mašinai, bet kartu ir didėjant nerimui dėl euro ateities, o kartu ir dėl su juo surišto lito stabilumo, daugumai Lietuvos gyventojų kyla klausimas, kokia valiuta šiuo metu geriausia saugoti savo santaupas ar kokia valiuta pasidėti indėlius bankuose.
Kalbinti bankų atstovai sutartinai siūlo laikytis klasikinės ekonomikos teorijos ir likti prie tos valiutos, kuria ketinama pinigus išleisti. Daugumos Lietuvos gyventojų atžvilgiu tai yra litas, rečiau – euras. Indėlius laikyti kitomis valiutomis nerekomenduojama dėl valiutų santykių pasikeitimo rizikos.
“Galima dėti indėlius ir Norvegijos kronomis, Šveicarijos frankais ar kita šiuo metu patikimesne už eurus atrodančia valiuta. Tačiau svyravimai tarp jų ir kitų valiutų vis tiek egzistuoja, dėl to nepalankiu momentu prireikus pinigus susigrąžinti atgal į litus rizikuojama prarasti ne vieną tūkstantį”, – paaiškina DnB NORD banko prezidento pavaduotojas Šarūnas Nedzinskas. Jis įsitikinęs, kad euro ateitimi nereikėtų abejoti: “Spekuliacijos ir lieka spekuliacijos. Nemanau, kad euras kaip valiuta turės rimtą negatyvų poveikį.”
Renkantis tarp lito ir euro įtaką daro tai, kad euro palūkanos yra šiek tiek didesnės, tačiau “Swedbank” Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje Odeta Bložienė siūlo neužmiršti ir valiutos keitimo mokesčio: “Jei dabar santaupos turimos litais, o norima jas saugoti eurais, konvertuoti reikės du kartus – įdedant indėlį ir jį pasiimant. Taip tie keli sukaupti litai ir dings.”
SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė taip pat nerekomenduoja rizikuoti indėlius dedant kitomis valiutomis ir primena dolerio istoriją: “Kai litas vietoj dolerio buvo susietas su euru, atrodė neįmanoma, kad doleris kainuos 2,5 Lt, kaip yra dabar. Buvo kalbama, kad kainuos 8 Lt, blogiausiu atveju – 6 Lt. Dėl to prognozuoti ilgalaikius valiutų santykių pokyčius yra itin rizikinga.” Ekspertės manymu, šiandien nėra jokių garantijų, kad dolerio kursas euro atžvilgiu kiltų, dėl to ji rekomenduoja pasilikti prie lito, jei pinigus planuojama išleisti Lietuvoje,ir euro, jei jie bus naudojami eurozonos šalyse.
Lietuvos banko duomenimis, šių metų gegužę šalies namų ūkių indėliai sudarė 26,8 mlrd Lt. Iš jų 70,5 proc. buvo saugoma litais, 24,4 proc. eurais, 5,1 proc – kita valiuta, dažniausiai doleriais. 2010 metų gegužę indelių litais dalis siekė 67,5 proc., eurais – 27,5 proc.