2015-aisiais, kurie pagal Tolimųjų Rytų kalendorių žymimi mums gerai pažįstamu raguotu gyvūnu, knygų pasiūla nesiskųs net įnoringi skaitytojai. Leidyklų planuose netrūksta nei lietuviškų, nei verstinių kūrinių.
Vaiva Sapetkaitė
Leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė iš gausybės jų išleidžiamų knygų labiausiai rekomenduoja du skirtingus kūrinius: žurnalisto Gregory Feiferio knygą „Rusai: žmonės už valdžios fasado“ ir „Skiriama M. Pasaulio meilės lyrika“ (sudarytojas Kornelijus Platelis). „Juk visiems reikia meilės“, – argumentuodama antrąjį pasirinkimą pajuokauja L.Varanavičienė.
G.Feiferis šiuo metu yra „GlobalPost“ žurnalistas, besidomintis Europa. Ankstesnė jo karjera buvo glaudžiai susijusi su Rusija: jis buvo „Laisvosios Europos“ radijo vyresnysis korespondentas Prahoje ir „National Public Radio“ (JAV) biuro Maskvoje vadovas, apie dešimtmetį rengęs reportažus iš visos Rusijos ir buvusių Sovietų Sąjungos respublikų. Knygoje „Rusai: žmonės už valdžios fasado“ G.Feiferis iš savo žurnalistinės patirties, kelionių po buvusią Sovietų Sąjungą ir šeimos istorijų (jo motina – rusų kilmės) bando sukonstruoti informatyvų ir įvairiapusį, bet kartu gyvą šiandieninės Rusijos visuomenės paveikslą. Jis yra sakęs, kad knyga – bandymas demistifikuoti Rusiją Vakarų skaitytojams, kurių daugumą glumina šios šalies elgesys ir politika.
Tai nėra pirmoji jo knyga apie Rusiją. G.Feiferis yra parašęs „Didįjį žaidimą“, kuriame nagrinėjama sovietų karo Afganistane istorija, ir parengęs buvusio KGB pulkininko Viktoro Čeraškino atsiminimų knygą „Šnipų verbuotojas“.
Beje, su šiuo rašytoju skaitytojai turės progą susipažinti iš arčiau, mat jis bus 2015 m. Vilniaus knygų mugės svečias. Čia jis diskutuos apie šiandieninę Rusiją su žinomu Lietuvos žurnalistu Rimvydu Valatka.
Šiai knygai į kompaniją puikiai tinka Andrejaus Kurkovo knyga „Ukrainos dienoraščiai“, kurią išleis „Vaga“. Autorius vadina save Ukrainos, o ne Rusijos rašytoju, nes gimtinėje jo knygos uždraustos. A.Kurkovo butas yra prie pat Nepriklausomybės aikštės, žymiojo Maidano, tad jis puikiai juto svilinamų padangų dvoką, girdėjo šūvius, šūksnius ir dainas. Jam pavyko užfiksuoti visas proeuropietiško sąjūdžio metamorfozes: nuo taikaus protesto iki antivyriausybinio sukilimo, pareikalavusio daug aukų.
„Knygą ketiname publikuoti dėl analitiškumo ir plataus žvilgsnio, aprėpiančio ne tik pastaruosius Ukrainos įvykius, bet ir bendrą pasaulio politikos kontekstą. Knyga turi išliekamąją istorinę vertę kaip veikalas, fiksuojantis istorinius įvykius be distancijos, per asmeninę – intelektualinę bei emocinę prizmę, – teigia leidyklos „Vaga“ vyriausioji redaktorė Agnė Puzauskaitė. – Per šiuos aktualius įvykius A.Kurkovas pateikia istorinių, egzistencinių įžvalgų ir stengiasi pamatyti tokių, rodos, nepateisinamų politinių, visuomeninių veiksmų prasmę.“
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-51-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.