Abipusė pagarba. Tėvai dažnai skundžiasi, kad vaikai negerbia jų ir kitų suaugusiųjų. Bet ar tėvai gerbia savo vaikus? Vaikai gali išmokti pagarbos tik tada, kai tėvai savo pavyzdžiu parodys, kad gerbia savo vaikus ir mandagiai su jais elgiasi. Pagalvokite, ar kalbėdami su vaiku dažnai pasitelkiate tokius bendravimo elementus: moralizavimą, draudimus, bambėjimą, šaukimą, barimą, įžeidžiantį toną, skaudinimą, mušimą ir t.t. Visi šie požymiai rodo, kad patys tėvai negerbia vaikų, – tai iš ko tada pagarbos išmoks jų vaikai?
Malonus laisvalaikio leidimas. Šiuolaikiniai tėvai dažnai būna labai užsiėmę, įsisukę į pašėlusį gyvenimo tempą, todėl dažnai užmiršta pabūti su šeima. Iš tikrųjų laisvalaikis su vaikais neužima tiek daug laiko, kaip tėvams atrodo, nes svarbiausia – ne buvimo kiekybė, bet kokybė. Labai svarbu, kad laisvalaikį tėvai ir vaikai planuotų kartu, nes jeigu nors vienas iš šeimos narių bus verčiamas daryti tai, kas jam nepatinka, malonumas bus sugadintas. Galima sutarti, kad per savaitę nors po vieną kartą mama ir tėtis pabūna su kiekvienu vaiku atskirai, tik dviese, o visa šeima ką nors kartu veikia, pavyzdžiui, savaitgalį.
Padrąsinimai. Tėvai turi pasitikėti savo vaiku ir kuo dažniau jį padrąsinti, pagirti ir paskatinti, nes tik tas vaikas, kuriuo tėvai tiki ir pasitiki, gali išmokti pasitikėti savimi. Jeigu tėvai mato, kad vaikas nesiryžta imtis kokios nors naujos veiklos ar darbo, reikėtų jį padrąsinti: “Tu gali, tau pavyks”, “Pabandyk dar kartą, tikiu, kad tau pasiseks”, “Man atrodo, šis darbas tikrai tau pagal jėgas, tik reikėtų dar pasistengti”. Jokiu būdu nereikėtų už vaiką daryti tų darbų, kuriuos jis pagal savo amžių jau gali padaryti pats. Svarbu patikėti vaikui užduotis, kurias jis galėtų įvykdyti nuo pradžios iki galo, nepasiduoti pagundai taisyti jo padarytų klaidų. Taip pat reikėtų išklausyti ir pagirti visas vaiko idėjas, sumanymus ir kūrybinius atradimus.
Meilė, dėmesys. Ar dažnai tėvai vaikams parodo ar pasako, kad juos myli? Kad jaustųsi saugus, vaikas turi mylėti bent vieną jam svarbų asmenį ir turi būti jo mylimas. Labai svarbu pasakyti vaikui, kad jį mylite, kad jis jums svarbus, reikalingas, kad juo džiaugiatės. Taip pat labai svarbu meilę parodyti neverbaliai: apkabinti, paglostyti, pabučiuoti, pažiūrėti į akis, pasisodinti ant kelių, tiesiog pabūti susiglaudus. Sakoma, kad keturi prisilietimai per dieną reikalingi tam, kad išgyventum, aštuoni prisilietimai – kad eitum į priekį, ir dvylika – kad augtum ir tobulėtum. O kiek prisilietimų per dieną pajaučia mūsų vaikai?
Rūpinimasis savimi. Vaikui nieko nėra blogiau, kaip pervargę ir gyvenimu nepatenkinti tėvai. Tik mylintys ir gerbiantys save tėvai gali išauginti mylintį ir gerbiantį kitus vaiką. Taigi nepamirškite palepinti savęs, atraskite laisvo laiko savo maloniems užsiėmimams ar pomėgiams, džiaukitės smulkmenomis, dažniau žaiskite ir svajokite. Vaikų auklėjimas – tikrai sunkus ir išbandymų pilnas darbas, todėl tėvai irgi turi mokėti pailsėti ir atsipalaiduoti.