2014 Spalio 27

Kokių netikėtumų laukti Ukrainoje?

veidas.lt

Ukraina dar nėra sudėjusi visų ginklų kovoje dėl separatistinių Luhansko ir Donecko regionų.

Rima Janužytė

Nors Ukrainoje formaliai galioja paliaubos, tiek oficialioji Ukrainos kariuomenė, tiek pavieniai kovotojų būriai tyliai ginkluojasi. Net pagrindinių parlamento rinkimuose dalyvausiančių partijų kandidatų sąrašuose apstu kariškių.

Štai kad ir Ukrainos prezidento Petro Porošenkos sūnus Oleksijus, kelis mėnesius dalyvavęs susirėmimuose su separatistais, yra realiausias Vinycios miesto, esančio Pietvakarių Ukrainoje, kandidatas į Radą. Ir ten jis tikrai nebus vienišas.

Tokių tiesiogiai kariniuose veiksmuose dalyvavusių, o dabar į parlamentą einančių kandidatų yra bene kiekvienoje Vakarų Ukrainos rinkimų apylinkėje, o jų šansai laimėti – didžiuliai: provakarietiškosios Ukrainos dalies gyventojai tokius kandidatus laiko didvyriais ir pasirengę jiems patikėti ne tik savo balsą, bet ir likimą.

Daugumą tokių kandidatų kelia P.Porošenkos politinis blokas, kuriam Ukrainos demokratinių iniciatyvų grupės (DIF) apklausos žada didžiausią 26,9 proc. paramą.

Savaime suprantama, kad Rusija dėl to gerokai susirūpinusi: atrodo, jog naujoji Rada nebus pacifistų rojus, o naujai išrinkti parlamentarai negiedos ditirambų taikai ir neieškos kompromisų su Rusija.

„Pirmą kartą Ukrainos istorijoje parlamente dominuos viena politinė partija“ – prognozuoja apklausas atliekančios organizacijos vadovė Irina Bekeškina. Mat P.Porošenkos blokas gaus bene keturis kartus daugiau balsų, nei prognozuojama antrai pagal populiarumą Oleho Liaško Radikalų partijai – ši turėtų gauti 6,2 proc. balsų ir vos keliomis dešimtosiomis procentinių punktų aplenkti buvusios premjerės Julijos Tymošenko partiją.

Be to, visos trys partijos iš esmės yra provakarietiškos, tad Rytų Ukrainos, taip pat ir Kremliaus interesams Radoje bus menkai atstovaujama.

Pirmiausia todėl, kad tarp Ukrainos rinkėjų jau nebebus Krymo gyventojų, kurie visuomet uoliai rinkdavo prorusiškas jėgas. Be to, rinkimuose dalyvaus tik nedidelė dalis separatistinių Luhansko ir Donecko rinkėjų. Apklausų duomenimis, rytiniuose Ukrainos regionuose rinkėjų aktyvumas nesieks 24 proc. Daugybė šių regionų gyventojų paliko savo namus, buvo sužeisti arba žuvo.

Na, o separatistiniuose regionuose kai kurios rinkimų apylinkės rinkimų dieną apskritai neveiks: nors ir norėtų, Kijevas ne visur sugebės surengti rinkimus.

Užtat rinkimų rezultatai pirmą kartą bus tokie provakarietiški.

Žinoma, būdų Radai spausti Kremlius turi ir turės, tačiau sunku sutikti su kai kurių politologų nuomone, esą po rinkimų Ukraina bus visiškai priklausoma nuo Maskvos valios. Priešingai, Ukraina niekada nebuvo tokia susitelkusi ir tokia antirusiška, kokia yra dabar.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...