Premjeras Andrius Kubilius sako, kad Seimo priimtas Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą įstatymas yra pavyzdys Rusijai, nesugebančiai analogiškai spręsti su praeitimi susijusių klausimų.
“Tai yra tinkamas pavyzdys ir toms šalims, esančioms mūsų kaimynystėje, sakysime tai pačiai Rusijai, kurios vis dar nesugeba analogiškai spręsti problemų, susijusių su savo praeitimi”, – interviu Lietuvos radijui antradienį sakė premjeras.
A. Kubiliaus teigimu, įstatymo priėmimas demonstruoja gilų žydų bendruomenės tragedijos, kuri ją ištiko holokausto metu, suvokimą. Pasak A. Kubiliaus, svarstymai apie panašaus įstatymo priėmimą Lietuvoje tęsiasi turbūt visus 20 nepriklausomybės metų.
“Analogiški įstatymai daugelyje Europos valstybių – tiek senesnių demokratijų, tiek jaunesnių demokratijų – taip pat priimti arba priimami, ir Lietuva šiuo žingsniu iš tiesų žengia ta kryptimi, kuria ėjo ir visos kitos demokratinės valstybės”, – sakė jis.
Įstatymą rengusi Teisingumo ministerija yra teigusi, kad kompensacijos žydams išmokėjimas ir, esant galimybei, atitinkamo nekilnojamojo turto perdavimas suteiks Lietuvai “politiškai tvirtesnes pozicijas, derantis su Rusija dėl totalitarinio režimo padarytos žalos atlyginimo”.
Lietuvos Seimas antradienį pritarė, kad žydams per ateinantį dešimtmetį būtų išmokėta 128 milijonų litų kompensacija už totalitarinių režimų nusavintą turtą.
Kompensacija bus išmokėta 2013-2023 metais ir galės būti naudojama Lietuvos žydų religiniams, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, švietimo, mokslo tikslams Lietuvoje. Taip pat iš šios sumos vienkartinė 3 mln. litų suma turės būti panaudota Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje gyvenusiems ir nuo totalitarinių režimų okupacijų laikotarpiu nukentėjusiems žydų tautybės asmenims remti.
Seimo antradienį priimtas įstatymas numato, kad kompensacija būtų moka specialiam Vyriausybės paskirtam fondui, kurio valdymo organas turi atstovauti Lietuvos žydų bendruomenei, Lietuvos žydų religinei bendrijai, kitoms žydų religiją, sveikatos apsaugą, kultūrą ir švietimą Lietuvoje puoselėjančioms organizacijoms bei įstaigoms, jeigu jos pareiškia tokį norą.
Lietuvoje prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno apie 200 tūkst. žydų, bet holokausto metu didžioji jų dalis buvo išnaikinta nacių ir vietos kolaborantų. Šiuo metu, anot žydų bendruomenės, Lietuvoje gali gyventi apie 5 tūkst. žydų.