Skambiausias ir tikriausiai laukiamiausias iš iki šiol suplanuotų 2015 m. koncertų Lietuvoje vyks balandžio mėnesį Kauno „Žalgirio“ arenoje. Čia pasirodys vienas žinomiausių visų laikų Didžiosios Britanijos popmuzikos atlikėjų Robbie Williamsas. Lietuviai atlikėjai į didžiąsias arenas neskuba, bet mes juos vis tiek mylime.
Dovaidas Pabiržis
Šį pavasarį buvęs „Take That“ narys Robbie Williamsas pradės keletą mėnesių truksiantį turą „Let Me Entertain You“, kurio metu surengs 21 koncertą Europoje ir Azijoje. Jų maršrutas drieksis ir per Rygą, Minską, Sankt Peterburgą.
R.Williamsas yra pelnęs 17 britų muzikos apdovanojimų – daugiau nei bet kuris kitas atlikėjas muzikos istorijoje, taip pat yra sudaręs pelningiausią visų laikų Didžiosios Britanijos muzikinį sandorį su leidybos kompanija EMI, įrašęs dešimtis hitais tapusių kūrinių, visame pasaulyje pardavęs 77 mln. albumų.
Nors tuo šio atlikėjo nuopelnai anaiptol nesibaigia, tačiau didžiausi jo pasiekimai jau praeityje. Įspūdinga ir, rodos, nesustabdoma dainininko karjera stabtelėjo 2006-aisiais, kai pasirodė nevienareikšmiškai vertintas albumas „Rudebox“, kuriame R.Williamsas eksperimentavo šokių muzikos bei hiphopo stiliais. 2006–2013 m. atlikėjas nekoncertavo, buvo prisidėjęs prie atsikūrusios grupės „Take That“, ir jo kūrybos kreivė leidosi žemyn. Pozityvesnių atsiliepimų sulaukė 2012 m. pasirodęs įrašas „Take the Crown“, kuriam pristatyti surengtas ir koncertinis turas. Pernai 60 tūkst. minia dainininko klausėsi Taline.
„Let Me Entertain You“ turas nėra skirtas naujam albumui pristatyti, taigi R.Williamsas Lietuvoje žada atlikti geriausias savo karjeros dainas.
Dar vienas britas
Vasario viduryje Vilniaus „Siemens“ arenoje koncertuos jaunosios kartos britų dainininkas, savo kūryboje derinantis akustinį hiphopą, ritmenbliuzą ir folkmuziką, Edwardas Christopheris Sheeranas, trumpiau prisistatantis kaip Ed Sheeran. 1991 m. gimęs atlikėjas ir dainų autorius per savo trumpą karjerą jau spėjo sudalyvauti karalienės Elizabeth II jubiliejaus iškilmėse bei 2012 m. Londono olimpinių žaidynių uždarymo ceremonijoje, taip pat sėkmingai įsiveržti į britams dažnai ne taip lengvai pasiekiamą JAV rinką.
Už sėkmę Edas Sheeranas turėtų dėkoti postmoderniam ir vis dažniau atlikėjų laiptais į aukšumas tampančiam išgarsėjimo būdui – internetui. Būtent svetainėje ~youtube.com~ skelbti atlikėjo įrašai bei savarankiškai susukti vaizdo klipai buvo pastebėti vis platesnės klausytojų bendruomenės, kol galiausiai jam buvo pravertos „Asylum Records“ įrašų kompanijos durys ir ten 2011 m. gimė jo debiutinis albumas „+“.
Vilniuje britas pristatys antrąjį savo įrašą „X“, kurį „Spotify“ įvardijo kaip albumą, kurio 2014 m. dažniausiai klausytasi internetu. „X“ sulaukė ir „Grammy“ nominacijos Metų albumo kategorijoje.
Nuo Balkanų siautulio iki „Amelijos iš Monmartro“ romantikos
Pavasarį sostinės gyventojai ir svečiai linguos valso ritmais, tik šįkart skirtais ne Amelijai iš Monmartro, o Lietuvai ir jos publikai. Kovą Vilniuje, naujojoje „Compensa“ salėje, svečiuosis prancūzų kompozitorius ir multiinstrumentalistas Yannas Tiersenas su grupe. Menininkas pristatys naujausią savo albumą „Infinity“ ir atliks populiariausius savo kūrinius.
Prancūzijoje pirmąją sėkmę atlikėjas, grojantis fortepijonu, smuiku, akordeonu, akustine bei elektrine gitaromis, violončele, klavesinu ir kitais instrumentais, pelnė 1998 m. Paauglystėje labiausiai paveiktas pankroko muzikos, Y.Tiersenas atrado savo nišą – foninės muzikos, skirtos teatro spektakliams bei kino filmams, kūrimą.
Jis yra išleidęs aštuonis įrašytus studijoje ir tris koncertinius albumus, tačiau pasaulyje išgarsėjo garso takeliu, kurtu vienam sėkmingiausių kino filmų „Amelija iš Monmartro“. Šis buvo nominuotas penkiems „Oskarams“, pelnė 55 apdovanojimus ir iki šiol yra laikomas vienu geriausių prancūziškų filmų.
Vasario pabaigoje „Compensa“ salėje koncertuos Emiras Kusturica ir jo „nerūkantis orkestras“. 1980 m. Sarajeve susibūrė kolektyvas „No Smoking Orchestra“, o kino režisierius E.Kusturica su muzikantais susipažino 1981 m. filmuodamas savo debiutinę juostą „Ar tu prisimeni Dolly Bell?“. Po penkerių metų Emiras orkestre pradėjo groti bosine gitara ir nufilmavo keletą jo vaizdo klipų, o vėliau „No Smoking Orchestra“ sukūrė filmo „Morčius, arba katytė juoda, katinėlis baltas“ garso takelį.
Nors muzikinis režisieriaus, pastaruoju metu labiau pastebimo dėl savo politinių pareiškimų, indėlis į grupės suformuotą „unza unza“ stilių nėra itin ryškus, kolektyvas atkartoja chaotišką ir absurdišką jo filmų nuotaiką. Grupėje būgnais groja ir režisieriaus sūnus Striboras Kusturica.
Vasario pabaigoje Vilniuje koncertuos vieno įdomiausių balsų muzikos pasaulyje savininkė Macy Gray. Ritmenbliuzo ir soul muzikos dainininkė bei dainų autorė yra ne tik fenomenalaus balso savininkė, bet ir daugybės prestižinių apdovanojimų laureatė. Jos įrašų parduota daugiau nei 25 mln. egzempliorių tiražu, o lentynoje puikuojasi MTV, „Grammy“, „Brit Awards“ ir „Billboard“ statulėlės.
Vilniuje M.Gray į sceną lips pirmą kartą, čia ji kartu su muzikantų grupe pristatys naujausią savo albumą, pernai spalį pasirodžiusį „The Way“ ir atliks populiariausius karjeros kūrinius. Vokalistė savo muzikinį kelią pradėjo 1999-aisiais albumu „On How Life Is“.
Jau žinomas ir festivalio „Kaunas Jazz“ didžiojo koncerto, kuris vyks „Žalgirio“ arenoje, svečias. Tai vienas populiariausių džiazo dainininkų Gregory Porteris, Kaune jau viešėjęs 2013-aisiais.
Nuostabaus baritono savininkas debiutavo 2010 m. ir jau pirmasis jo įrašas buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui geriausio džiazo vokalo albumo kategorijoje. Balandžio pabaigoje atlikėjas pristatys šį apdovanojimą jam pagaliau pelniusį įrašą „Liquid Spirit“.
Roko gurmanų laukia klasikos dozė
Bent penketas dėmesio vertų renginių 2015-aisiais laukia roko muzikos mėgėjų. Kaip jau darosi įprasta, Lietuvoje labiausiai mėgstamos išlieka gana konservatyvios šio žanro stilistikos formos, todėl ir daugelis ryškiausių atvykstančių kolektyvų skaičiuoja ne pirmą savo veiklos dešimtmetį.
Kovą sostinės „Forum Palace“ rūmuose numatomas anglų roko grupės UFO koncertas. Sunkiojo roko kolektyvas susikūrė dar 1969 m. ir skaičiuoja jau penktąjį veiklos dešimtmetį. Iki šiol kūrybiniame procese dalyvauja du „originalūs“ grupės nariai. UFO laikomi vienais pagrindinių naujosios britų sunkiojo roko bangos, kuri prasidėjo 8-ajame praėjusio tūkstantmečio dešimtmetyje, įkvėpėjų. Tuo metu išpopuliarėjo Didžiosios Britanijos grupės „Judas Priest“, „Motorhead“, „Iron Maiden“ ir kt. Kitų metų pradžioje UFO planuoja išleisti albumą „A Conspiracy of Stars“, kurį ir turėtų pristatyti per koncertą Vilniuje.
O po keleto dienų, kovo 9-ąją, ten pat vyks sunkiojo roko grupės „Black Label Society“ koncertas. Kolektyvo populiarumo kalvis – buvęs Ozzy Osbourne‘o gitaristas Zakas Wylde‘as, kuriantis ir įdainuojantis visas kolektyvo dainas bei papuošiantis jas išskirtinės technikos gitaros skambesiu. Vilniuje grupė pristatys devintąjį savo albumą „Catacombs of the Black Vatican“.
Gegužę į sostinės „Siemens“ areną atvyks ir vieni ryškiausių jau minėtos naujosios britų sunkiojo roko bangos dalyvių – grupė „Def Leppard“. Rokeriai Lietuvoje svečiuosis antrą kartą. Kolektyvo istorija, prasidėjusi 1977 m. Šefilde, yra neatsiejama nuo dviejų kertinių albumų – „Pyromania“ (1983) ir „Hysteria“ (1987), kuriuose „Def Leppard“ plėtojo ir tuo metu itin populiarų glamūrinio roko žanrą. Per daugiau nei tris dešimtmečius trunkančią karjerą grupė iš viso pardavė daugiau kaip šimtą milijonų įrašų ir yra viena sėkmingiausių roko grupių muzikos istorijoje, parašiusi visiems pažįstamas dainas „Love Bites“, „Pour Some Sugar On Me“, „Hysteria“ ir kt. Pastaraisiais metais nauja kūryba šie rokeriai gerbėjų per daug nelepino, tad daugelį gerai žinomų dainų neabejotinai bus galima išgirsti ir Vilniuje.
Naują albumą „16+“ balandžio mėnesį sostinėje pristatys po gana ilgos pertraukos Lietuvoje viešėsianti Rusijos roko grupė „Bi-2“. Filmo „Brolis 2“ garso takelį sukūręs kolektyvas pasirodys „Forum Palace“ scenoje.
Viena populiariausių šių dienų roko grupių į Kauno „Žalgirio“ areną atvyks spalio 14-ąją – čia koncertą surengs kanadiečiai „Nickelback“. Grupės vardas išgarsėjo, kai 2001 m. radijo ir televizijos eterį užliejo jų hito „How You Remind Me“ akordai. Žurnalas „Billboard“ šią dainą pripažino geriausiu dešimtmečio roko kūriniu. Nuo to laiko įsibėgėjusi grupė, nepaisant sulaukiamų priekaištų dėl šiek tiek šabloniško ir nuspėjamo skambesio, praktiškai be kluptelėjimų žengia iki šiol. 2010 m. „Nickelback“ koncertavo per Vankuverio žiemos olimpinių žaidynių uždarymą, o pernai kanadiečiai išleido jau aštuntą albumą „No Fixed Adress“, kurio kūriniai kartu su žymiausiais hitais pirmiausia ir užlies „Žalgirio“ arenos skliautus.
Lietuvos atlikėjai į didžiąsias šalies arenas neskuba
Po intensyvių paskutiniųjų 2014 m. mėnesių, kai buvo rodomas miuziklas „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“, didelius koncertinius turus surengė SEL, „Antis“, Džordana Butkutė, Marijonas Mikutavičius, Andrius Mamontovas ir kt., pirmaisiais 2015 m. mėnesiais numatyta tik keletas ryškesnių šalies atlikėjų koncertų: kovą didžiosiose šalies arenose 60-metį kartu su Kauno miesto simfoniniu orkestru bei Kauno bigbendu minės dainininkas Edmundas Kučinskas, o Klaipėdos „Švyturio“ arenoje vasarį koncertuos Leonas Somovas ir Jazzu.
Naujuosius muzikinius metus sausio pabaigoje Kauno „Žalgirio“ arenoje pradės ketvirtą kartą rengiami muzikos apdovanojimai „M.A.M.A.“. Daugiausiai nominacijų (5) šiemet sulaukė M.Mikutavičius. Tarp apdovanojimų favoritų yra ir Linas Adomaitis, pretenduojantis į keturias statulėles, po tris kartus nominacijų sąraše paminėti Ieva Narkutė, Dž.Butkutė, Donatas Montvydas ir grupė „Biplan“.
Sausį menų fabrike „Loftas“ koncertuos pernai bene sėkmingiausią visų laikų lietuvišką kūrinį, kuris pasiekė 6-ąją poziciją Didžiosios Britanijos perkamiausių dainų tope, sukūręs elektroninės muzikos atlikėjas Mario Basanovas, šiuo metu prisistatantis pseudonimu „Ten Walls“. Kovą daugelyje šalies miestų savo naująjį albumą pristatys Vaidas Baumila, o užsidarius festivalių sezonui rudenį planuojami pučiamųjų multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio pirmojo albumo „Lowlands“ pristatymo koncertai.