Konstitucinis Teismas
Lietuvoje buvo ilgas Konstitucinio Teismo (KT) aktyvumo periodas, todėl dabar reikia leisti šiam teismui būti nuosaikiam, teigia pretendentas į KT teisėjus Gediminas Mesonis.
Antradienį Žmogaus teisių stebėjimo institute įvyko susitikimas su kandidatais į į atsilaisvinančias KT teisėjų vietas. Be G.Mesonio susitikime dalyvavo Egidijus Bieliūnas ir Dainius Žalimas.
“Mes turėjome labai ilgą, aktyvistinį Konstitucinio Teismo periodą, dabar natūraliai reikia leisti teismui būti pakankamai nuosaikiam. Ateis laikas, teismai vėl taps aktyvesni”, – kalbėjo Mykolo Romerio universiteto profesorius G.Mesonis.
Jis sakė KT suvokiantis ne kaip revoliucijų kėlėją, o kaip nuosaikią ir orią instituciją.
“Jei reikia stoti į poziciją, stoju į tą, kur teismas yra pakankamai nuosaikus – nedaryti staigių judesių, kurie gali padaryti labai daug nepatogumų”, – teigė kandidatas.
Kartu G.Mesonis pabrėžė, kad Konstitucinio Teismo aktyvumą lemia ne tik jo teisėjai, bet ir subjektai – dažnai politikai – besikreipiantys į šį teismą.
“Lietuvoje turbūt jau nėra įstatymo, kuri nebūtų apskųstas Konstituciniam Teismui. Vakaruose taip nėra”, – sakė konstitucinės teisės ekspertas.
Pasak jo, bylos KT turi būti nagrinėjamos iš eilės.
“Kad nesudarytų visuomenei iliuzijos, kad šita byla labiau politizuota negu kita. Eilės tvarka, visos bylos yra labai svarbios. Jos visos turi labai ilgalaikes pasekmes”, – aiškino G.Mesonis.
Kovą baigiasi trijų KT teisėjų, tarp jų – ir pirmininko Kęstučio Lapinsko, kadencija. Pagal įstatymą, likus trims mėnesiams iki jų kadencijos pabaigos Seimui turi būti pateikti kandidatai juos pakeisti.
Be K.Lapinsko, kadencijas baigia Armanas Abramavičius ir Zenonas Namavičius.
Kandidatus į KT teisėjus teikia prezidentas, Seimo pirmininkas ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Į KT teisėjai skiriami devyneriems metams.
Labiausiai patinka Abromavičius. Buvo CK teisininkas, dabar Konstitucinio teismo teisėjas. Labai kvalifikuotas žmogus.