2013 Rugsėjo 10

Kontrabanda kenkia reputacijai, tačiau rūkymo problemų neišspręs

veidas.lt


Visoje Europoje išgarsėję kontrabandiniai rūkalai iš Lietuvos kenkia šalies reputacijai bei ekonomikai. Ir nors kontrabandinės cigaretės yra lengvai prieinamos nepilnamečiams, numatomi tabako draudimai rūkančiųjų skaičiaus nesumažins, o tik dar labiau padidins kontrabandos mastus.

Tai atskleidė naujausias visuomenės nuomonės tyrimas, kurį viešosios įstaigos “Lietuva be šešėlio” iniciatyva atliko tyrimų bendrovė  “GfK Custom Research Baltic”.

“GfK Custom Research Baltic” atlikto tyrimo duomenimis, 89 proc. apklausoje dalyvavusių piliečių pritaria, jog Lietuva turi problemų dėl kontrabandinės prekybos cigaretėmis, ir 82 proc. yra įsitikinę, kad kontrabandininkų etiketė turi neigiamos įtakos Lietuvos reputacijai bei ekonomikai.

“Lyginant su šešėline alkoholio ir degalų prekyba, tabako gaminių kontrabanda šiuo metu yra didžiausia problema šalyje. Tai patvirtina ir visuomenės nuomonės tyrimas, kuris atskleidžia naujas tendencijas visuomenėje: anksčiau tabako gaminių kontrabandos problemą vertinę tolerantiškai, lietuviai nelegalią prekybą mato kaip riziką šalies reputacijai”, – sakė tyrimo iniciatorius visuomeninės organizacijos “Lietuva be šešėlio” vadovas Kęstutis Kupšys.

Atliktas tyrimas atskleidė dar vieną tendenciją – kontrabandinių tabako gaminių paplitimą tarp nepilnamečių. 84 proc. respondentų įsitikinę, kad kontrabandiniai tabako gaminiai yra lengvai prieinami nepilnamečiams. Tačiau jokie draudimai – nei mėtinių ir plonų cigarečių uždraudimas, nei pakuočių suvienodinimas ar įspėjamųjų ženklų ant cigarečių pakuočių padidinimas – apklausos dalyvių teigimu, neprivers jaunimo atsisakyti rūkyti.

Kad auksčiau išvardytos priemonės yra efektyviausios mažinant jaunuolių rūkymą, pritarė tik po 2 proc. apklaustųjų. Daugiau nei pusė – 51 proc. – respondentų įsitikinę, jog priešingai – ne draudimais, bet jaunimo ugdymu galima pasiekti norimų rezultatų.

“Svarbiausia suvokti, kad jei žmogus eina pirkti cigarečių – tai jau per vėlu jam ką nors drausti ar mokyti jį. Tik ugdant nuo mažens, įmanoma įskiepyti gerus įpročius. Žinoma, edukacinis procesas užtrunka ilgiau nei pats draudimas, tačiau edukacijos rezultatas yra akivaizdus ir ilgalaikis”, – teigė gydytojas psichiatras Dainius Stasiūnas.

Įvedus anksčiau minėtus tabako draudimus, rūkantieji savo įpročių nekeistų ir mėgiamų cigarečių ieškoti juodojoje rinkoje, kuri dėl padidėjusios paklausos dar labiau išaugtų. Taip mano 90 proc. apklaustųjų.

83 proc. respondentų mano, kad dėl numatomų draudimų išaugusi kontrabanda pakenks mažmenininkams. 80 proc. įsitikinę, jog tai turės neigiamos įtakos šalies biudžetui ir ekonomikai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Oi kaip tikiu "tyrimu" Oi kaip tikiu "tyrimu" rašo:

    Būkit kiek kritiškesni, AR GALI TABAKO PRAMONĖS UŽSAKYTAS TYRIMAS BŪTI OBJEKTYVUS???

    15 MIN PRADŽIOJE TAIP PAT ĮSIDĖJO TOKĮ VIEŠŲJŲ RYŠIŲ TEKSČIUKĄ, BET PASKUI PAPILDĖ:

    Tyrimą finansavo tabako bendrovė

    Pastaruoju metu iš įvairių šaltinių sklinda daug informacijos, jog mėtinių ir plonų cigarečių uždraudimas padidins kontrabandą. Europos Parlamentas rugsėjo 5–ąją nukėlė balsavimą dėl tabako direktyvos į spalio 8–ąją. Įtariama, kad tam įtakos turėjo tabako pramonės lobistai. „European Voice“ teigimu, vien „Phillip Morris“ į EP per pastaruosius metus siuntė 161 lobistą. „Phillip Morris“ dokumentai atskleidžia, kad įmonės tikslas – sužlugdyti tabako direktyvą.

    Ši bendrovė finansavo ir „GfK Custom Research Baltics“ atliktą tyrimą. Viešosios įstaigos “Lietuva be šešėlio” vadovas K.Kupšys, spaudos konferencijoje pristatydamas tyrimą, apie tai net neužsiminė. Tik 15min.lt paklaustas, kas finansavo tyrimą, K.Kupšys pripažino, kad pinigus mokėjo „Phillip Morris“.

    „Kai tyrimas buvo sumanytas, mes ieškojome, kas galėtų padengti tyrimo išlaidas. Nenorėčiau, kad tai atrodytų slėpimas tokio fakto ir atvirai galiu pasakyti, kad pasinaudojome „Phillip Morris“ parama. Tai natūralus dalykas, jiems tai svarbu ir skaudu, o mes tik pasinaudojome jų parama, kaip galėtume naudotis kitos įmonės parama kitu atveju”, – 15min.lt sakė K.Kupšys.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...