Kainos
Padėtį eksporto rinkose analizuojantys perdirbėjai mano, kad po staigaus kainų augimo rinkoje vyksta jų korekcija – pieno produktai pastebimai pinga.
“Lietuvos rytas” rašo, kad sumažėjus pieno produktų kainoms eksporto rinkose, perdirbėjai turi dvi galimybes: branginti juos Lietuvoje arba mažinti žaliavinio pieno supirkimo kainas. Kelti pieno produktų kainas rizikinga, nes jei vartotojai pasirinks kaimyninių šalių produktus, nukentės ne tik perdirbėjai, bet ir pieno gamintojai. Kol kas sunku nuspėti, kiek gali mažėti pieno supirkimo kainos. Perdirbėjai užsimena apie 5-10 procentų.
“Manau, kad perdirbėjai turėtų didinti ne produktų kainas, bet šiek tiek sumažinti pieno supirkimo kainas. Jos priartėjo prie 2007-ųjų lygio, tad ūkininkai dabar tikrai nesiskundžia”, – teigė Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto skyriaus vadovas Albertas Gapšys.
Vilkyškių pieninės generalinis direktorius Gintaras Bertašius sakė, jog kaip tik pastaruoju metu eksporto rinkose ne tik Vilkyškių pieninė, bet ir kitos įmonės patyrė nuostolių dėl sumenkusių pieno produktų kainų.
“Pieno miltų kaina krito net per 20 proc., sviestas atpigo apie 15 proc., išrūgų miltų kaina krito net 35 proc.”, – vardijo G.Bertašius.
Anot jo, anksčiau Vilkyškių pieninė kainas analizuodavo kartą per ketvirtį.
“Pastaraisiais metais padėtis pasikeitė iš esmės. Pavyzdžiui, grietinėlės pardavimo sutartys sudaromos ar keičiamos kiekvieną savaitę, išrūgų – kartą per dvi savaites. Taigi per mėnesį šių ir kitų produktų kainos gali pasikeisti 2-4 kartus. Tokios yra rinkos taisyklės”, – sakė G.Bertašius.
A.Gapšys teigė, kad pasauliniame “Fonterra” aukcione per paskutines savaites kai kurių pieno produktų kainos pasikeitė.
“Mano žiniomis, planuojamas pieno produktų sandorių kritimas. Kokios priežastys? Visada po didelio augimo kainos krinta. Pastaruoju metu eksporto kainos augo sparčiai, todėl tikėtinas kainų sumažėjimas”, – sakė A.Gapšys.