KOsmosas
Rusijos kosminis laivas “Sojuz”, papuoštas pirmojo į kosmosą pakilusio žmogaus portretu, ketvirtadienį susijungė su Tarptautine kosmine stotimi (TKS), likus kelioms dienoms iki Jurijaus Gagarino istorinio skrydžio 50-ųjų metinių.
JAV astronautas Ronas Garanas ir Rusijos kosmonautai Aleksandras Samokutiajevas bei Andrejus Borisenka artimiausiu laiku susitiks su orbitinės stoties įgula.
JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) pranešė, kad abiejų aparatų susijungimas įvyko 3 val. 9 min. Maskvos (2 val. 9 min. Lietuvos) laiku.
J.Gagarino vardu pavadintas kosminis laivas “Sojuz TMA-21″, ant kurio šono pavaizduotas pirmojo kosmonauto portretas, startavo antradienį paryčiais iš Rusijos Baikonūro kosmodromo Kazachstane. Raketa nešėja pakilo nuo tos pačios aikštelės, iš kurios 1961 metų balandžio 12 dieną startavo istorijoje įsiamžinęs J.Gagarinas.
Ankšta “Sojuz” kosminė kapsulė mažai skiriasi nuo kosminio laivo “Vostok-1″, kuriuo J.Gagarinas per 108 minutes vieną kartą apskriejo Žemę. Ši misija apstulbino pasaulį ir tapo svarbia Sovietų Sąjungos pergale Šaltojo karo laikų kosminėse lenktynės su Jungtinėmis Valstijomis.
Tai buvo “milžiniškas šuolis mūsų kaip rūšies evoliucijoje”, R.Garanas nurodė savo paskutinėje tinklaraščio žinutėje prieš startą.
R.Garanas vaikystėje buvo įsitikinęs, kad yra susijęs giminystės ryšiais su Sovietų Sąjungos kosmoso didvyriu, nes jo prosenelis buvo Ivanas Gagarinas, emigravęs į Jungtines Valstijas. Astronautas sakė, kad J.Gagarino skrydis atvėrė erdvę bendradarbiavimui tarp dviejų branduolinį ginklą turinčių supervalstybių.
“Manau, neabejotina, kad mūsų dienomis pasaulis yra saugesnė ir taikesnė vieta, nei būtų buvusi, jeigu mes nebūtume žengė pirmųjų žingsnių į kosmosą”, – rašo R.Garanas.
Jis pridūrė, kad “netgi gūdžiausiu Šaltojo karo laikotarpiu Rusija ir JAV kažkaip rasdavo būdų bendradarbiauti “Apollo-Sojuz” programoje, per kurią įvyko pirmasis JAV ir Rusijos kosminių aparatų susijungimas” 1975 metais.
“Sojuz TMA-21″ įgulos vadas A.Samokutiajevas vaikystėje taip pat žavėjosi didvyrišku J.Gagarino skrydžiu, pavertusiu tikrove mokslinėje fantastikoje aprašytas kosmines keliones.
Mokykloje draugai jį juokais vadindavo Saša Gagarinu, nes jis beveik nepaleisdavo iš rankų žaislinės raketos, pasakojo kosmonautas.
Kosminiais laivais “Sojuz” skraidantys JAV astronautai perėmė Rusijos kosmonautų tradiciją per kiekvieną startą pakartoti istorinį J.Gagarino šūkį “Važiuojam!” (Pojechali!).
Rusijos premjeras Vladimiras Putinas, kuriam 1961 metų balandį tebuvo dveji metai, ketvirtadienį aplankys J.Gagarino gimtąjį miestą, esantį už maždaug 150 kilometrų į vakarus nuo Maskvos ir dalyvaus istorinio skrydžio metinių renginiuose.
Balandžio 12 dieną, antradienį, Maskvoje taip pat įvyks pasaulio kosminių agentūrų vadovų susitikimas ir derybos dėl pilotuojamų kosminių skrydžių ateities, kai baigsis TKS eksploatacija – veikiausiai 2020 metais.