2010 Gruodžio 30

Prekyba

Kova su E priedais pradeda duoti vaisių

veidas.lt

Pernai Lietuvos parduotuvių lentynose sunku būdavo rasti jogurtų, silkių ar dešrų be skonio stipriklio E621. O šiais metais vaizdas kardinaliai pasikeitė – šio ir daugumos kitų sveikatai pavojingų priedų gamintojai atsisako.

Šiuos pokyčius lėmė didėjantis vartotojų sąmoningumas ir apsisprendimas nepirkti produktų su skonio stiprikliu E621, skatinančiu alkio jausmą, sukeliančiu vėžines ligas ir alergines reakcijas. Informaciją apie tai, kaip kenksmingi maisto priedai, žymimi raide E, nuodija mūsų organizmą, pirmieji visai visuomenei skleisti pradėjo Agnė Zakarevičiūtė ir Linas Šivis. Jie ėmėsi iniciatyvos aiškiai ir suprantamai sudėti visą informaciją apie konkretaus produkto sudėtį interneto puslapyje www.sveikasvaikas.lt.
“Nuo 2009 m. vasario mėnesio, kai pradėjo veikti ši svetainė, maisto produktų be E paklausa išaugo dvigubai, o ekologinių produktų – trečdaliu”, – teigia A.Zakarevičiūtė.
Džiugina tai, kad pajutę vartotojų norą sveikiau maitintis, gamintojai pradėjo siūlyti vis daugiau produktų be kenksmingų maisto priedų. Gamintojų požiūris pasikeitė būtent šiais metais. “Anksčiau jie įtikinėdavo, kad žmonės nepirks mėsos gaminių be E621, nes jie nepatraukliai atrodo, yra ne tokie skanūs. Taip pat sakydavo, kad išėmę šį priedą patirs didelių nuostolių, nes produktai be natrio glutamato greičiau sugenda. Tačiau verslininkai, tiekdami produktus be E, atvirkščiai, uždirba daugiau “, – tvirtina viena interneto puslapio sveikasvaikas.lt įkūrėjų.

Įdiegtos specialios linijos, tobulinamos technologijos

Kova su žalingaisiais E sėkminga buvo tik todėl, kad pirkėjai pradėjo rinktis kuo natūralesnius produktus. Būtent jie, atsisakę pirkti maistą su E621, privertė daugelį gamintojų išimti iš mėsos, pieno gaminių didžiausią šių dienų nuodą – natrio glutamatą. Tuo tarpu nei politikai, nei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nieko negalėjo padaryti. Jų rankos surištos Europos Sąjungos teisinių aktų, leidžiančių kenksmingus priedus.
Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos tarybos pirmininkas Egidijus Mackevičius sako, kad gamintojai stengiasi patenkinti vartotojų norus ir jiems įtikti. “Tobulinamos technologijos, receptūros, kad būtų galima pagaminti skanius, gražiai atrodančius produktus ir be natrio glutamato bei kitų dirbtinių priedų. Kad būtų patenkintas vartotojų poreikis sveikiau maitintis, nemažai gamintojų įdiegė specialias linijas, kuriomis gaminami tokie produktai”, – paaiškina E.Mackevičius.
Neseniai paskelbus Lietuvos metų gaminio apdovanojimų laimėtojus, taip pat išryškėjo nauja tendencija – gamintojai siūlo pirkėjams kuo daugiau naujų gaminių be kenksmingų priedų. Aukso medaliais šiame konkurse buvo apdovanoti devyni gaminiai (iš keturiasdešimt penkių), kurių sudėtyje nėra dirbtinių priedų. Pernai maisto pramonės grupėje iš keturiasdešimt trijų pelniusių aukso medalius tik penki gaminiai buvo be E.
Deja, dar ne visi gamintojai skuba tenkinti vartotojų poreikius valgyti saugų, kokybišką ir sveiką maistą. Žinoma nemažai atvejų, kai ant pakuotės didžiausiomis raidėmis parašyta “Be jokių E” arba “Natūralus”, o atidžiau pastudijavus etiketę paaiškėja, kad produktas prikimštas įvairių priedų ir konservantų. Tačiau tokiems gamintojams jau taip pat suduotas smūgis. Vieni pirmųjų piktnaudžiavimo atvejus tame pačiame interneto puslapyje sveikasvaikas.lt ėmė skelbti A.Zakarevičiūtė ir L.Šivis.
Su pirkėjus klaidinančiais gamintojais jau kovoja ir Valstybinė maisto bei veterinarijos tarnyba. Per pastarąjį mėnesį ši institucija išsiaiškino, kad penkios įmonės klaidino vartotojus, septynių gaminių etiketėje nenurodžiusios, jog gamybos procese naudojami nenatūralūs maisto priedai.
“Kad Maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjo tikrinti, ar produktai “Be E” tikrai yra be E, – didelis laimėjimas, nes ateityje gamintojai bijos rizikuoti”, – neabejoja A.Zakarevičiūtė.
Vis dėlto ir patys pirkėjai turėtų nepatingėti atidžiai išstudijuoti produktų etikečių. Tik taip jie gali priversti gamintojus liautis piktnaudžiauti ar net nuodyti.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    O kas verčia pirkėjus pirkti gaminius su E? Ogi niekas neverčia. Paprasčiausiai tingi skaityti sudėtį, o po to jau ir putojasi: “Kaip čia… kaip čia”.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...