2012 Vasario 25

Ingrida Šimonytė

Kova su “šešėliu”

veidas.lt


Į “Veido” klausimus atsako finansų ministrė Ingrida Šimonytė

VEIDAS: Vyriausybė ėmėsi žadėtos kovos su šešėliniu verslu – įvesti kasos aparatai turguje, atliktos kratos taksi įmonėse. Kaip Jūs vertinate šios kovos rezultatus? Deja, perkant mėsą turguje kvitą dar retai gausi.
I.Š.: Kasos aparatai turguose ar su teisėsaugininkais atliktos operacijos, susijusios su taksi verslu, yra tik visuomenėje platesnį atgarsį sukėlusios atskiros neapskaitytos ekonomikos mažinimo priemonės. Nėra taip, kad tuo prasidėjo ar baigsis neapskaitytos ekonomikos mažinimo pastangos. Nemėgstu žodžio „kova“, nes šešėlinė ekonomika, deja, negali egzistuoti be šalies gyventojų dalyvavimo joje ir tikrai nenorėčiau, kad Vyriausybė kovotų su savo piliečiais. Įvairiais būdais – tiek teikdami žmonėms informaciją apie tai, kam iš tikrųjų išleidžiami mokesčių mokėtojų sumokėti litai, tiek šviesdami verslo naujokus, tiek vienodindami verslo sąlygas, tiek taikydami poveikio priemones tiems, kurie „nesupranta“ geranoriškų įspėjimų – siekiame, kad neapskaitytos veiklos mažėtų. Žiniasklaida nušviečia tik „pikantiškesnius“ epizodus, mažai skirdama dėmesio pamatinei problemai – stygiui suvokimo, kad nemokant mokesčių, apvagiama ne kažkokia mistinė „valdžia“, o patys žmonės, be to, leidžiant nemokėti mokesčių kitiems, žlugdomi tie, kurie dirba sąžiningai, o paskui piktinamasi „vokelnykų“ ir kitokių sukčių paplitimu. Taigi kvitą gausite dažniau, jeigu matysite ir savo pareigą jo pareikalauti.

VEIDAS: Kokiose dar srityse be turgaus ir taksi klesti didelis šešėlis, keliantis nerimą Finansų ministerija?
I.Š.: Yra keletas pagrindinių šešėlio apraiškų. Pirmiausia, elementari kontrabanda, ir negaliu nepasidžiaugti, kad per pastaruosius dvejus metus muitinė kartu su kitomis tarnybomis sugebėjo gan stipriai paveikti cigarečių rinką ir matome legalių cigarečių pardavimo apyvartos augimą nepaisant didėjančių mokesčių. Kitas stambus blokas – pajamų neapskaitymas ir visiškai nesvarbu, kokiame versle: taksi ar viešajame maitinime, statybose ar turguje, ši problema labiausiai gaji ten, kur teikiamos paslaugos galutiniam vartotojui, t.y. žmogui, kuris retai matys reikalą paprašyti kvito. O juk turėtų jo paprašyti vien tam, kad esant reikalui galėtų apginti savo, kaip vartotojo, teises. Trečia stambi problema, kuriai šįmet skirsime ypatingą dėmesį – neapskaitytas darbo užmokestis: dėl vokelių, neapskaitomo darbo laiko ar viršvalandžių bei kitų priežasčių.
Taip pat norėčiau paminėti verslo liudijimų išdavimo tvarkos pakeitimus, kurie grąžina verslo liudijimus prie pradinio užmanymo – supaprastintos mokesčių mokėjimo tvarkos smulkiausiam namudiniam verslui. Šie keitimai įsigalios nuo gegužės 1 d..

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...