Politika
Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) palaiko Lietuvos pastangas kovoti su smurtu šeimoje ir prisideda prie po rengdama visuomenės švietimo kampaniją, sako JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Elizabeth Derse (En Elizabetė Ders).
Tarptautinės moters dienos proga Europos lyčių lygybės institute surengtoje spaudos konferencijoje diplomatė pakartojo, kad Jungtinėse Valstijose 1994 metais priėmus įstatymą prieš smurtą privačioje erdvėje, iki 2008-ųjų smurto šeimoje atvejų sumažėjo perpus.
Anot jos, prie to labai prisidėjo pastangos pakeisti visuomenėje nusistovėjusį stereotipą, kad dėl smurto šeimoje kalta pati auka.
“Mums buvo svarbiausi trys dalykai: mąstymo pakeitimas įtikinant, kad nereikia kaltinti aukos, stipraus teisinio pagrindo sukūrimas ir visuomenės sutarimas kartu kovoti su šia problema”, – antradienį kalbėjo A.E.Derse.
Lietuvos Seime šiuo metu svarstomi keli įstatymų projektai, skirti kovai su smurtu šeimoje. Jungtinių Valstijų ambasadorė sakė, kad JAV remia šiuos žingsnius ir prisideda visuomenės švietimo kampanija.
“Aš suprantu, kad Lietuva taip pat kovoja su šia problema, svarstydama galimybę sukurti teisinę bazę, skirtą kovoti su smurtu šeimoje. Jungtinės Valstijos palaiko ir remia šį žingsnį, tad Tarptautinės moters dienos proga mes pradedame metus truksiančią visuomenės informavimo kampaniją, skirtą šviesti apie smurtą prieš moteris, ir apie tai, kad smurtas šeimoje yra ne kultūrinis, o kriminalinis dalykas. Tai nusikaltimas, kuris turi būti pasmerktas, už kurį turi būti baudžiama, ir kuriam turi būti užkirstas kelias”, – kalbėjo ambasadorė.
Lyčių lygybės institutas taip pat ketina imtis tyrimo apie smurtą prieš moteris Europos Sąjungoje.
Kitos konferencijoje antradienį dalyvavusios užsienio šalių – Švedijos, Suomijos, Airijos – ambasadorės pabrėžė ir tokias jų šalyse išliekančias lyčių lygybės problemas kaip moterų atlyginimų atotrūkis nuo vyrų, nevienodas darbų ir vaikų priežiūros pasiskirstymas namuose ir kitas.
+370 5 2058510
Didžiausios smurtininkės šeimoje yra moterys, tik jos naudojasi savo ginklu – psichologiniu.
O kada už tai gauna nuo vyro per terlę, tada jau bliauna.
Taip, kad reikia gaisrą gydyti nuo padegėjo, o ne nuo gaisrininko.
O jei amerikėnai kišis į Lietuvos tvarką, tai jiems bus pasiūlyta keliauti ten iš kur atkeliavo – savo šalyje mes, seniausioji indoeuropiečių, o gal net viso pasaulio tauta, išgyvenom tik todėl, kad laikėmės savo tvarkos – savo moralės.
Ir to nedera išsižadėti.
Štai ir K.Donelaičio pavyzdys:
- Vaikai,- rėkdavo tėvs girts ant demblio išsitiesęs.- Gyvenkit taip kaip jūsų tėvai gyveno ir jus gyvent išmokino!
Taip, kad, jei JAV nori padėti Lietuvos žmonėms, tai reikia ne moralizuoti, o pasistengti, kad Lietuvos ekonomika kiltų. Pvz., pritraukti investicijas. Už tai būtume dėkingi.
O tai visi nesklandumai gyvenime, taipgi ir šeimose, kyla absoliučioje daugumoje atvejų iš nepritekliaus.