Rusijos protu (ne)suvoksi
Rima JANUŽYTĖ
Rusijos opozicijos politikas Ilja Jašinas vos prieš kelias savaites Maskvoje pristatė pribloškiančią 64 puslapių ataskaitą „Grėsmė nacionaliniam saugumui“ apie galimus Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo nusikaltimus. Tačiau skandalą sukėlė ne šis dokumentas, o pats Ramzanas, pagrasinęs, kad gali trauktis iš posto ir vėl atverti nė kiek neužsitraukusią Čečėnijos žaizdą.
I.Jašino ataskaita liudija Čečėnijos lyderio dalyvavimą vykdant politines žmogžudystes, federalinių įstatymų pažeidimus, švaistant lėšas. Korupciją I.Jašinas savo ataskaitoje aprašo atskirame skyriuje, pavadintame „O tu įrodyk, kad tai ne iš Alacho“.
Šis pavadinimas – citata iš R.Kadyrovo žurnalistei Marianai Maksimovskajai duoto interviu. Žurnalistei pasiteiravus, iš kur Čečėnijoje tiek pinigų, jis atšovė: „O tu įrodyk, kad ne iš Alacho.“
Daug dėmesio ataskaitoje skirta ir Čečėnijos vado privačiai kariuomenei, kurią sudaro mažiausiai 30 tūkst. karių. Nors oficialiai ji priklausanti Rusijos vidaus reikalų ministerijai, tačiau iš tikrųjų klauso tik R.Kadyrovo. I.Jašinas ragina apklausti R.Kadyrovą dėl galimų sąsajų su daugeliu plačiai nuskambėjusių žmogžudysčių, tarp kurių ir opozicijos politiko Boriso Nemcovo nužudymas.
Šią ataskaitą, į kurią, beje, Rusijoje niekas nekreipė dėmesio, R.Kadyrovas užmaskavo asmeniniu performansu. Visų pirma jis ją išplatino anksčiau, negu tai spėjo padaryti pats ataskaitos autorius. Nelaukdamas oficialaus ataskaitos pristatymo R.Kadyrovas dokumentą išplatino socialiniame tinkle „VKontakte“. Kur ją galima rasti, Čečėnijos lyderis paskelbė ir savo „Instagram“ bei „Facebook“ paskyrose.
„Partijos „Parnas“ atstovai daug rašė apie ataskaitą „Grėsmė nacionaliniam saugumui“. Ją anonsavo kaip kažkokią sensacingą medžiagą. Šiandien autoriai ketina pateikti Maskvoje žurnalistams medžiagą kaip sensaciją. Ir mes ją publikuojame, kad kiekvienas, kas nori, galėtų su ja susipažinti, nelaukdamas spaudos konferencijos. Savo požiūrį į šį vieno aktoriaus teatrą išreiškiu tuo, kad tiražuoju šį kūrinį. Nežinome, kokios pliurpologijos dar bus, tačiau tame, kas parašyta, nėra nieko daugiau, tik pliurpalai“, – socialiniame tinkle likus kelioms valandoms iki I.Jašino ataskaitos paskelbimo parašė R.Kadyrovas.
Jo veiklą demaskuojančios ataskaitos turinys nuo to nepasikeitė, bet akimirka, turėjusi sudrebinti Rusiją ir Čečėniją, buvo sugadinta.
Tačiau Čečėnijos lyderio pasirodymas tuo nepasibaigė – savo auditorijai jis surengė dar didesnį spektaklį. Praėjus vos kelioms dienoms Rusijos televizijos žurnalistams jis pareiškė, kad jo laikas Čečėnijos vadovo poste baigiasi: „Šiuo metu, kad mano vardo nenaudotų prieš mano tautą, manau, kad valstybės valdymui reikia rasti kitą žmogų.“ O paskui pridūrė, kad norėtų atsidėti šeimai, asmeniniam gyvenimui, verslui ir islamo studijoms.
„Tai yra ne kas kita, kaip Kadyrovo perrinkimo kampanija. Jam reikia gauti vieną balsą, štai ir viskas“, – sako Maskvos politinės informacijos centro direktorius ir daugelio knygų apie Kremliaus politinius klanus autorius Aleksejus Muchinas, turėdamas galvoje, kad tas vienas jam labiausiai reikalingas balsas yra Vladimiro Putino.
A.Muchino nuomone, pareiškimu, kad gali trauktis iš Čečėnijos lyderio pozicijų, R.Kadyrovas Rusijos vadui pateikia ultimatumą: arba šis įsikiša ir asmeniškai palaiko R.Kadyrovo kandidatūrą rugsėjį vyksiančiuose rinkimuose, arba rizikuoja prarasti garantijas dėl „tvarkos“, kurią R.Kadyrovas per pastaruosius devynerius metus įvedė Čečėnijoje.
R.Kadyrovo „tvarka“
Čečėnijos vado R.Kadyrovo įžūlumas nieko nestebina. Jis ne kartą yra sakęs, kad Rusijoje jis yra pirmas asmuo po V.Putino, o kai kada iš jo elgesio ir pasisakymų atrodo, kad jaučiasi net pranašesnis už Rusijos prezidentą.
Ir pastarasis tam bent kol kas negali paprieštarauti. Nors antrajame Čečėnijos kare, vykusiame 1999–2005 m., formali laimėtoja buvo Rusija, Čečėnija, vėl tapusi Rusijos dalimi, už tai pareikalavo išskirtinių privilegijų, tad galima sakyti, kad Rusija Čečėnijos lojalumą iki šiol perka. Ir labai brangiai.
Visų pirma šioje teritorijoje Rusijos įstatymai negalioja – čia gyvenama pagal šariato ir R.Kadyrovo taisykles. Tad I.Jašino pareiškimas, kad čia pažeidžiami federaliniai įstatymai, niekam nėra naujiena. Be to, Čečėnijos elitui, kurį sudaro Kadyrovų klanas, suteiktas neliečiamųjų statusas: R.Kadyrovas ne kartą yra išbandęs savo ribas ir visuomet įsitikina, kad liks nenubaustas.
Štai neseniai pristatydamas naują Kremliaus propagandinį dokumentinį filmą R.Kadyrovas pareiškė, jog su Islamo valstybe (ISIS) Sirijoje kaunasi elitinės čečėnų pajėgos, o kai kurie kariai yra infiltruoti į ISIS, kad rinktų žvalgybinę informaciją.
Jeigu R.Kadyrovas sako tiesą, vadinasi, meluoja Kremlius, teigdamas, kad Rusijos kariai nedalyvauja žemės operacijose. Tačiau R.Kadyrovui dėl šio išsišokimo niekas nepriekaištavo, nors Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ir atsisakė komentuoti tokius jo pareiškimus.
Daug sau R.Kadyrovas leido ir balandį, kai suteikė leidimą savo policijos pareigūnams šauti į bet kokį iš kito Rusijos federacijos regiono atvykusį pareigūną, „jei šis trukdo eiti savo pareigas“, t.y. jeigu vykdo operacijas, nesuderintas su Čečėnijos valdžia. Šis leidimas suteiktas po to, kai Stavropolio pareigūnams nušovus čečėną kilo Čečėnijos valdžios ir Rusijos jėgos struktūrų konfliktas.
Naudodamasis neliečiamojo statusu R.Kadyrovas Čečėniją nuo 2007 m. pavertė savotiška feodaline totalitarine valstybe, kurioje „nėra“ kitaip mąstančiųjų ir kurioje vyrauja R.Kadyrovo asmens kultas.
Galiausiai – pinigai. Maskva Groznui moka milžinišką duoklę – dešimtis milijardų rublių kas mėnesį. Skaičiuojama, kad tik kas dvidešimtas rublis Čečėnijos biudžete yra ne iš Maskvos. Tai leido atstatyti karo metu sugriautą miestą ir net pastatyti čia didžiausią Rusijoje mečetę.
Be to, nieko keista, kad R.Kadyrovas leidžia sau pasiimti asmeninę duoklę: jis garsėja prabangiu gyvenimu, kurio neatsiejama dalimi tapo pompastiški gimtadienio vakarėliai su Vakarų popkultūros žvaigždėmis, prabangios vilos ir reti automobiliai.
R.Kadyrovas neapsieina ir be kito diktatoriaus atributo – baimės palaikymo. O gąsdina jis visus – tiek Čečėnijos gyventojus, tiek Rusijos valdžios elitą, tiek jo opoziciją.
Čečėnams R.Kadyrovas kala į galvą, kad tik jo pastangomis čia įsivyravo taika ir stabilumas. Vos R.Kadyrovo nebeliktų, čia bemat atsirastų Rusijos kariuomenė ir prasidėtų žudynės, plėšimai bei prievartavimai. „Ar jums to reikia?“ – klausia jis ir gauna vienareikšmį atsakymą: čečėnai renkasi mažesnę blogybę iš dviejų.
Grasinimų paiso ir Kremlius, kuriame vis dar tikima, kad R.Kadyrovas laiko užveržęs kraujuojančią Čečėnijos galūnę ir padeda bent jau Rusijoje palaikyti mitą, jog V.Putinui pavyko pažaboti karingą čečėnų ordą.
„Tačiau Kadyrovo Čečėnija Rusijai – nenumatytų padarinių zona. Taip, ten tvarka įvesta, bet po dviejų karų šioje vietoje pasiekta kraštutinio žiaurumo, ten dauguma žmonių išaugo su ginklu rankoje ir gali nužudyti be sąžinės graužimo“, – primena Maskvos Carnegie centro vyresnysis mokslinis darbuotojas Andrejus Kolesnikovas.
Vis dėlto su Maskvos elitu R.Kadyrovui tenka žaisti sudėtingesnį žaidimą, vien spaudimo bei išsišokimų nepakanka – tenka ir gerokai paplušėti, siekiant įtikti. Tad kelis pastaruosius mėnesius R.Kadyrovas nenuilsdamas šokdina Rusijos opoziciją. Ją vadina šakalais, liaudies priešais ir kitokiais žodžiais, daug kam primenančiais Josifo Stalino politinių represijų laikus.
Beje, šie išsišokimai Kremliaus irgi buvo užglaistyti. Kremliaus atstovo spaudai D.Peskovo teigimu, stalinistiniai R.Kadyrovo pasisakymai „turėtų būti skaitomi ramiu tonu“.
Be to, nukreipti jie neva tik prieš tuos opozicijos veikėjus, kurie veikia pažeisdami Rusijos įstatymus. „Tai yra žmonės, kurie veikia už įstatymo ribų, kurie pasirengę laužyti įsakymus, net jei tai pakenks visai Rusijos valstybei“, – R.Kadyrovo agresiją gina D.Peskovas.
Tačiau net ir Kremliaus viešųjų ryšių virtuozai ne kiekvienam R.Kadyrovo išsišokimui yra parengę tinkamą paaiškinimą. Antai praėjusį mėnesį R.Kadyrovas internete išplatino filmuotą reportažą, kuriame opozicijos lyderis, buvęs ministras pirmininkas Michailas Kasjanovas nufilmuotas tarsi per snaiperio šautuvo optinį taikiklį. O netrukus įkėlė ir savo paties atvaizdą su snaiperio ginklu, pridurdamas, kad kas nesuprato – supras.
Dar vieną Kremliaus kritiką – Andrejų Piontkovskį R.Kadyrovui pavyko net išvyti iš Rusijos, kurią A.Piontkovskis paliko pajutęs realią grėsmę būti apkaltintas ekstremizmo kurstymu. Mat po jo straipsnio apie R.Kadyrovo ir Kremliaus ryšius Čečėnijos „parlamento“ pirmininkas pareikalavo ištirti, ar šis opozicionierius neskatina „ekstremistinių jausmų“.
A.Piontkovskis neabejoja, jog išpuolius prieš V.Putino kritikus R.Kadyrovas pasitelkia tam, kad įtiktų V.Putinui, pademonstruotų savo lojalumą ir jo naudingumą, įtikintų V.Putiną, kad yra nepakeičiamas jo sąjungininkas: „Kadyrovas žino, kad Rusijos jėgos struktūrose daugelis jo nekenčia, o jo atrama Kremliuje yra tik asmeniškai Putinas. Todėl jo kampanija prieš disidentus adresuota auditorijai, kurioje – tik vienas žmogus.“
Juolab kad tikrai ne visas Rusijos elitas R.Kadyrovą palaiko ar bent pakenčia. Jis puikiai nutuokia, kad yra itin nemėgstamas Rusijos jėgos struktūrose – FSB ir Vidaus reikalų ministerijoje ir kad šių struktūrų kariškiai neigiamus signalus apie R.Kadyrovą siunčia į pačią Kremliaus viršūnėlę.
„Čečėnijos projekto“ žlugimo pradžia
„Kadyrovas jaučia, kad jo padėtis prastėja. Yra ženklų, kad Kremlius juo nepatenkintas, o rusų elito nuotaikos darosi jam vis priešiškesnės dėl jo nenuspėjamo, neprotingo elgesio. Jis jaučia netekęs pasitikėjimo aukščiau“, – sako I.Jašinas, kurio ataskaita apie R.Kadyrovo nusikaltimus Rusijoje liko beveik neišgirsta ir primena iškalbingą detalę: prieš porą mėnesių R.Kadyrovas siekė susitikimo su V.Putinu, tačiau šis neatsiliepė. „Todėl Kadyrovas nervinasi ir toliau siunčia signalus apie savo ištikimybę. Be abejo, jis nenori išeiti“, – neabejoja I.Jašinas.
Tačiau analitikai perspėja, kad toks R.Kadyrovo ir V.Putino žaidimas eina į pabaigą. Viena priežasčių – sunkėjanti Rusijos ekonominė padėtis, mat V.Putinui pradeda trūkti pinigų, o šalies gyventojai jį spaudžia nešvaistyti lėšų, turėdami galvoje ir Krymą, ir Čečėniją, ir kitus panašius Rusijos šalpos objektus.
Kol kas V.Putinas dar laviruoja su tais ištekliais, kuriuos turi. Pavyzdžiui, praėjusių metų pabaigoje Čečėnijai buvo atiduoti visi vietiniai naftos telkiniai, atėmus juos iš pačios „Rosneft“ bendrovės.
Užtat V.Putino kritikas Aleksejus Navalnas įsitikinęs, kad kai tik visi ištekliai išseks, R.Kadyrovas tiesiog ims ir paskelbs nepriklausomą islamo valstybę.
Todėl JAV analitinių tyrimų kompanijos „Stratfor“ ekspertai neabejoja, kad V.Putino priežastys nuolaidžiauti R.Kadyrovui ir stengtis išsaugoti jo palankumą – labai rimtos. Mat R.Kadyrovas ne tik užtikrino savotišką stabilumą neramiame regione. Jo valdžioje – ir keliasdešimt tūkstančių karių. Be to, jis padeda užsitikrinti V.Putinui atsvarą vykdant federalinės saugumo tarnybos veiklą ir rodo pasitikėjimą Rusijos lyderiu „asmeniniame lygmenyje“.
Tai jam labai reikšminga jau vien dėl to, kad silpnėjanti Rusijos ekonomika vis labiau menkina elito pasitikėjimą V.Putino gebėjimu suvaldyti padėtį. O ir patį V.Putiną apniko abejonės dėl artimo rato veikėjų ištikimybės.
Taigi V.Putinas pradeda suprasti, kad reikia veikti, ir greitai. R.Kadyrovo įpėdinio jis neturi, pinigų naujam „užsiauginti“ – irgi. Belieka leisti R.Kadyrovui dar daugiau, net jeigu tai siutina įtakingus Rusijos jėgos struktūrų pareigūnus ir šios šalies gyventojus.
Ką kita galėtų byloti nei iš šio, nei iš to paskelbta valstybės valdomo Rusijos viešosios nuomonės tyrimų centro apklausa, neigianti tai, kas visiems akivaizdu: daugelio rusų antipatiją R.Kadyrovui. Naujasis nuomonės tyrimas liudija, kad per devynerius Čečėnijos lyderio poste praleistus metus R.Kadyrovas pelnė Rusijos gyventojų simpatijas: 2007 m. jį palaikė tik 10 proc. rusų, o dabar jis sulaukė jau net 30 proc. apklaustųjų simpatijų.
Be to, ši apklausa parodė, kad antipatiją R.Kadyrovui jaučia tik 13 proc. gyventojų, o jo veiksmus Rusijoje smerkia vos 2 proc. apklaustųjų. Dauguma apklausos dalyvių teigia, kad R.Kadyrovas yra V.Putino sąjungininkas, o kas ketvirtas apklaustasis mano, jog Čečėnijos vadas yra tiesiogiai atsakingas V.Putinui.
Tad, regis, ne tik R.Kadyrovas pataikauja V.Putinui, bet ir Rusijos vadas ruošia dirvą tolesniam R.Kadyrovo viešpatavimui ir jo pateisinimui rusų akyse. Bent kol kas būtent Čečėnijos vadas Rusijoje yra kur kas didesnė žvaigždė nei jo nešvarius darbelius demaskuoti mėginantys oponentai.
R.Kadyrovo biografija
l Gimė 1976 m. spalio 5 d. (39 m.) Centarojaus kaime, Čečėnijoje.
l Su žmona Medni turi 8 vaikus.
l R.Kadyrovas yra musulmonų imamo sūnus, sunitas.
l Pirmojo Čečėnijos karo metu drauge su tėvu kovėsi prieš Rusijos pajėgas.
l Po karo dirbo asmeniniu tėvo, tapusio dvasiniu separatistų lyderiu, vairuotoju ir asmens sargybiniu.
l Antrojo Čečėnijos karo metu su tėvu persimetė į Rusijos pusę, o jo vadovaujamas karines pajėgas parėmė Rusijos FSB. Kadyrovų klano valdoma karinė organizacija buvo pavadinta „kadyrovcais“.
l 2007 m. V.Putinas jį paskyrė naujuoju Čečėnijos prezidentu.
R.Kadyrovo valdymo metodai
(Iš I.Jašino ataskaitos „Grėsmė nacionaliniam saugumui“)
„O tu įrodyk, kad ne iš Alacho“
Šioje ataskaitos dalyje kalbama apie korupciją Čečėnijoje. Pavyzdžiui, tarnautojai pasirašo, kad gauna premijas, tačiau šių pinigų jie niekada nemato. O lėšos, skirtos labiausiai nepasiturintiems, išleidžiamos Kadyrovų klano prabangiam gyvenimui.
Privati armija
Šiame skyriuje pasakojama apie 30 tūkst. karių armiją, kuri yra pavaldi Rusijos vidaus reikalų ministerijai, tačiau lojali tik savo lyderiui R.Kadyrovui. Jos branduolį sudaro buvę separatistai, kuriems R.Kadyrovas suteikė amnestiją.
Ataskaitoje minima, kad šios pajėgos dalyvauja kariniuose veiksmuose Pietryčių Ukrainoje.
Politinės žmogžudystės
I.Jašino ataskaita liudija galimą Čečėnijos lyderio dalyvavimą vykdant politines žmogžudystes, tarp kurių – opozicijos politiko Boriso Nemcovo, žurnalistės Anos Politkovskajos ir kitų nužudymas.