Gintaras Sarafinas
Šios savaitės “Veido” numeris kiek kitoks nei įprastai, mat visą jį nusprendėme paskirti analizei ir įžvalgoms, kokiomis kryptimis ateityje pasuks Lietuva, kur link judės atskiros jos šakos ir kaip mūsų valstybė veikiausiai atrodys 2020 m.
Tiesą sakant, mes puikiai žinome, kad yra prikurta debesys visokiausių Vyriausybės, departamentų, institutų ir pavienių ekspertų vizijų, tai yra ir “Lietuva 2020″, ir “Lietuva 2030″, ir “Lietuva po pusamžio”, ir “Lietuva – žalia šalis”, ir “Lietuva – žinių visuomenės ir technologijų šalis”, ir begalė kitų. Tačiau jose dažniausiai dominuoja tokie žodžiai kaip “siekti”, “skatinti”, “stengtis”, “įgyvendinti”, “turi būti”, “galėtų tapti” ir pan.
Mes nusprendėme atsiplėšti nuo šių svaičiojimų ir išsikėlėme tikslą pabandyti atsakyti, ne kokių galimybių Lietuva turi, ne kaip turėtų būti, o kaip bus. Juk jau tūkstančius kartų esame girdėję, kad Lietuva siekia pastatyti naują atominę elektrinę, o mes, pasitelkę skirtingų sričių guru ir praktikus, bandome atsakyti, ar toji elektrinė bus realiai pastatyta. Arba Vyriausybė emigraciją yra įvardijusi kaip vieną Lietuvos nacionalinio saugumo grėsmių, o mes bandome atsakyti, ar už šių žodžių slypi veiksmai ir ar 2020 m. Lietuvoje dar gyvens 2,9 mln. gyventojų.
Ir šį kartą “Veido” žurnalistai kalbina ne teoretikus, o praktikus, savo srities žinovus. Jie, beje, pasakė kur kas daugiau ir gerokai vertingesnių prognozių nei kažkokie politikai, strategai, visų galų ekspertai ar nuolat per TV kalbančios galvos.
Taip yra todėl, kad jie išmano savo sritį, yra žmonės sveikos nuovokos ir į viską žvelgia gana realistiškai, kartu ir kritiškai. Štai politikai to dar nė nenujaučia, o žemės ūkyje besidarbuojantis verslininkas Ramūnas Karbauskis jau dabar skelbia, kad 2020 m. Lietuvoje stigs ne tik medikų, IT specialistų ar inžinierių, bet ir daugybės žemdirbiškų profesijų atstovų – agronomų, zootechnikų, nes, pasirodo, jaunimas nenori būti žemės ūkio specialistai, taip pat nenori ir dirbti žemės ūkyje, nesvarbu, kad šio perspektyvos kasmet gerėja.
Kur kas įtikinamiau, nei skirtingų sričių ministrų samprotavimai, skamba ir verslininkų Vlado A.Bumelio, Roberto Dargio, Antano Zabulio, “Verslo žinių” vyr. redaktoriaus Rolando Baryso ar Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos vadovo Dano Arlausko įžvalgos. Taip yra todėl, kad jie turi ką pasakyti. Tarkime, dabartinės valdančiosios koalicijos atstovai tikina, kad mokesčiai Lietuvoje toliau nebus didinami, ilgainiui verslo įmonių šalyje daugės, o štai D.Arlauskas įrodinėja priešingai – mokesčiai didės (ir išvardija, kurie), o verslo įmonių skaičius mažės. Ir juo tikėti kažkodėl linkę labiau, nes visiškai suprantama, kad 2020 m. atsivertus jo prognozes paaiškės, jog išsipildė 80–90 proc., o visokiausių valstybininkų vizijų ir prognozių išsipildymas nebus priartėjęs nė iki 30 proc.
Tiesą sakant, perskaičius visą šį “Veido” numerį bus galima susidaryti neblogą vaizdą, kaip mūsų valstybė atrodys, kuo gyvens ir kokių problemų patirs 2020 m.
Jei nori buti kietas? teidarai visada visus reikia kritikuoti