2010 Kovo 23

Kūdikio priežiūra

Kūdikių traumos: atsarga gėdos nedaro

veidas.lt

Negailestinga tiesa – akimirka neatsargumo prižiūrint mažylį gali kainuoti labai brangiai ir palikti pasekmių visam gyvenimui. Tačiau ėmusis priemonių visų kūdikių traumų galima išvengti.

Tarp kūdikių (t.y. vaikų iki 1 m. amžiaus) traumų pasitaiko mažiau nei tarp vyresnių padaužų. Tačiau jeigu kūdikiai būtų tinkamai prižiūrimi, nelaimių visai neturėtų būti, juk tokiame amžiuje visos traumos įvyksta per tėvų neapdairumą, dauguma jų – namie.

Dažniausiai kenčia galvytė

Neretai mažieji nukrinta ant grindų iš didesnio ar mažesnio aukščio – nuo stalo, sofos ar pan. Po to tėvai tikina, kad nusisuko vos akimirkai. Deja, ta akimirka buvo lemtinga. Mažyliui nukritus pirmiausia nukenčia jo galva. Mat kūdikio galva santykinai sunkesnė už kitas kūno dalis, tad jis nusileis ant žemės būtent ant galvytės ir, suprantama, neatsirems rankomis.

Taip pat pasitaiko, kad vaikas nukenčia, kai vienas iš tėvų pargriūva jį nešdamas. Arba iškrinta iš krepšio, skirto nešiojimui, kai viena rankena netikėtai išsprūsta nešančiajam iš delno. Pasitaiko ir atvejų, kai kažkas užkrinta ant kūdikio. Tarkim, pramokęs vaikščioti mažylis prieis prie spintelės, truktelės laidą, ir jam ant galvos užvirs radijo imtuvas. Tokiu atveju, kadangi kūdikio kaukolė labai minkšta ir elastinga, tikėtinas įspaustinis lūžis – kaukolėje tarsi įsispaudžia duobutė. Tokį lūžį gali tekti operuoti.

Krintant iš aukščio dažniausiai patiriamos galvos traumos – sumušimas, smegenų sukrėtimas, smegenų sumušimas (šis atvejis sunkiausias), taip pat kaukolės skliauto lūžiai. Galvos traumos pasekmės gali būti jaučiamos visą gyvenimą. Jos sukelia apie 20 ligų (galvos smegenų vandenę, traukulinį sindromą, epilepsiją ir kt.).

Jeigu tai nutiko… Kūdikiui nukritus iš karto kreiptis į medikus nebūtina, tačiau po nelaimės svarbu stebėti jo būklę. Verkti vargšelis gali ir iš išgąsčio. Į specialistus būtina kreiptis nedvejojant, jeigu vaikas, kad ir kelioms sekundėms, neteko sąmonės, pasidarė mieguistas ar pradėjo vemti. Tokiu atveju tikėtinas smegenų sukrėtimas. Taip pat, suprantama, medikų pagalbos prireiks, jeigu atsirado kraujuojanti žaizda.

Dar keletą dienų po kritimo svarbu stebėti, ar neiškils gumbas, nesusiformuos hematoma (kraujosruva). Jeigu vienas iš šių darinių atsirado, didžiulė tikimybė, kad kaukolė skilusi ar lūžusi. Būtina kreiptis į specialistą, kuris padarys galvos rentgenogramą.

Beje, net ir daug metų dirbantiems gydytojams dažnai nelengva iš karto įvertinti kūdikio galvos traumos sunkumą – kad paskelbtų galutinę diagnozę, jiems gali prireikti keletą dienų stebėti nukentėjusįjį.

Griežtas NE. Kūdikio negalima palikti ant lovos, vystymo stalo ar kitų aukštesnių paviršių nė akimirkai, nors ir atrodo, kad jis tikrai nenukris, nes dar nemoka persiversti nuo nugaros ant pilvo ir apskritai nejuda iš vietos. Medikai nuolat įsitikina, kad tokie vaikai gali sujudėti taip, kad nukrinta galva į grindis…

Nudegė – iškart šaldome!

Antra didelė grupė traumų, kurių kūdikiai patirti neturėtų, jei mes juos tinkamai prižiūrėtume, bet, deja, patiria, – nudegimai.

Jauniausias VU Vaikų ligoninės ortopedijos-traumatologijos centre gydytas smarkiai nudegęs pacientas buvo vos penkių savaičių amžiaus. Mama jį paguldė ant sofos, šalia padėjo vonelę su karštu vandeniu, norėdama, kad sloguojantis mažylis pakvėpuotų garais, o pati nuėjo išsivirti arbatos. Kūdikis įkrito į tą vonelę ir nudegė daugiau kaip 30 proc. kūno paviršiaus ploto. Buvo kilusi rimta grėsmė jo gyvybei, laimei, pavyko jį išgelbėti.

Dažniausiai (apie 90 proc. atvejų) vaikai iki vienų metų amžiaus nusidegina skysčiais, t.y. apsipila karštu vandeniu, arbata, kava ar sriuba. Yra buvę ir taip, kad tėveliai nudegina kūdikio sėdmenų bei kojų odelę jį prausdami. Tai gresia, kai namuose būna įrengti vandens šildytuvai (vadinamieji boileriai), ir mažylis pakišamas po srove, nepatikrinus vandens temperatūros.

Rečiau, bet pasitaiko nusideginimų liepsna, taip pat kontaktinių nudegimų, kai smalsuolis prisiliečia prie karšto arbatinuko, laidynės, įkaitusių veikiančios orkaitės durelių ar elektrinio šildytuvo. Kartais mažasis tyrinėtojas įkiša į elektros lizdą metalinį daiktą ar pačiupinėja neizoliuotus laidus…

Po nudegimo visam gyvenimui lieka ne tik randai – kai nudega plaštakų ar pėdų oda, gali būti sunku judinti pirštus. Apskritai vaikų oda linkusi randėti.

Mažylį gali nudeginti net skystis, kuris suaugusiajam neatrodo baisiai karštas. Vaiko iki penkerių metų oda yra penkis kartus plonesnė nei suaugusiojo, taigi pakanka daug mažesnio temperatūros poveikio, kad būtų pažeisti visi jos sluoksniai. Kad 60 °C temperatūros vanduo (kelias minutes pastovėjusi arbata) mažyliui sukeltų gilų nudegimą, teprireikia sekundės.

Jeigu tai nutiko… Nudegęs mažylis, žinoma, verks (ši trauma labai skausminga), tačiau aplinkiniams svarbiausia ne jį raminti, o kuo greičiau atšaldyti nudegusią vietą. Reikia skubiai pakišti nukentėjusįjį po šalto vandens srove ar dėti šaltą kompresą. Jei vandens pakliuvo po drabužiais, reikia vaiką su jais ir kišti po vandeniu, o nurengti tik po to – svarbiausia laimėti laiko. Kūdikiui nudegimą reikėtų šaldyti kambario temperatūros ar šiek tiek vėsesniu (18–20 °C) vandeniu apie 5 min. Po to gali prireikti nuskausminamųjų vaistų (geriausiai tiks paracetamolio žvakutės).

Kūdikio nudegimą, jeigu jis didesnis nei taškelis ir jei nudegė veidas, kaklas, plaštakos, pėdos ar tarpvietė, būtinai turės apžiūrėti specialistas. Kartais prireikia operacijos.

Griežtas NE. Sėdint prie stalo ir geriant kavą ar arbatą negalima laikyti atžalos ant rankų ar kelių. Nereti atvejai, kai tada vaikas apliejamas karštu skysčiu.

Kol namuose mažylis, teks pamiršti staltieses – truktelėjęs audinio kraštą jis gali viską, kas ant stalo, susiversti ant savęs.

Puodus ant viryklės statykite toliau nuo krašto, rankenas nusukite į šoną taip, kad kūdikis negalėtų už jų pagriebti.
Reikia pasistengti, kad jis neprieitų prie elektros lizdų, neizoliuotų laidų.

Jeigu mažylis vis dėlto nusidegino, svarbu nedaryti gana paplitusios klaidos ir nudegusios vietos netepti aliejumi ar kitais riebalais. Tai padėtį tik pablogintų. Karštas skystis nuo nudegusios vietos garuotų, tačiau to nedarys, jei ji bus padengta riebaline plėvele. Nereikia griebtis ir kitokių kompresų – kaip minėta, nudegusią vietą tereikia atšaldyti.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...