Biologinės medžiagos
Kad kūnas ir siela ištvertų kasdien tenkančius krūvius, reikia gerų “degalų”. Jie taps itin vertingi, jeigu praturtinsime augaliniais priedais su biologiškai aktyviomis augalinėmis medžiagomis.
Biologiškai aktyvios augalinės medžiagos
Jei kasdienis mūsų maistas gerai subalansuotas, su juo gauname pakankamai vitaminų ir mineralinių medžiagų. Tačiau mūsų organizmui svarbios ir biologiškai aktyvios augalinės medžiagos. Jų esama apie 30 tūkst., bet gerai ištirta dar tik trečdalis. Aktyviąsias biologines medžiagas augalai gamina patys, kad galėtų apsisaugoti nuo ėdrių gyvūnų ar žalingų ultravioletinių spindulių. Tik prieš kelerius metus mokslininkai ištyrė, kad jų savybės gali būti naudingos ir žmogui.
Verta žinoti, kur kokios medžiagos slypi ir koks jų poveikis.
Stiprina gynybinę apsaugą
Alicinas – medžiaga, padedanti naikinti į kvėpavimo, virškinimo ir šlapimo takus pakliuvusius virusus ir bakterijas. Alicino itin daug česnakuose. Tai vienas stipriausių natūralių antibiotikų!
Pravartu: kasdien suvalgyti po 1–2 žalias arba trumpai termiškai apdorotas česnako skilteles kaip profilaktinę priemonę nuo užkrečiamųjų ligų.
Apsauga nuo kaulų trapumo
Cheminis elementas boras klimakterinio amžiaus moterų organizme skatina testosterono gamybą, kurį organizmas paverčia ypač aktyvia estrogenų rūšimi. Taip sušvelninami klimakteriniai negalavimai, o kaulai apsaugomi nuo kalcio ir magnio praradimo. Be to, tai ir osteoporozės profilaktika.
Geriausi boro šaltiniai: linų sėmenų aliejus, obuoliai, kriaušės, vynuogės, datulės, ankštiniai, migdolai, lazdynų riešutai.
Pravartu: kasdien suvartoti šaukštelį linų sėmenų aliejaus ir suvalgyti du obuolius.
Stiprios venos
Dėl flavonoidų grupei priskiriamų medžiagų venų sienelės tampa stipresnės ir elastingesnės. Be to, netirštėja kraujas, todėl palaikoma optimali kraujotaka.
Geriausi flavonoidų šaltiniai: vynuogės, vyšnios, raudonos uogos (su žievelėmis), raudonieji svogūnai, alyvuogės.
Pravartu: kasdien išgerti 100 ml kokybiško raudonojo vyno.
Guvios smegenys
Prie fosfolipidų priskiriama medžiaga cholinas – itin svarbi smegenų veiklai. Ši medžiaga reikalinga tam, kad nervų ląstelės informaciją perduotų greitai ir sklandžiai. Tai būtina geros atminties, greitos orientacijos, gebėjimo ilgiau susikaupti ir psichinės pusiausvyros sąlyga. Be to, cholinas prisideda prie šlakų šalinimo iš organizmo ir apsaugo kepenų ląsteles nuo riebalų kaupimosi.
Geriausi cholino šaltiniai: grikiai, kviečių daigai, sojos, kiti ankštiniai, bananai, žalieji žirneliai, bulvės.
Pravartu žinoti: cholino mūsų organizmas sugeba pasigaminti iš aminorūgščių, metionino ir serino (jų yra žuvyje, kiaušiniuose, piene). Tačiau patiriant stresą jo reikia kelis kartus daugiau, nei pasigamina organizmas.
Žvitrios akys
Liuteinas ir likopenas priskiriamos prie karotinoidais vadinamųjų biologiškai aktyvių medžiagų. Jos apsaugo akis nuo ardančios deguonies ir šviesos įtakos, stabdo dėl amžiaus atsirandančius akių negalavimus: lęšiuko susidrumstimą ir makulos degeneraciją. Be to, didelė likopeno koncentracija sumažina šlapimo pūslės, gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžio riziką.
Geriausi šaltiniai: likopeno yra koncentruotuose pomidorų produktuose (tyrėse, pastose, sultyse), raudonuosiuose greipfrutuose ir arbūzuose. Liuteino gauname su tamsiai žaliomis lapinėmis daržovėmis, salotomis, žirneliais, porais bei brokoliais.
Skaisti oda
Silicio junginiai neleidžia odai prarasti drėgmės ir elastingumo. Be to, šiuose junginiuose esančio silicio reikia stipriems plaukams ir tvirtiems nagams.
Geriausi silicio junginių šaltiniai: dirviniai asiūkliai, sorų kruopos, sveikų grūdų duona, ypač su miežiais, avižiniai dribsniai, žaliosios pupelės.
Pravartu: kasdien į jogurtą įmaišyti šaukštelį sumalto dirvinio asiūklio ir suvalgyti (parduodamas vaistinėse).
Normalus kraujospūdis ir cholesterolio kiekis
Oleuropeinas reguliuoja kraujospūdį ir prisideda prie sveikatai nekenksmingo cholesterolio kiekio. Dėl šios medžiagos mažėja blogojo ir daugėja gyvybiškai svarbaus aukšto tankio cholesterolio. Be to, oleuropeinas padeda sumažinti per didelį gliukozės kiekį kraujyje, palaiko gyvybines organizmo jėgas, kovojančias su virusais ir bakterijomis.
Geriausi oleuropeino šaltiniai: alyvuogės, šalto spaudimo alyvų aliejus, alyvmedžių lapų preparatai.
Natūralūs hormonų pakaitalai
Nuo hormonų priklauso visi organizme vykstantys procesai: jie reguliuoja medžiagų apykaitą, veikia savijautą ir išvaizdą. Sulaukus keturiasdešimties, organizmas pamažu ima keistis, lėtėja moteriškųjų hormonų gamyba. Kad gera nuotaika, žvalumas ir energija neapleistų, verta paieškoti pagalbos augalų pasaulyje.
Kadangi hormonai organizme sukelia grandinines reakcijas, kurias kartais net gydytojams sunku kontroliuoti, negalime tų atsargų paprasčiausiai papildyti. Bet, kaip sakoma, nėra padėties be išeities. Ieškodami svarbiausių moteriškų hormonų – estrogeno ir progesterono (gestageno) – pakaitalų, mokslininkai atrado tikrus gamtos talentus – augalines medžiagas, labai panašias į mūsų organizme gaminamus hormonus.
Kadangi jie ne taip smarkiai kišasi į organizme vykstančius procesus, nepageidaujamo šalutinio poveikio praktiškai nebūna. Svarbiausi vadinamųjų fitohormonų (phyto – graikiškai “augalas”) šaltiniai yra sojos, raudonlapiai dobilai, jamsų šaknys, apyniai, dioskorėjos, tikrieji skaistminai ir kietinės blakėžudės.
Japonijoje sojų produktai valgomi kasdien. Matyt, dėl to Azijos šalių gyventojas kur kas rečiau kamuoja klimakso negalavimai, o jų oda ilgiau išlieka graži ir glotni. Sojose esantys fitoestrogenai stiprina gynybines organizmo jėgas, apsaugo odą iš vidaus, stiprina kaulus ir prisideda prie bendros geros savijautos. Pas mus sojų varškė (dar vadinama “tofu”) ir daigai nebūtinai laikomi skanėstais. Tačiau soją neblogai galima “paslėpti” pieno produktuose. Kuo daugiau pieno produktų pakeisite sojų produktais, tuo geriau.