Destruktyvūs santykiai darbe – tarsi pilkoji zona: visi supranta, kad problema egzistuoja, bet stumia ją nuo savęs. Tačiau galimas ir kitas scenarijus – streso suvaldymas ir jo mažinimas.
„Ilgas darbo valandas ir keletą metų besitęsiančią įtampą bendraujant su vadovu leidybos įmonėje man vainikavo kelios paros ligoninėje. Medikai stebėjosi tragiškai nukritusiu hemoglobino kiekiu ir neaiškiais temperatūros svyravimais, psichoterapeutas išrašė kursą antidepresantų. Po to buvo ilgi pokalbiai su šeima ir psichologu, kol užsikabinau už minties apie nuosavą verslą“, – kaip įveikė įsisenėjusius streso padarinius, pasakoja 44-erių metų Arūnas iš Kauno.
Keletą metų po 12 ar 14 valandų per parą dirbęs vyras prisipažįsta didžiavęsis savo meile darbui ir tuo, kad geba dirbti be atostogų ištisus metus. Tačiau kiekvienais metais situacija darbe vis labiau komplikavosi. „Psichologinį spaudimą mūsų darbovietėje kentė ne vienas žmogus: jie, kaip ir aš, neturėjo kito pasirinkimo, slėgė įsipareigojimai bankui, šeimai. Realybė tokia, kad daugelyje Lietuvos įmonių darbdaviai rezultato siekia bet kokia kaina. Tačiau viskas priklauso nuo tavęs, šalia yra ir kitų galimybių, tereikia apsidairyti ir išdrįsti“, – savo sėkmės istorija dalijasi antrus metus savo įkurtai leidybos įmonei vadovaujantis pašnekovas.
Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros (EU-OSHA) atlikta apklausa atskleidžia, jog 51 proc. darbuotojų mano, kad stresas darbo vietoje – įprastas, o keturi iš dešimties pripažįsta, kad stresas jų organizacijoje nėra tinkamai suvaldomas, tačiau nieko nesiima.
Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo atlikto darbo sąlygų Europos Sąjungoje tyrimo rezultatai rodo, kad 28 proc. darbuotojų turi sveikatos problemų dėl streso darbe. Tai reiškia, kad apie 41 mln. ES darbuotojų kasmet kenčia nuo su darbu susijusio streso ir dėl to prarandama daug milijonų darbo dienų (dėl visų su darbu susijusių sveikatos sutrikimų visoje ES per metus prarandama apie 600 mln. darbo dienų). Tai didžiausia susirūpinimo priežastis ne vien dėl poveikio darbuotojų sveikatai, bet ir dėl išlaidų arba poveikio įmonėms ir socialinių išlaidų Europos valstybėms.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 342014″ bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-34-2014-m
Darbe streso būti neturėtų. Už jo suvaldymą atsakingi vadovai. Turėtų būti. Deja…