2010 Balandžio 13

Vasaros stovyklos

Kur vasarą ilsėtis vaikams?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Vaikų vasaros poilsis vėl brangsta: valstybė biudžeto pinigais šiemet vaikų stovyklų neberems. O Švietimo ir mokslo ministerija tik šią savaitę pradėjo krutėti, kad gautų bent šiek tiek lėšų iš ES vaikų socializacijos programoms.

Pigesnėse, bet gerą reputaciją turinčiose vaikų dienos stovyklose ir stacionariose vasaros stovyklose prie jūros jau dabar rezervuota 70 proc. visų vietų. Dienos stovyklose sunkiausia gauti laisvą vietą birželį, o stovyklose prie jūros – nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio.

Kiek šiemet bus nemokamų vaikų dienos stovyklų, kol kas neaišku, nes daugelis savivaldybių tik šiomis savaitėmis skelbs konkursus kuklioms lėšoms padalyti.

Tiek švietimo ekspertai, tiek stovyklų organizatoriai pripažįsta, kad šiemet gerokai daugiau vaikų nei anksčiau liks vasaroti gatvėje. Todėl prognozuojama, kad pernai, palyginti su 2008 m. vasaros mėnesiais, apie 7 proc. sumažėjęs vaikų ir paauglių nusikalstamumas šiemet vėl didės.

Tad ką šiemet siūlo įvairūs Lietuvos vaikų vasaros poilsio organizatoriai?

Prastesnė kokybė už tą pačią kainą

Daugelis vaikų vasaros poilsio organizatorių, negavę papildomo finansavimo, arba iš viso atsisakė planų rengti vaikų stovyklas, arba jų turinys bus ypač lėkštas. Tokį įspūdį susidarėme pasikalbėję su visų šiemet vaikus į stovyklas kviesiančių įstaigų atstovais. Dažnas paaiškinimas apie būsimą stovyklos programą skambėdavo maždaug taip: “Švietimo ir mokslo ministerija mūsų neberemia, elektros ir kitos kainos padidėjo, tėvai pinigų neturi, todėl kainų nekelsime, bet šiemet darysime viską paprasčiau: sportuosime, rengsime diskotekas”.

Kitaip tariant, stovyklų organizatoriai prižiūrės vaikus, kad šie be tėvų per daug nenuklystų, bet savo laisvalaikį stovykloje daugeliui vaikų teks organizuotis patiems. Taigi šiemet tėvai turėtų dar atidžiau rinktis, kur leisti vaikus vasaroti.

Nagrinėjant ankstesnių metų tėvų ir vaikų vertinimus matyti, kad daugiausiai gerų atsiliepimų sulaukia kalbų mokyklos, organizuojančios užsienio kalbų dienas ir stacionarias stovyklas, taip pat tokios stovyklos, kaip “Žilvitis” Karklėje, “Trimitas” Panevėžio rajone, “Pasaka” ir “Raganė” Palangoje, “Atgaja” Vievyje ir Lazdijuose, Šaulių sąjungos stovykla Alytaus rajone, ateitininkų ir skautų stovyklos bei gabiausiems Lietuvos vaikams skirtos tiksliųjų mokslų ir poilsio stovyklos “Kengūra” bei “Fotonas”.

Svarbu paminėti, kad praėjusią savaitę stovykloje “Žilvitis” jau buvo rezervuota 70 proc. vietų į liepos antros pusės ir rugpjūčio pamainas, o “Pasakoje” ir “Raganėje”, kurių steigėja yra ŠMM, ne vieną pamainą rezervavusios įvairios bendrovės savo darbuotojų vaikams.

Nemokama matematikos ir informatikos vaikų vasaros stovykla “Kengūra” pakvies tik geriausiai konkurse “Kengūra” pasirodžiusius po 25 visų amžiaus grupių vaikus. O “Fotonas” mažesnes kelialapių kainas siūlo tik fizikų būreliui “Fotonas” priklausantiems moksleiviams.

Iš dienos stovyklų iki šiol tėvai gerų atsiliepimų negailėdavo Vilniaus pilių direkcijos, Lietuvos dailės muziejaus ir kalbų mokyklų organizuojamam laisvalaikiui.

Beje, kai kurios kalbų mokyklos, pavyzdžiui, “Ames”, vaikus anglų kalbos mokys ir pagal edukacines Dailės muziejaus programas, taip pat juos kartą per savaitę ves į baseiną.

Vilniaus pilių direkcijos direktorė Audronė Kasperavičienė sakė kol kas nežinanti, ar šiemet jie maitins vaikus, susirinkusius į jų organizuosimą nemokamą pažintinę dienos stovyklą. Mat kol kas sostinės savivaldybė dar nepaskelbė vasaros poilsio organizatoriams skirto konkurso. Tačiau bet kuriuo atveju dienos stovykla veiks ir jos programos bus tokio pat aukšto lygio, kaip ligi šiol.

Ypač įdomios turėtų būti Dailės muziejaus Meno pažinimo centro Radvilų rūmuose nuo liepos pradžios iki rugpjūčio pabaigos vyksiančios edukacinės programos “Kelionė į klasicizmo epochą”. Vaikams muziejaus kultūrologai ne tik pasakos apie klasicizmo epochą, mokys to laikmečio šokių, supažindins su muzika, bet ir leis pasimatuoti bei nusifotografuoti su to amžiaus specialiai šiam tikslui pasiūtais drabužiais.

Tiesa, dienos stovyklų trūkumas tas, kad jos vaikus užima nuo 1,5 iki 5 val., todėl dirbantys tėvai vis tiek turi sukti galvas, kur padėti, tarkime, pradinukus dar tris keturias valandas.

Sumažėjus finansavimui didės nusikalstamumas?

Vis dėlto didžiausias galvos skausmas, ką daryti tiems, kurie neturi nei senelių, gyvenančių kaime, nei pinigų dienos ar stacionariai stovyklai.

Stovyklos “Žilvitis” vadovas Bronius Kalvaitis labiausiai gailėjo vaikų, kurių tėvai, paskambinę į stovyklas, išgirsta atsakymą, kad kol kas negalima suteikti jokių vilčių, jog nemokamai bus priimami atostogauti vaikai iš socialiai remtinų – daugiavaikių ar darbo netekusių šeimų. “Kai kurie vaikai pas mus ilsėjosi penkias šešias vasaras, o šiemet pirmi metai liks gatvėje”, – atsiduso B.Kalvaitis.

ŠMM Neformaliojo ugdymo ir švietimo pagalbos skyriaus specialistė Aušra Birietienė informavo, kad šiemet valstybės biudžete nebėra eilutės, skirtos vaikų socializacijai, bet Lietuva esą gali pretenduoti dvejiem metams į 11 mln. Lt ES paramos, kuri suteikiama neformaliajam vaikų ugdymui mokslo metais ir per vasaros atostogas.

Tik kol kas Vyriausybė dar nenusprendė, ar kreiptis į ES šios paramos. Jei ir kreipsis, visi formalumai užtruks gana ilgai. Iš esmės anksčiausiai birželio pradžioje bus aišku, ar stovyklos gaus šiokią tokią paramą bent jau socialiai remtinų ir vaikų iš rizikos šeimų vasaros poilsiui, ar ne. Tiesa, ES parama tesieksianti apie 2 mln. Lt, nors pernai valstybė iš biudžeto buvo skyrusi 5,5 mln. Lt vaikų vasaros poilsiui, o ankstesniais metais – po 11–12 mln. Lt.

Daugelis savivaldybių pinigų irgi nebeturi. Štai Vilniaus savivaldybė vaikų poilsiui šiemet skirs tik 100 tūkst. Lt, nors pernai skyrė 173 tūkst. Lt, be to, dar 373 tūkst. Lt pernai davė ŠMM. Iš viso pernai Vilniuje net 150 vaikų vasaros poilsio organizatorių pasiskirstė arti pusės milijono litų. O šiemet 100 tūkst. Lt bus skiriami tikslingai – socialiai remtinų ir į policijos rizikos grupę įtrauktų jaunųjų vilniečių poilsiui organizuoti.

Kaip tvirtino A.Birietienė, vaikų poilsiui skiriami pinigai tiesiogiai susiję su vaikų nusikalstamumu. “Padidinę investicijas į vaikų vasaros poilsio organizavimą, jau po metų sulaukėme rezultatų: štai pernai, palyginti su 2008 m., vaikų nusikalstamumas sumažėjo apie 7 proc. Dabar vėl gali pradėti didėti”, – nuogąstavo pašnekovė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...