2015 Sausio 30

Kurie merai verti būti perrinkti

veidas.lt

 

„Veido“ geriausių merų trisdešimtuke – ne tik didmiesčių, bet ir nuo jų nutolusių savivaldybių vadovai, sugebėję padidinti jose gyvenančių žmonių gerovę.

 

Aušra Lėka, Gabija Sabaliauskaitė

 

Kiek iš šiųmečio – septintąkart „Veido“ sudaryto geriausių merų trisdešimtuko sulauks tokio pat palankaus rinkėjų įvertinimo kovą pirmą kartą vyksiančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose? Ar juos lydės didesnis gyventojų pasitikėjimas, nei tuos, kuriuos „Veido“ pasitelkti verslo organizacijų, valstybės institucijų vadovai bei kolegos merai ir jų vadovaujamų savivaldybių rezultatai „Veido“ reitinge ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) indekse nustūmė į prastesniųjų trisdešimtuką? Bent jau patys merai – tiek geriausi, tiek prasčiau vertinami – beveik vienodai gerai apie save mano, nes iš pirmojo trisdešimtuko dvidešimt aštuoni, o iš antrojo dvidešimt šeši vėl tikisi gauti merų regalijas.

Kurie iš jų tikrai verti toliau vadovauti savivaldybėms?

 

Kodėl jie – geriausi

 

Klaipėda „Veido“ reitinge antrąkart pripažinta turinti geriausią Lietuvoje merą. Tiesa, pirmąkart 2010 m. šį titulą iškovojo tuometis meras liberalcentristas Rimantas Taraškevičius, o dabar – Liberalų sąjūdžiui atstovaujantis Vytautas Grubliauskas. Uostamiestis keturiskart geriausia didmiesčio savivaldybe tapo LLRI savivaldybių indekse, „Veido“ sudaromose savivaldybių rikiuotėse jis taip pat tarp lyderių.

Ar tai užprogramuota miesto, turinčio uostą, sėkmė? O gal tai gero pirmtakų įdirbio nuopelnas? Ar vis dėlto tai įrodymas, kad dabartinis uostamiesčio vadovas geba ne tik talentingai pūsti trimitą, kuo garsėjo iki tapdamas meru, bet ir ne mažiau profesionaliai valdyti didelį miestą? Ginčytis neverta, nes visi atsakymai teisingi. Belieka pagirti liberalų (ir ne tik partiniu požiūriu) miestą Klaipėdą, mokantį (bent lig šiol mokėjusį) įžvalgiai pasirinkti savo lyderius.

„Veido“ reitingo šių metų lyderiui V.Grubliauskui politologai prognozuoja sėkmę ir debiutuojančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose. „Klaipėda – tradiciškai liberalų miestas, neteko girdėti, kas galėtų mesti jiems rimtą iššūkį. Konservatoriai dėl mero posto varžytis metė Agnę Bilotaitę, bet jau likus mažai laiko iki rinkimų“, – trylikos konkurentų dėl uostamiesčio mero regalijų galimybes lygina Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas dr. Mažvydas Jastramskis.

Merų reitingo sidabrą pelniusio socialdemokrato Ričardo Malinausko (beje, paties pirmojo, pelniusio „Veido“ geriausio mero vardą 2009 m.) pristatinėti nereikia: merdinčius Druskininkus pavertęs klestinčiu tarptautiniu kurortu, o drąsias vizijas – realybe (o naujų vizijų – dar pilna mero galva), jis čia karaliauja nuo 2000-ųjų.

Beje, žodyje „karaliauja“, be gerojo turinio, kurį mato kiekvienas Druskininkų svečias ir patys druskininkiečiai, dabar turintys gerus darbus, gražią aplinką, išasfaltuotas gatves, yra ir neigiamo užtaiso dozė. Meras nori valdyti viską, tad sukūrė savo veiklą už mokesčių mokėtojų pinigus šlovinantį laikraštį, kurį Žurnalistų etikos komisija pripažino kaip leidžiamą pažeidžiant įstatymus, o teismas tokį sprendimą pripažino teisingu.

Druskininkai – ne karalystė, demokratinio valdymo principų laikytis privalu. Ir nors šaukštas deguto statinę medaus sugadino, kadangi tų statinių Druskininkuose daug, turbūt dauguma savivaldybių svajotų apie merą, kuris geba kurti tokias metamorfozes kaip Druskininkuose. Per rinkimus R.Malinauskui teks atlaikyti dar penkių asmenų konkurenciją. Mažai kas abejoja, kad jam tai pavyks.

Trečias „Veido“ geriausiųjų sąraše – jau trečiąkart sostinės meras, dabar Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) lyderis Artūras Zuokas.

Zuokas Pirmasis buvo moderniomis idėjomis trykštantis meras, kurį daugelis miestų būtų mielai klonavęs. Bet atsiskleidė ir tamsioji politiko pusė – neskaidrūs sandoriai, savų verslo protegavimas. Vis dėlto vilniečiai per praėjusius savivaldybių rinkimus jam suteikė dar vieną šansą. Ar labiau gigantiškomis idėjomis – apie savas avialinijas ir panašiomis, dar labiau praskolinusiomis sostinę, nei kasdieniais vilniečių sopuliais, kaip gauti vaikui darželį ar kas nuvalys šaligatvį, kai kiemsargiai negauna algų ir pan., susižavėjęs A.Zuokas vėl užsidės prestižiškiausias mero regalijas?

„Vilniaus pavyzdys rodo, kad tiesioginiai rinkimai suteikia antrą šansą. Abejoju, ar dabar A.Zuokas būtų perrinktas meru, jei būtų balsuojama už jo partijos sąrašą. O asmenybių rinkimuose jis – kaip žuvis vandenyje“, – aiškina politologas M.Jastramskis.

Praktiškai visi tiesioginių mero rinkimų rezultatų prognozuotojai mano, kad antrajame ture A.Zuokas bus ir tikriausiai laimės, tik klausimas, rungdamasis su kuo. Remiantis ankstesnių rinkimų rezultatais, apie 45 proc. kitataučių gyventojų turinčiame mieste labiausiai tikėtina, kad su Lenkų rinkimų akcijos lyderiu Valdemaru Tomaševskiu, nors neatmetamas ir dvikovos su liberalu Remigijumi Šimašiumi scenarijus.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-04-2015-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...