Vaistinės
Net ir pigiausias vaistų krepšelis šiemet yra 30 Lt brangesnis nei pernai
Ligoniams atėjo dar blogesni laikai: vaistai brangsta, vaistinių mažėja, budinčios vaistinės visai baigia išnyksti, o norint nusipirkti pigesnių vaistų, tenka atlikti gana rimtą tyrimą.
Šiemet savaitraštis “Veidas” jau šeštą kartą sudaro Lietuvoje veikiančių vaistinių reitingą. Mūsų tikslas – padėti vartotojams susigaudyti, kuriose vaistinėse pigiausi vaistai, kur laukia maloniausias aptarnavimas, kur taikomos didžiausios nuolaidos ir kaip nepasiklysti vaistinių reklaminiuose labirintuose.
Kad būtų lengviau įvertinti, ar keičiasi vaistų kainos, ar gerėja vaistinių klientų aptarnavimas, šiemet palikome lygiai tokį pat vaistų krepšelį, kaip ir 2010 metais. Priminsime, kad pernai vaistų krepšelis buvo sudarytas apklausus dešimt patyrusių farmacininkų. Į šį krepšelį yra įtraukti populiariausi ir perkamiausi vaistai nuo skirtingų ligų: peršalimo, gripo, preparatai slogai gydyti, virškinimui pagerinti, alergijai, skausmui malšinti, taip pat įtraukti du maisto papildai – skirti suaugusiems ir vaikams.
Dideli kainų skirtumai
Jau šeštus metus kasmet atlikdami reitingą pastebime, kad kainų žirklės skirtingose vaistinėse išlieka gana didelės. Pernai atotrūkis tarp pigiausio ir brangiausio vaistų krepšelio siekė 28,84 Lt, o šiemet vaistams galima sutaupyti 26,45 Lt, nelygu vaistinė.
Pigiausiai 10 mūsų pasirinktų vaistų ir maisto papildų buvo galima įsigyti vaistinėse “Camelia”. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad pernai šiose vaistinėse toks pat vaistų rinkinys būtų kainavęs beveik 30 Lt pigiau nei šiemet – nuo 113,73 Lt tas pats vaistų krepšelis pabrango iki 143,23 Lt. Tik keliais centais brangiau vaistai kainuoja “Eurovaistinėse” – čia vaistų krepšelio kaina siekia 143,66 Lt.
Visai ką kita galima pasakyti apie vaistines brangininkes. Brangiausiai šiemet vaistai kainuoja “100 metų vaistinėse” (pernai reitinge vertinome šio vaistinių tinklo “Ramunėlės” vaistines, neišsiskyrusias ypatingu brangumu). Iš viso už aptariamus vaistus šiose vaistinėse šiemet tektų sumokėti net 161,13 Lt.
Beje, įdomu tarpusavyje palyginti ne tik vaistines, bet ir vaistus. Stebėtina, tačiau tas pats vaistas skirtingose vaistinėse gali kainuoti net penkis kartus brangiau. Tai priklauso ne tik nuo vaistinių užsidedamo antkainio, bet ir nuo to, kokio gamintojo vaistu prekiaujama. Pavyzdžiui, vaistinėse, prekiaujančiose “Neoacetylsalicylicum” (populiariai vadinamu aspirinu), jo kaina nesiekia 1,3 Lt. Tačiau kai kuriose vaistinėse jo nerasime, o, tarkime, už farmacinės kompanijos “Bayer Healthcare” aspiriną teks sukrapštyti daugiau nei penkis litus.
Kartais nemenkai skiriasi ir to paties gamintojo vaistų kainos, ir netgi to paties tinklo skirtingose vaistinėse. Vaistinių vedėjai aiškina, esą tai priklauso ne tik nuo vaistinių vietos (pavyzdžiui, atokiau nuo centro vaistai gali būti pigesni nei sostinės senamiestyje, o Šilutėje gali kainuoti mažiau nei Klaipėdoje). Kainų skirtumus, pasak vaistininkų, lemia ir tai, kokiu metu jie buvo įsigyti.
“Jei viena vaistinė užsisakė naują vaistų siuntą už didesnę kainą, tai pirkėjui čia jie kainuos brangiau nei kitoje mūsų tinklo vaistinėje, kuri tebeprekiauja seniau už mažesnę kainą įsigytais to paties pavadinimo vaistais”, – paaiškino viena prisistatyti nedrįsusi vaistininkė iš Vilniaus centre įsikūrusios vaistinės.
Įdomu tai, kad kai kurių mūsų ieškomų vaistų dalyje vaistinių neradome, tuo tarpu maisto papildų ir vitaminų pasiūla vaistinėse milžiniška, ir nebuvo taip, kad kuriose nors vaistinėse mūsų pasirinktų papildų nerastume. Tačiau jų kainų amplitutė – stulbinama: tarkime, tie patys vitaminai “Vitiron” skirtingose vaistinėse kainuoja nuo 29,17 Lt iki 41,91 Lt, o štai “Apothecos” vaistinėse perkant dvi pakuotes, vienos kaina būtų 20,48 Lt (beje, vaistininkė dievagojosi, kad pirkėjui už tokią kainą sutiktų parduoti ir vieną pakuotę, tačiau paskambinę į kitas “Apothecos” vaistines tokio lankstumo neaptikome).
Kita vertus, reikia pripažinti, kad vertinant iš esmės, šiais laikais vaistininkai yra kur kas lankstesni ir geranoriškesni nei ankstesniais metais. Štai vienos “Camelios” vaistinės vedėja atskleidė, kad visada stengiasi užsakyti didesnes vaistų pakuotes, kurias praplėšus vaistų “lapelis” pirkėjui yra pigesnis, nei išėmus tiek pat tablečių iš mažesnės pakuotės.
Nuolaidų lietus
Nuolaidų gausa šiemet vaistinėse yra didžiausia per visą tiriamą laikotarpį. Tarkime, pernai dar buvo nemažai vaistinių, neturėjusių savo lojalumo kortelių, o šiemet tokių liko dvi – Šeimos vaistinė ir 100 metų vaistinė. Tačiau šiose vaistinėse nuolaidos kai kuriems vaistams taikomos pagal specialią GSK kortelę, be to, pigiau vaistai parduodami, jei klientas turi, tarkime, prekybos centro, kuriame įsikūrusi vaistinė, nuolaidų kortelę, o “Litfarmos” vaistinėse nuolaidos taikomos ne tik lojalumo kortelių turėtojams, bet ir pateikusiems studento ar pensininko pažymėjimą.
Su lojalumo kortelėmis jų turėtojams paprastai taikoma nuolatinė nuolaida, kuri, priklausomai nuo vaistinių tinklo, svyruoja nuo poros iki 30 procentų, be to, su jomis galioja specialios akcijos atskiriems vaistams ar jų grupėms.
Tarkime, su “Camelios” kortelėmis, kainuojančiomis 50 ct, galima gauti 10–25 proc. nuolaidą, “Eurovaistinių” kortelės, kurių kaina yra 99 ct, senjorams 49 ct, suteikia iki 30 proc. nuolaidas, o nemokamos “Apothecos” lojalumo kortelės kai kuriuos vaistus leidžia įsigyti su 15–25 proc. nuolaida.
Verta paminėti, kad daug nuolaidų siūloma ir be kortelių. Pavyzdžiui, beveik visose į reitingą įtrauktose vaistinėse siūlomos nuolaidos namažai daliai vitaminų ir maisto papildų.
“Pirkėjai įprato pirkti su nuolaida, kai kurie jų net specialiai laukia ir kartais būtinus vaistus perka tik tada, kai sulaukia kokios nors akcijos”, – teigia Mažeikiuose įsikūrusios vaistinės darbuotoja Živilė Kiršienė.
Ilgapirščiai verčia griebtis atsargumo
Kalbant apie pirkėjų komfortą, šiemet verta atkreipti dėmesį į tai, kad nemandagaus aptarnavimo atvejų beveik nepasitaiko. Neaptikome ir ilgesnių eilių.
Tačiau esama ir keleto nemalonių su vaistinėmis susijusių naujienų. Pirmiausia kai kurios vaistinės atsisako telefonu suteikti informaciją apie vaistų kainas. Net prisistačius ne žurnaliste, o pirkėja ir pasiteiravus vos vieno pavadinimo vaistų kainos, tokią informaciją atsisakė suteikti Ateities gatvėje Vilniuje įsikūrusios “Apothecos” vaistinės darbuotoja.
“Ateikite ir pasikalbėsime”, – trumpai nukirto vaistininkė. Tiesa, kitoje “Apothecos” vaistinėje vaistininkė maloniai išvardijo visų 10 pavadinimų vaistų kainas ir papasakojo apie visas tuo metu taikytas nuolaidas.
Galbūt dėl mažesnio pirkėjų srauto (o jis mažėja ir dėl didėjančio vaistinių skaičiaus, ir dėl brangstančių vaistų), Lietuvoje problema tampa ir tai, kaip nusipirkti vaistų, jei jų prireiktų, tarkime, naktį ar sekmadienį. Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento duomenimis, Lietuvoje nyksta budinčios vaistinės, – tokių visoje Lietuvoje teliko tik keturios. Sostinėje vienintelė budinti vaistinė įsikūrusi miesto pakraštyje, Ukmergės gatvės gale.
Beveik 350 tūkst. gyventojų turintis Kaunas irgi turi vieną vienintelę budinčią vaistinę. Trečia budinti vaistinė įsikūrusi 112 tūkst. gyventojų turinčiame Panevėžyje, o paskutinė – vos 13 tūkst. žmonių teturinčiame Jurbarke.
Kitas naujas reiškinys – vaistinėse išrikiuotos tuščios vaistų, papildų, kosmetikos pakuotės. Vaistininkai tikina, kad taip elgiamasi dėl itin padažnėjusių vagysčių, dėl kurių nukenčia ne tik vaistinės, bet ir sąžiningi pirkėjai: jiems su tuščia pakuote tenka keliauti prie kasos ir prašyti pageidaujamos prekės, o paskui tuščią pakuotę nešti atgal į lentyną.