"Moters savaitgalio" archyvas
Jie padeda pelnyti aplinkinių simpatijas, lemia nuotaiką, darbingumą, netgi sveikatą ir labai daug apie mus pasako…
Norėdamos iš galvos išvyti blogas mintis, atsipalaiduoti, griebiamės visokiausių gudrybių: medituojame, bėgiojame su šuniu po mišką, suvalgomą pyragaitį… Tačiau yra paprastesnis būdas nuotaikai pagerinti ir atsipalaiduoti – pasimėgaukite kvapais, raskite savąjį aromatą.
Visais plaučiais įkvėpkite gamtos kvapo
Vasara kone kasdien priverčia pražysti vis naujus augalus – svaiginančius kvapus skleidžia darželio ir lauko gėlės, dekoratyviniai krūmai… Štai purpurinės kosmėjos maloniai dvelkia šokoladu, pankolinės kinmėtės – anyžiais, pelargonijos – citrinomis, rožėmis, muskato riešutais, mėtomis, apelsinais, migdolais… Nepraeikite pro šalį – suėmusi krūmo šaką ar gėlės žiedą rankomis, keletą kartų giliai įkvėpkite jų aromato. Juk kad nuotaika nuskaidrėtų, kartais reikia visai nedaug…
- Seniai nustatyta, kad jazminų, alyvų, žydinčių obelų, bijūnų kvapai ramina, mažina įtampą, padeda įveikti stresą, o rožių, akacijų – tonizuoja ir didina darbingumą. Švelnūs kaštonų, orchidėjų aromatai žadina jausmus.
- Kvepiančių augalų, pavyzdžiui, levandų, čiobrelių dar ir sudžiovinkite. Rudenį maloniai nuteiks ne tik jų skleidžiamas aromatas, bet ir prisiminimai: juk žoliavote braidydama po žydinčias pievas, pušų sakų kvapo ir paukščių čiulbesio pilnose pamiškėse…
Kvepėti, reiškia gyventi…
Gal vis dar neįsivaizduojate, kaip smagu atrasti savo kvapą? Tokį, pagal kurį jus pažintų, kuris keltų nuotaiką, būtų lyg antroji oda, verstų jaustis ypatingai, dar labiau savimi pasitikėti, o aplinkinius kerėtų, trauktų ir hipnotizuotų. Jeigu vis dar nesate pajutusi aromato atradimo malonumo, apsilankykite kvepalų parduotuvėlėje ir … uostykite, mėginkite ant riešo, išeikite pasivaikščioti su patikusiu kvapu. Atradusi savąjį turėsite tikrai daug džiaugsmo. Be to, anot kvapų žinovų, kvepalai padeda įsižiebti meilei, žadina aistrą, ypač gyvūnų liaukų išskiriami ambros ir muskuso aromatai, maišomi su saldžiai kvepiančių gėlių (rožių, lelijų, mimozų, narcizų, tuberozų), prieskonių (vanilės, anyžių, muskato riešuto) ar vaisių (mandarinų, greipfrutų, citrinų, apelsinų) kvapais. Prie aistrą žadinančiųjų priskiriami ir santalo, miros, ferulos aromatai.
Aromaterapija: ir sielai, ir kūnui
Jaučiatės išsunkta kaip citrina, atrodo, kad neturite jėgų ką nors veikti, bendrauti? Paskleiskite namuose malonaus kvapo debesėlį, panirkite į kvapnią vonią, o jeigu turite galimybę, apsilankykite SPA centre, pasimėgaukite masažais su eteriniais aliejais…
- Aromaterapija – terapinis eterinių ir augalinių aliejų poveikis mūsų organizmui per odą ir kvėpavimo takus. Kitaip tariant, gydymas kvapais. Iš kurio nors augalo išgautas aliejus turi tik jam būdingą kvapą ir profilaktinį bei gydomąjį poveikį. Eteriniai aliejai – koncentruoti, biologiškai aktyvūs, lakūs augalo fitoorganiniai junginiai. Absorbuoti per odą arba kvėpavimo takus, jie veikia organizmą per centrinę nervų sistemą, kuri reguliuoja nuotaiką, gerina fizinę, emocinę ir protinę būklę.
- Augaliniai aliejai gaunami spaudimo būdu, o jų kokybę lemia gavimo būdas (šaltas arba karštas spaudimas, cheminė ištrauka). O eteriniai aliejai yra gaunami frakcinės distiliacijos būdu ir yra ypatingi tuo, kad netirpsta vandenyje – tik spirite arba augaliniuose aliejuose. Ir augaliniai, ir eteriniai aliejai tinka masažui, aromatinėms vonioms, skalbiniams, patalpoms aromatizuoti.
- Eterinių aliejų naudoti negalima vaikams iki trejų metų, nėštumo metu, vartojant homeopatinius vaistus, sergant epilepsija.
Kaip mus veikia eteriniai aliejai?
Eterinis jazminų, šalavijų, santalmedžio aromatas skatina seksualinį aktyvumą. Cinamono medžio – pašalina įtampą, mažina nuovargį ir dirglumą, žadina jausmingumą. Pušų ir pipirmėčių – sumažina stresą, atpalaiduoja, lengvina migrenos priepuolius, gerina miegą, harmonizuoja. Citrinų, pušų, rožių, vanilės, levandų ir šalavijų – didina darbingumą, išsklaido tingulį, padeda susikaupti. Arbatmedžio – tonizuoja, teikia žvalumo. Rozmarinų – aktyvina atmintį, padaro ją aiškesnę, mažina protinį nuovargį. Obuolių – padeda atsikratyti baimės, panikos priepuolių, slopina apetitą. Apelsinų – gerina nuotaiką, pakelia tonusą, teikia energijos ir žvalumo. Levandų – gelbsti nuo depresijos, ramina nervus, pakelia nuotaiką. Rožių – mažina stresą, jautrumą. Bazilikų – suteikia žvalumo. Verbenų, snapučių – žadina jausmingumą, moteriškumą. Imbiero – suteikia stiprybės, pasitikėjimo savimi. Bergamočių, mirtų – suteikia pasitikėjo savimi…
- Eteriniai aliejai apsaugo ir nuo ore sklandančių virusų – jų kvapas mikrobus naikina arba padaro ne tokius aktyvius. Eterinių aliejų galima užlašinti ant minkštųjų baldų dalių, kilimų arba pakaitinti aromaterapinėje lempoje. Kai siaučia epidemijos, tinkamiausi kedrų, levandų, šalavijų, rozmarinų, gvazdikų, eukaliptų eteriniai aliejai.
- Tinkamiausią kvapą galima išsirinkti tik pasikliaujant savo pojūčiais, bet ir pagal … horoskopą. Štai Avinams rekomenduojamas kedrų, muskatų, cinamono eterinis aliejus, Jaučiams – kvapiųjų kanangų, rožių, Dvyniams – greipfrutų, eukaliptų, japoniškųjų mėtų, Vėžiams – rožių, pušų, rozmarinų, Liūtams – rozmarinų, bergamočių, citrinmedžių, Mergelėms – eukaliptų, kvapiųjų kanangų, citrinžolių, Svarstyklėms – rožių, japoniškųjų mėtų, Skorpionams – rozmarinų, cinamono, Šauliams – greipfrutų, pušų, mėtų, Ožiaragiams – eukaliptų, kedrų, citrinžolių, Vandeniams – eukaliptų, bergamočių, Žuvims – kvapiųjų kanangų, bergamočių, rozmarinų.
Eteriniai aliejai…
- … voniai. Kadangi eteriniai aliejai netirspat vandenyje, tai 5–10 lašų pasirinkto aliejaus, pavyzdžiui, mandarinų, melisos, eukalipto, čiobrelių, išmaišykite stiklinėje riebaus pieno, grietinėlės arba sumaišykite su šaukštu medaus ir supilkite į vonią, kurioje ruošiatės pasilepinti.
- … patalpoms kvėpinti. Tinkamai parinktas aromatas, pasklidęs jūsų namuose, ramins arba, atvirkščiai, suteiks žvalumo. 5 kv. m patalpai aromatizuoti užtenka vieno dviejų lašų eterinio aliejaus. Užlašinkite juos ant specialios aromaterapinės lempos – šildomi lempos jie išgaruos, o patalpą apgaubs malonaus kvapo debesėlis… Patalpoms kvėpinti tinka daugybė kvapų, tačiau ypač – lotosų, kedrų, jazminų, levandų, magnolijų, citrinų, apelsinų.
- Pirkite natūralų, o ne sintetinį (neturi jokio terapinio poveikio) aliejų. Saugant sandariuose tamsaus stiklo buteliukuose, daugelį aliejų galima išlaikyti maždaug dvejus metus (jų neturi pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai).
Kvepiančioje patalynėje – miegas ramesnis, saldesnis
Kad patalynės užvalkalai ir rankšluosčiai gaiviau kvepėtų, į spintą ar komodą, kur juos laikote, įdėkite muilo, sausų kvepalų ar aromatizuotų džiovintų augalų…
- Sausi kvepalai. Tai medžiaginiai arba popieriniai paketėliai, pripildyti smulkintų žolelių, talko miltelių arba popierinių servetėlių, prisodrintų natūralių arba sintetinių kvapų (levandų, pakalnučių, sausmedžio, magnolijų, rožių). Šių kvapiklių rasite kosmetikos parduotuvėse, cheminėse drabužių valyklose. Tereikės prakirpti arba keliose vietose pradurti pakuotę ir įdėti į stalčių, pakabinti spintoje. Sausi kvepalai išlieka kvapnūs maždaug tris keturis mėnesius, paskui juos galima atnaujinti, pavyzdžiui, ant smulkintų žolelių užlašinti kelis lašus eterinio aliejaus.
- Muilas. Kosmetikos parduotuvėse ir prekybos centrų skyriuose, kur prekiaujama eteriniais aliejais, jūros druska, išsirinkite patinkančio kvapo (pavyzdžiui, persikų, žemuogių, aviečių, cinamono) muilo, įdėkite į medžiaginį maišelį ir įkiškite į patalynės dėžę. Sveriamo muilo aromatas – stiprus, greitai įsigeria ir ilgai išlieka.
- Džiovintų augalų mišiniai. Parduotuvėse paieškokite džiovintų augalų (pavyzdžiui, rožių žiedlapių, apelsinų žievelių) mišinių, sveriamų džiovintų vaistažolių (pavyzdžiui, levandų, medetkų) arba jomis pripildytų maišelių. Jų galite pakabinti spintoje, įdėti į komodos stalčių – patalynė ir rankšluosčiai įgaus švelnų kvapą. Kai aromatas susilpnės, ant mišinio galėsite užlašinti kelis lašus eterinio atitinkamų augalų aliejaus.
- Mediniai kamuoliukai. Maži mediniai kamuoliukai būna prisodrinti įvairių kvapų (pavyzdžiui, vanilės ir medaus, cinamono, mangų ir papajų, kivių ir greipfrutų). Jų rasite kosmetikos ir gėlių parduotuvėse. Tereikės kelis įdėti tarp rankšluosčių arba sumesti į medžiaginį maišelį ir pakabinti spintoje.
- Kedro gabalėliai. Raudonojo kedro mediena maloniai ir ilgai kvepia. Jos galima įdėti tarp patalynės ar kur spintos kampe – kelių gabalėlių užteks ilgam. Kai kvapas susilpnės, tereikės paviršių patrinti švitriniu popieriumi.
Rūta Staučytė
“Moters savaitgalis”
Daugiau šia tema:
NUOSTABU…..*