2011 Kovo 01

Kyšis

Kyšį davė, kyšį paėmė…

veidas.lt

"Veido" archyvas

Vienoje valstybinėje įstaigoje darbuotojas užsiminė, kad man labai svarbaus klausimo sprendimą galima pagreitinti, todėl daviau jam kyšį. Tik vėliau susiprantu, kad padariau nusikaltimą. Kam turėčiau pranešti apie kyšio davimą ir kokia laukia manęs ir to asmens, paėmusio kyšį, atsakomybė? – klausia K.J.

Baudžiamojo kodekso 227 str. numatyta, kad papirkimas – tai pasiūlymas, pažadas duoti kyšį ar kyšio davimas valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui už pageidaujamą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus, arba tarpininkui, siekiant tų pačių rezultatų. Apie kyšio davimą turite pranešti vienai iš šių teisėsaugos įstaigų: Specialiųjų tyrimų tarnybai, policijai arba prokuratūrai. Tikslingiausia būtų pranešti Specialiųjų tyrimų tarnybai, nes būtent ši įstaiga specializuojasi tokių nusikalstamų veikų tyrimo srityje.

Kyšio davėjas, vadovaujantis BK 227 str. 4 d., atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą esant dviem būtinoms sąlygoms:

1) jeigu kyšio iš jo buvo reikalaujama ar provokuojama jį duoti;

2) jeigu apie kyšio davimą teisėsaugos institucijai jis pranešė iki jam įteikiant pranešimą apie įtarimą.

Atkreiptinas dėmesys, kad nesant bent vienai šių sąlygų, kyšio davėjas atsako pagal BK 227 str. Bausmės rūšis ir jos dydis priklauso nuo kyšio vertės ir kokios veikos – teisėtos ar neteisėtos – kyšio davėjas siekė. Švelniausia bausmė – laisvės apribojimas. Griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki 4 metų.

Kyšį priėmęs asmuo atsako pagal minėto kodekso 225 str. Bausmės rūšis ir jos dydis taip pat priklauso nuo kyšio vertės ir kokios veikos – teisėtos ar neteisėtos – siekiant kyšis buvo duotas. Švelniausia bausmė – tai teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimas, griežčiausia – laisvės atėmimas iki 8 metų.

Provokavimu duoti kyšį pripažįstama veika, kai tarnautojas kyšio atvirai nereikalauja, tačiau savo veiksmais (ar neveikimu) sudaro tokią situaciją, kad asmuo, siekdamas apsaugoti savo teisėtus interesus, priverstas duoti kyšį, arba tokie valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens veiksmai ar kalbos, kurie asmeniui aiškiai leidžia suprasti, kad kol nebus duotas kyšis, bus teisėtai veikiama priešingai jo interesams.

Reikalavimu duoti kyšį pripažįstami tokie veiksmai, kai kyšio atvirai reikalaujama ar netgi grasinama, jeigu nebus duodamas kyšis, atlikti neteisėtus veiksmus, arba neatlikti teisėtų veiksmų, kuriuos tarnautojas ir turėjo atlikti vykdydamas įgaliojimus, arba kyšio reikalaujama grasinant jo negavus atlikti teisėtus veiksmus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...