Per pastaruosius 23-ejus metus sveikatos apsaugos reforma tapo nesibaigiančiu procesu. Esminių klaidų galbūt ir nepadaryta, bet aiškios krypties, kuri pagal sveikatos rodiklius padėtų prisivyti Vakarų Europos šalis, ir šiandien nėra. Taip mano Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas prof. dr. Liutauras Labanauskas.
VEIDAS: Kuria kryptimi juda Lietuvos sveikatos sistema?
L.L.: Iki šiol neturėjome jokios aiškios krypties: gyvenome su paveldėta sovietine sveikatos sistema, kuri, tenka pripažinti, nedaug ir pasikeitė. Žinoma, atsirado sveikatos draudimas ir pan., bet aiškesnių ligoninių administravimo bei struktūros pokyčių vis dar nematyti. Galime save kaltinti, kad sveikatos sektoriuje iki šiol nesuformavome aiškios krypties, bet didesnių klaidų lyg ir nepadarėme.
Tuo metu kaimynai estai, kurie ilgą laiką mums rodyti kaip sektinas pavyzdys, griebęsi sveikatos reformos beveik sugriovė savo medicinos sistemą ir netruko pajusti aukštos kvalifikacijos gydytojų emigracijos bangą. Taigi praktiškai tik dabar jų sistema pradeda atsitiesti, o pastaruosius dešimt metų buvo visiškai išbalansuota.
Kiti mūsų kaimynai latviai, pasirinkę visiškai kitokią sveikatos apsaugos struktūrą, pasuko kitu keliu nei mes ar estai, taigi lygintis su jais šiandien negalime.
VEIDAS: Ir vis dėlto kokiu keliu juda mūsų sveikatos apsauga?
L.L.: Žvilgčiojimo, kaip tvarkosi kaimynai, laikotarpį Lietuva, atrodo, jau išgyveno. Šiandien nebegirdėti siūlymų formuoti sveikatos sistemą taip, kaip Švedijoje, Estijoje ar Vokietijoje. Taigi sveikatos apsaugos srityje į kaimynus nebesižvalgome – iš tų kelnaičių jau išaugome. Ir politikai, ir kiti visuomenės nariai suprato: idealios sveikatos sistemos nėra nė vienoje šalyje.
Vis dėlto žvelgiant nuo nepriklausomybės pradžios sveikatos sektoriuje pasiekta nemažai: nebėra sunkių ligų protrūkių, pagerėjo teikiamos paslaugos, renovuotos ligoninės.
Tiesa, vis dar stringa Sveikatos apsaugos ministerijos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos susikalbėjimas. Tobulintina mūsų sveikatos apsaugos sistema, kai kalbama ir apie administracinį, organizacinį aspektą: ankstesnių Vyriausybių reforma lėmė tam tikrą stagnaciją, turėsime daug ką atkurti ir perskaičiuoti.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” (http://prenumerata.veidas.lt/lt/order/magazine?id=17590), pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-16-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.