2015 Gegužės 25

Lanksti darbo rinka kuria dinamišką ekonomiką

veidas.lt

BFL

„Lanksti darbo rinka sukuria dinamišką ekonomiką, kuri gali augti. Tiek Jungtinių Amerikos Valstijų, tiek Didžiosios Britanijos darbo rinka yra liberali, lyginant su Prancūzija, Italija ar Vokietija, ir tai suteikia joms pranašumą, jų ekonomikos augimas šiuo metu yra didesnis“, – „Veidui“ sakė iškili ekonomistė, Ilinojaus ir Geteborgo universiteto profesorė Deirdre McCloskey. Ekonomikos istorijos, anglų kalbos ir komunikacijos profesorė dalyvavo Lietuvos laisvosios rinkos instituto surengtoje konferencijoje „Taupymas be reformų – ekonomikos be augimo“, skirtoje planuojamoms Darbo kodekso pataisoms.

Anot mokslininkės, įspūdingiausias liberalios darbo rinkos pranašumo pavyzdys yra Vokietija, kur prieš keliasdešimt metų buvo beveik neįmanoma atleisti darbuotoją ir tai varžė ekonomikos augimą. „Įmonės tokiu būdu gali veikti ir keistis greičiau. Be to, suvaržyta darbo rinka diskriminuoja jaunimą, kurio nedarbas yra labai didelis tokiose šalyse kaip Ispanija ar Olandija. Tai nestebina, nes darbo rinkos įstatymai paprastai yra priimami vyresnių žmonių ir jie yra palankesni jau turintiems darbą žmonėms“, – teigė D.McCloskey.

Ilinojaus universiteto profesorė pažymi, kad jei darbuotojus atleisti yra labai sunku, darbdaviai tampa labai atsargūs samdydami naujus žmones. Tačiau jei visi žmonės visada dirbtų tą patį, ekonomika sustingtų, nes joks verslas negalėtų išbandyti naujovių, kadangi jam reikia darbo ir kapitalo judėjimo. Pasak jos, ryškus pavyzdys yra Argentina, kur beveik visi įsitikinę, kad jie gali gauti socialinę paramą ir stabilumą. „Mano mokami mokesčiai apmoka tavo išmoką, o tavo – manąją, ir mes geriau gyvename? Deja, tai niekur neveda. Tik auganti ekonomika ir naujos darbo vietos gali padėti neturtingesniems, o ne profesinės sąjungos ar surašyti darbo kodeksai“, – kalbėjo ekonomistė.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...