Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis mano, jog svarbu nuosekliai dirbti, kad mažėtų oligarchų įtaka, kovoti su korupcija ir stiprinti demokratiją, tai jis pareiškė agentūrai BNS, komentuodamas prezidento sprendimą siūlyti paleisti Seimą.
“Tai ir “Vienybės” vertybės, už kurias “Vienybė” balsavo ketvirtadienį Seimo posėdyje, paremdama teisėsaugos institucijų sprendimą padaryti kratą Ainaro Šleserio gyvenamojoje vietoje. Bet dabar, nepaisant politinės įtampos, būtina toliau stabilizuoti Latvijos ekonomiką ir kelti gyventojų gerovę”, – sakė jis.
Todėl premjeras pareiškė nuogąstavimų, kokią įtaką prezidento sprendimas turės Latvijos sugrįžimui į tarptautines finansų rinkas, tarptautinės paskolos ir Latvijos paskolų palūkanų programos užbaigimui.
“Būtina tikėtis, jog prezidentas, priimdamas šį sprendimą gerai apsvarstė galimybes, kad Latvijos ekonomikos stabilizavimas nesulėtėtų. Ir reikia tikėtis, kad prezidento sprendimas užtikrins politinės kultūros ir demokratijos stiprėjimą, taip pat ir tai, kad daugumą kitame Seime turės politinės partijos, remiančios nacionalines vertybes ir raginančios laikytis įstatymų”, – sakė V.Dombrovskis.
Kaip jau pranešta, prezidentas Valdis Zatleris savo kalboje šeštadienio vakarą, kurią tiesiogiai transliavo radijas ir televizija, pasiūlė paleisti Seimą remiantis konstitucijos 48 straipsniu.
Šią emocingą kalbą šalies vadovas pasakė praėjus dviem dienoms po ketvirtadienį įvykusio balsavimo Seime, kuriuo šalies kovos su korupcija biurui buvo neleista atlikti kratos įtakingo parlamentaro A.Šleserio, laikomo vienu iš trijų šalies oligarchų, namuose.
A.Šleseris šiuo metu yra atsidūręs vieno didžiausių per visą agentūros istoriją korupcijos tyrimų centre.
“Balsavimas Seime ketvirtadienį, deja, tapo tarsi sirena, įspėjančia apie rimtą konfliktą tarp įstatymų leidžiamosios ir teisminės valdžios. Tarp dviejų iš trijų valdžių, kuriomis remiasi mūsų valstybė”, – sakė V.Zatleris.
“Pagrindinis 10-ojo šaukimo Seimo uždavinys buvo atmesti tuos kaprizus ir fokusus, dėl kurių buvo pakirstas pasitikėjimas tarp visuomenės ir 9-ojo šaukimo Seimo. Išrauti tą blogio šaknį, kuri skiria valdžią ir visuomenę… Bet Seimas parodė nepagarbą ir nepasitikėjimą teisminės valdžios kompetencija”, – sakė prezidentas.
“Deja, tai įvyko ne pirmą kartą. Dar 9-ojo šaukimo Seime teisių leidėjai nepatvirtino į postą teisėjo, kurio profesionalumo atitikimą buvo įvertinusi teisminė valdžia. Įstatymų leidėjai nepatvirtino į postą generalinio prokuroro, kurį iškėlė aukščiausias teisminės valdžios pareigūnas – Aukščiausiojo teismo pirmininkas. Ir šiame Seime jau buvo signalų, kad jis, deja, perėmė šias ydas”, – aiškino jis savo sprendimą.