Pasikeitusi situacija muzikos rinkoje lėmė, kad šią vasarą bene kas antrą savaitę Lietuvoje vyks po aukščiausio lygio koncertą.
Startas koncertų maratonui buvo duotas praėjusį savaitgalį, kai Kauno „Žalgirio“ arenoje šėlo gyvos britų elektroninės muzikos legendos „The Prodigy“. Birželio viduryje iš jų estafetę perims paauglių dievukas ir jų tėvų siaubas Marilyn Mansonas, po beveik dešimtmečio grįžtantis į Lietuvą.
Liepą išsipildys sena šalies melomanų viltis pamatyti kultinę Kalifornijos roko grupę „Red Hot Chili Peppers“. Grupės vokalisto proseneliai buvo lietuviai, jis pats neslepia savo lietuviškų šaknų, dėl to apie galimą „pipirų“ koncertą Lietuvoje kalbėta jau seniai. Tą patį mėnesį bus surengti per ilgus karjeros metus milžinišką populiarumą mūsų šalyje įgijusių scenos veteranų Bryano Adamso ir Stingo koncertai.
Prie A lygio renginių gausos nepratusiai šalies publikai vien šių birželio ir liepos koncertų sąrašas atrodytų pakankamas visai vasarai ir pusei rudens. Tačiau rugpjūtį Lietuvos laukia dar du neeiliniai vakarai. Į Palangos pajūryje organizuojamą „Pildyk draugų“ festivalį atvyks jaunas, bet jau milijono parduotų singlų ribą peržengęs britų duetas „Hurts“, o vasarą vainikuos ne be pagrindo amžiaus koncertu tituluojamas, bene ryškiausios šių dienų pasaulinės muzikos ikonos Lady Gagos pasirodymas Vingio parke. Tikimasi, kad į koncertą susirinks net 40 tūkst. žiūrovų.
„Red Hot Chili Peppers“ apšildys viena perspektyviausių britų roko muzikos naujokų laikoma grupė „The Vaccines“, Lady Gagą – taip pat britų rokeriai „The Darkness“. Vien atskiri abiejų šių grupių koncertai būtų didelio masto įvykis bet kurioje šalyje.
Turint omenyje, kad šiemet Lietuvoje jau koncertavo analogų neturintys Vokietijos metalistai „Rammstein“, o lapkritį numatytas pripažintos saldžiabalsės iš Jungtinės Karalystės Katie Melua pasirodymas, nebus per drąsu tvirtinti, kad koncertų atžvilgiu 2012-ieji bus patys sėkmingiausi nepriklausomos Lietuvos istorijoje.
Nors daugelis atvykstančių žvaigždžių nebėra savo karjeros zenite ir Lietuvoje koncertuoja jau nebe pirmą kartą (pavyzdžiui, Stingas – jau penktą), „Red Hot Chili Peppers“ ir Lady Gagos koncertai kelia šalies pramogų kultūrą į dar nepatirtą lygį. Apie tokią koncertų pasiūlą Lietuvoje vos prieš metus buvo galima tik pasvajoti, o šiandien tai nauja realybė.
Koncertuoja, nes iš įrašų negauna pajamų
Priežasčių, kodėl taip įvyko, – visa puokštė. Visų pirma į koncertų organizatorių rinką atėjo naujas žaidėjas, iš karto užėmęs lyderio poziciją. Turima omenyje didžiausia renginių organizatore Baltijos šalyse prisistatanti bendrovė „BDG Music“, šiemet Lietuvoje atidariusi savo atstovybę. Ji atsakinga už „Red Hot Chili Peppers“, Lady Gagos, Marilyn Mansono, „Megadeth“ ir Stingo koncertus. (Anksčiau didžiausius renginius šalyje organizuodavusios bendrovės „Seven Live“ ir „Makroconcert“ šią vasarą siūlo tik po vieną koncertą.)
Kita svarbi priežastis – besikeičiantys pajamų šaltiniai pasaulinėje muzikos rinkoje. Kaip patvirtina B.Adamso koncertą organizuojančios bendrovės „Seven Live“ generalinis direktorius Juras Vėželis, anksčiau muzikantai galėjo leisti sau mažiau koncertuoti, nes didelė dalis pajamų būdavo gaunama iš įrašų pardavimo, o dabar jie šios privilegijos nebeturi. Kasmet smunkant kompaktinių plokštelių pardavimui ir nuostolio nekompensuojant lėšomis, uždirbtomis iš skaitmeninių įrašų, koncertai yra tapę svarbiausiu muzikantų pajamų šaltiniu.
Tai gera žinia Lietuvai ir kitoms mažai gyventojų turinčioms, dėl to anksčiau muzikantus ne taip dominusioms šalims. Sudarant koncertinių turų tvarkaraščius dabar į jas žiūrima daug rimčiau. Kiekvienas už bilietą sumokantis klausytojas pamažu tampa aukso vertės, nesvarbu, iš kokios šalies jis būtų.
Pokyčius gerai iliustruoja dueto „Hurts“ pavyzdys. Vos pernai šie vaikinai per įvairius apdovanojimus buvo įvertinti kaip vieni geriausių Jungtinės Karalystės muzikos naujokų. Anksčiau Lietuvoje pamatyti tokį statusą iškovojusią grupę buvo galima tikėtis geriausiu atveju po poros dešimtmečių, kai jos žvaigždė pasauliniame kontekste jau bus nusileidusi, kaina nukritusi. Tačiau „Hurts“ prisitaikė prie naujų sąlygų: išvykę į pirmąjį savo turą po Europą jie aplankė ne tik Vokietiją, Suomiją, Šveicariją bei kitas tradiciškai koncertams patrauklias šalis, bet ir daug „rizikingesnes“ – Ukrainą, Baltarusiją, taip pat ir Lietuvą.
Lietuva egzaminą išlaikė: pernai rudenį grupei atvykus koncertuoti į Kauną, susirinko beveik pilna „Žalgirio“ arena. Rezultatas – „Hurts“ į Lietuvą sugrįžta jau šią vasarą.
Lady Gagos pavyzdys taip pat adekvatus. Patekti į šiųmetį dainininkės koncertinį turą pasisekė ne tik Vilniui, bet ir Rygai, Bukareštui (Rumunija) ir Sofijai (Bulgarija) – sostinėms valstybių, negalinčių pasigirti nei senomis muzikos tradicijomis, nei puikia ekonomika, leidžiančia gyventojams daug lėšų skirti pramogoms.
„Pasikeitusi situacija muzikos rinkoje lems tai, kad ateityje sulauksime dar daugiau aukščiausio lygio koncertų. Galime patikinti, kad su keletu muzikantų deramės jau dabar“, – konkrečių vardų neatskleisdamas tvirtina „Seven Live“ direktorius J.Vėželis.
Jei tikrai nori į koncertą, pinigų bilietui atrasi
Taigi koncertų pasiūla didelė ir ateityje ji nelinkusi mažėti. Tačiau ar yra paklausa? Aukščiausio lygio pramoga kainuoja. Muzikantams nesvarbu ekonominė šalies padėtis – jie turi savo įkainius, kurie vienodi tiek Šveicarijoje, tiek Lietuvoje. Susumavus visas koncerto organizavimo išlaidas, bilieto kaina dažnai siekia bent 150 Lt. O pigiausi bilietai į Lady Gagos koncertą kainuoja rekordinius 225 Lt.
Sprendžiant iš vangiai gerėjančių gyventojų ekonominių lūkesčių, atrodytų, kad Lietuvoje tiesiog nėra pakankamai žmonių, galinčių tiek sunkiai uždirbtų ir griežtai taupomų pinigų skirti vienam smagiam vakarui praleisti. Tačiau faktai rodo ką kita: nors pigiausi bilietai į „Red Hot Chili Peppers“ koncertą kainavo 157 Lt, jų nebeliko dar žiemą. Koncerto metu 14 tūkst. žiūrovų galinti priimti „Žalgirio“ arena bus sausakimša.
Kaip patvirtino organizatoriai, prekyba bilietais į B.Adamso ir Lady Gagos koncertus juos visiškai tenkina. Nemažą susidomėjimą pastaruoju koncertu rodo ir užsienio melomanai. „Viskas klostosi puikiai. Kiek paskelbėme renginių, bilietai į visus gerai perkami. Galbūt nuomonė, kad žmonės taupo pramogų sąskaita, jau nebeatitinka tikrovės?“ – svarsto „BDG Music“ atstovybės Lietuvoje projektų koordinatorė Erika Belaja.
Pašnekovės manymu, kai publikai pasiūlomas išties neeilinis renginys, pinigų bilietui atsiranda. „Žmonės supranta, kad turi galbūt vienintelį šansą per ateinančius dešimt metų, o gal ir per visą gyvenimą nueiti į tokį koncertą. Galbūt „Red Hot Chili Peppers“ ar Lady Gaga niekada daugiau į Lietuvą nebeatvažiuos. Kai suvoki tai ir jei iš tiesų nori tuose koncertuose būti, kaina tampa ne tokia ir svarbi“, – įsitikinusi koncertų organizatorė.
Artimiausias „BDG Music“ atstovybės Lietuvoje planas – prisijungti prie pasaulinės renginių organizavimo milžinės „Live Nation“. Lietuvos melomanams tai reiškia viena – dar daugiau grandiozinių koncertų. Bendrovės atstovai „Veidui“ patvirtino, kad kai kurių muzikantų vizitai Lietuvoje jau dabar preliminariai suplanuoti. Kas atvyks, neatskleidžiama, tačiau organizatoriai patikina: dar prieš kelerius metus būtų buvę sunku patikėti, kad tokie renginiai vyks Lietuvoje.
Matant, kokio rango muzikantai koncertuos šalyje šią vasarą, nėra pagrindo tuo netikėti.
Didžiausi koncertai Lietuvoje šią vasarą
Grupė / atlikėjas Data Vieta Bilietų kainos, Lt Kelintą kartą Lietuvoje
Candy Dulfer Birželio 5 d. Kongresų rūmai, Vilnius 100–180 Pirmą
Marilyn Mansonas Birželio 12 d. „Žalgirio“ arena, Kaunas 140–190 Antrą
„Megadeth“ Birželio 27 d. Ūkio banko Teatro arena, Vilnius 102–172 Pirmą
Bryanas Adamsas Liepos 3 d. „Siemens“ arena, Vilnius 149–189 Trečią
„Red Hot Chili Peppers“ Liepos 28 d. „Žalgirio“ arena, Kaunas 157–257 (išparduota) Pirmą
Stingas Liepos 31 d. „Žalgirio“ arena, Kaunas 156–226 Penktą
„Hurts“ Rugpjūčio 14 d. Palangos paplūdimys 60–120 Antrą
Lady Gaga Rugpjūčio 21 d. Vingio parko estrada, Vilnius 225–999 Pirmą
sūka tas Vladimiras Romanovas – tokius demonus, kaip manson, kaka, megadeth ir kt rokerius lietuwon plukdo. Wargse Lietuwele!
dar bažnyčios pusę Klaipedoj investawo, bet db sugriowe sawo krikscioniska iwaizdi.
i tokiu monstru koncertus susirenka baisus zmones, kuriem nerupi nei meile, nei atgaila, nei tyra vaiko asara. o jaunas zmogus, kurio mastymas dar nespejo iskrypti, patekes i toki demonu sou, tikrai liks uzverbuotas ir taps gejum, gotu, metalistu, zdz panasus i “dievaicius” . o organizatoriai ko tik nepadarys del pinigu, net ir mama parduotu. net narkotikai ne taip zaloja psichika kaip gagos ar mensono propogavimas. ju koncertai yra uzdrausti ne vienoje salyje,zmones stovi su plakatais ir prasho neleisti jiems koncertuoti, o Lietuvoj jau gaunasi, kad jie lygi kelia. paziurejus ju klipus, norisi arba eiti zudytis arba zudyti.
Gerb. Organizatoriai ir Koordinatoriai koncertu Lietuvoje, ar Jums nebaisu, kad Jusu vaikai taps panasus i Jusu reklamuojamus “dievaicius” ? Ar nemanot, kad uzimdami tokias pareigas galetumete pakeisti Pasauli??? Galetumet kviesti koncertuoti pozityvius atlikejus taip inesdami nors truputi gerio i musu kasdienybe. juk uztenka ir taip per tv nuolat transliuojamo kriminalo.
http://buk.lt/modules.php?name=News&file=view&news_id=7666
Jei nepatinka, niekas nevercia klausyti, eiti i koncerta, ziureti…
baisu ne del mano vienos ausu, o del bendros Musu ateities