2011 Balandžio 22

Leniną prisimins tik istorikai

veidas.lt

leninas0422
Per pastaruosius 15 metų pirmojo bolševikų lyderio Vladimiro Lenino asmenybė tapo Rusijos gyventojams mažiau reikšminga, o požiūris į jį – labiau teigiamas.

Tai rodo Jurijaus Levados analitinio centro surengtos apklausos, kuri buvo paskelbta Rusijos komunistų partijai ir jos ištikimiausiems šalininkams penktadienį minint Vladimiro Lenino 141-ąsias gimimo metines, duomenys.

Pasak jų, 39 proc. Rusijos gyventojų mano, kad V.Lenino po 40-50 metų niekas, išskyrus istorikus, neprisimins. Analitinio tyrimo duomenimis, 1995 metais taip manė 25 proc. apklaustųjų.

27 proc. respondentų dabar mano, kad ateityje jį atsimins kaip sovietinės valstybės įkūrėją (30 proc.), 19 proc. įsitikinę, kad apie V.Leniną kalbės, kaip apie vadą, kuriam buvo svarbiausi darbo žmonių interesai (17 proc.).

Tuo tarpu Rusijos gyventojų gerokai sumažėjo skaičius tų, kurie mano, kad ateityje V.Leniną žmonės prisiims kaip apdairų politiką, sugebėjusį primesti savo valią didžiulei šaliai (nuo 19 proc. 1995 metais iki 10 proc.), ir kaip sėkmingai veikusį politinį avantiūristą (nuo 12 proc. iki 6 proc.), kaip žiaurų diktatorių, pasiryžusį paaukoti milijonų gyvybę (nuo 12 proc. iki 5 proc.), ir kaip žmogų, kuris nesuprato ir nemylėjo Rusijos (nuo 5 proc. iki 3 proc.).

Drauge nuo 14 proc. iki 8 proc. sumažėjo dalis tų, kurie nežino, kaip bus prisimenamas V.Leninas po 40-50 metų.

J.Levados centro duomenimis, tarp apklaustų Rusijos gyventojų, vyresnių nei 55 metų, V.Leniną apskritai teigiamai vertinančių (“vadas”, “didis politikas”, “iškilus mąstytojas”) labiau teigiamai nei neigiamai (“apdairus politikas”, “avantiūristas”) yra per du su puse karto daugiau (48:19), o tarp 40-55 metų – maždaug po lygiai (25:22).

Tuo tarpu 25-40 metų Rusijos gyventojų vertinimai labiau neigiami (24:30), o tarp jaunimo iki 25 metų, priešingai, daugiau yra teigiamų atsiliepimų (21:18).

Bolševikų partijos ideologas, vadovavęs 1917 metų Spalio revoliucijai, Rusijoje tebėra gana gerai žinomas, o visoje šalyje tebestovi beveik 17 tūkst. jo statulų.

Leninas, kurio balzamuoti palaikai tebelaikomi Maskvos Raudonojoje aikštėję stūksančiame mauzoliejuje, iki Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais buvo garbinamas tarsi šventasis.

Valdant komunistiniam režimui, Lenino portretai kabodavo netgi vaikų darželiuose, o vaikai mokydavosi eilėraščius apie šį lyderį.

Vėliau jiems būdavo aiškinamas, kad po Lenino mirties ištyrus jo smegenis viename Maskvos institute buvo rasta neabejotinų genialumo požymių.

+370 5 2058525

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...