Andžejus PUKŠTO
Lenkijos Seimo rinkimai sukėlė dvi sensacijas: „Teisės ir teisingumo“ (lenk. PiS) partija laimėjo triuškinamai ir viena valdys šalį; antra, už Seimo ir Senato borto liko „Jungtinė kairė“. „Lenkijoje baigėsi postkomunizmas!“ – pareiškė žurnalo „Krytyka Polityczna“ vyriausiasis redaktorius Sławomiras Sierakowskis. Kas toliau?
Posakis „Gerbiamos ponios ir ponai, 1989 metų birželio 4-ąją Lenkijoje baigėsi komunizmas!“ lenkams yra simbolinis. Šią frazę spontaniškai ir grakščiai ištarė garsi aktorė ir rašytoja Joanna Szczepkowska Nacionalinėje televizijoje, pagrindinėje žinių laidoje, kai šalis kunkuliavo permainų nuotaikomis.
Tiesa, 1989 m. birželio 4-oji ne visiems lenkams yra komunizmo žlugimo data. Nepaisant to, kad švenčiant 25 metų permainų jubiliejų į Varšuvą būtent tą dieną buvo atvykęs JAV prezidentas Barackas Obama ir kiti pasaulio lyderiai.
Dalis buvusio „Solidarumo“ veikėjų manė ir mano – tą yra linkę tvirtinti jaunesni dešinieji politikai, net kai kurie intelektualai, – kad 1989 m. apskritasis stalas neišstūmė komunistų ir buvusių saugumiečių iš politinio ir ekonominio gyvenimo. Pasak jų, senojo režimo atstovai liko prie valdžios, tik neoficialiai, pusiau slaptai, transformavosi ir integravosi į visas valdžios struktūras.
Šio požiūrio besilaikantieji tvirtina, kad Lechas Wałęsa ir jo bendraminčiai tada apskritajame stale išdavė opozicijos idealus, o Lenkijoje keleriems metams įsitvirtino postkomunizmas. Todėl Nobelio premijos laureato L.Wałęsos labai nemėgsta Jarosławas Kaczyńskis ir jo partija. Savo ruožtu „Solidarumo“ įkūrėjas skolingas nelieka – nors retai pasirodo viešojoje erdvėje, nepamiršta pažerti aršios kritikos „Teisei ir teisingumui“.
Garsi dešiniųjų pažiūrų sociologė prof. Jadwiga Staniszkis parašė knygą „Postkomunizmas“, kuri tapo bestseleriu ne tik mokslininkų sluoksniuose. Pasibaigus rinkimams ji taip pat viešai pareiškė, kad 2015 m. spalio 25-oji jai tikrai simbolinė diena, – Lenkijoje baigėsi postkomunizmas.
Neįmanoma paneigti, kad rinkėjų simpatijos Lenkijoje ilgą laiką buvo postkomunistų, kurie susibūrė Demokratinės kairės sąjungoje, pusėje. Tačiau kairė, suburta iš buvusių „Solidarumo“ veikėjų, Darbo unija, labai gretai neteko populiarumo. Apskritai iš visų pokomunistinių šalių tik Čekijoje buvo atkurta ikikarinė Socialdemokratų partija, o Čekoslovakijos komunistams į ją buvo užvertos duris. Visur kitur – Vengrijoje, Bulgarijoje ar Slovėnijoje po socialdemokratų iškaba sėkmingai veikė (daug kur iki šiol veikia) buvusių komunistinių partinių aparatų darbuotojai.
Postkomunistams Lenkijoje ilgai sekėsi. Jų kandidatas Aleksandras Kwasniewskis net du kartus iš eilės buvo išrinktas šalies prezidentu, be to, iki šiol išlieka vienu populiariausių Lenkijos politikų. Spalio 25-ąją, rinkimų vakarą, PiS lyderis J.Kaczyńskis pareiškė: „Šios pergalės laukėme 25 metus.“
Kaip žinoma, Demokratinės kairės sąjungos buvimą valdžioje 2002 m. sudrebino vadinamasis Lewo Rywino skandalas, kurio metu paaiškėjo šio prodiuserio korupciniai ryšiai su kairiaisiais. Kaczynskių partija tada perėmė valdžią Seime, bet trumpam – vos dvejiems metams. Po pirmalaikių rinkimų valdžia aštuoneriems metams atiteko liberalams – Pi-liečių platformai.
Pasak „Teisės ir teisingumo“ partijos, liberalai taip pat yra nelaisvė. Kiekvienų metų ba-landžio 10-ąją, minint Smolensko katastrofos, per kurią žuvo prezidentas Lechas Kaczyńskis, metines, šios partijos gerbėjai gieda seną bažnytinę giesmę „Laisvą Tėvynę sugrąžink mums, Viešpatie!“
Šią giesmę galima buvo išgirsti ir kitomis progomis.
Nedomino PiS veikėjų ir buvusio prezidento Bronisławo Komorowskio bajoriška praeitis, jo rimtas atsidavimas Ukrainos demokratizacijos procesui ir NATO pozicijų stiprinimui Lenkijoje. „Teisės ir teisingumo“ apačiose ne kartą galima buvo išgirsti „Komoruski“. Suprask – parsidavėlis rusams.
2007 ir 2011 m. rinkimų kampanijose dominavo liustracijos ir kovos su Rusija tematika, o šiais metais „Teisės ir teisingumo“ partija šiuos šūkius nukišo tolyn, o į pirmą vietą iškėlė socialinius reikalus.
Vietoj didelį priešiškumą Lenkijoje sukeliančio J.Kaczyńskio rinkimų sąrašo viršūnėje atsidūrė dar prieš ketverius metus visiškai nežinoma Beata Szydło. Ji ne tik jaunesnė, bet ir simpatiškesnė, atviresnė, šiltesnė bendraudama su rinkėjais.
B.Szydlo politinis stažas neįspūdingas – iki išrinkimo į Seimą etnologijos studijas Jogailaičių universitete baigusi premjerė dirbo nedidelio Bžeščių miestelio netoli Krokuvos kultūros centro vadove ir miestelio burmistre. Tačiau ji vis tiek sugebėjo rasti kelią į lenkų širdis.
Panašiai kaip ir visa „Teisės ir teisingumo“ partija. Atidėdama į šalį liustracijos kardą, ji iškėlė socialistams būdingus šūkius: papildomas bankų ir prekybos tinklų pelno apmokestinimas, 500 zlotų kiekvienai šeimai už kiekvieną vaiką, pensinio amžiaus sumažinimas, nemokami vaistai skurstantiems pensininkams, didesnis anglių kasyklų dotavimas iš valstybės biudžeto.
Tuo metu Jungtinės kairės (Demokratinės kairės sąjunga (SLD), Lenkijos socialistų partijos, Darbo unijos ir Palikoto judėjimo koalicija) rinkimų šūkiai skambėjo neįtikinamai. Mažai kas tikėjo, kad socialinė gerovė rūpi postkomustiniams baronams iš SLD, mažai ką pritraukė ir Januszo Palikoto „arkliukai“ – besąlyginė kova už seksualinių mažumų teises ir ryškus antiklerikalizmas.
Iš Jungtinės kairės rankų „Teisė ir teisingumas“ išmušė visus socialinius kozirius. Ispanijoje ši partija vadintųsi „Podemos“, Lenkijoje ji priskiriama konservatoriams. Nors sėkmingai galėtų vadintis krikščionimis demokratais arba tautininkais.
Kodėl taip yra, irgi aišku. Labai silpna yra lenkų konservatizmo politinė tradicija. Tiesa, prof. Bohdanas Szlachta, Jogailaičių universiteto Politikos mokslų fakulteto dekanas, reguliariai leidžia XIX ir XX a. pradžios konservatyviosios minties atstovų darbus ir yra įsteigęs Krokuvoje keletą visuomeninių institutų, kurie puoselėja konservatizmo idėjas. Be to, palaiko glaudžius ryšius su euroskeptikais iš Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Vilniuje.
Ačiū Dievui, tarp PiS kandidatų į sveikatos apsaugos ministrus yra Lietuvos kunigaikštis Konstanty Radziwiłłas. Jei ne šis Radvilų atstovas, iš viso sunku būtų su konservatizmu J.Kaczyńskio partijoje.
Taigi, ponios ir ponai, Lenkijoje baigėsi postkomunizmas! Tačiau kodėl tik nedaugelis iš jūsų kelia šampano taures?