2016 Vasario 09

Kuo gyvena kaimynai

Lenkijos jaunimas: valdžia remiasi pasenusia patriotizmo versija

veidas.lt

Asmeninio archyvo nuotr.

Naujausiu Europos galvos skausmu tapusi Lenkija kelia nerimą ne tik ES, bet ir nemažai savo šalies gyventojų. Valdančios partijos „Teisė ir teisingumas“ priimti įstatymai riboja žiniasklaidos laisvę ir teismų nepriklausomumą. Kritiškai partijos veiksmus vertinantys lenkai − 26-erių konferencijų vertėjas Alexanderis ir 27-erių studentė Ewa iš Varšuvos – tinklaraščiui Euroblogas.lt papasakojo, kaip politinė situacija keičia jų gyvenimo planus.

Gabija Karlonaitė, euroblogas.lt

„Dabartinė valdžia neturėtų išlikti iki kadencijos galo, nebent ši vyriausybė bandys pakeisti rinkimų įstatymą ar bet ką su tuo susijusį, kad išliktų valdžioje kiek įmanoma ilgiau. Todėl šiuo metu mąstau, ar bus galima tikėtis rinkimų po 4 metų? Jeigu ir bus, greičiausiai rinkimų įstatymas bus pakeistas taip, kad „Teisė ir teisingumas“ galėtų išlikti valdžioje, kaip padarė „Fidesz“, valdančioji partija Vengrijoje“, − susirūpinimą demokratijos ateitimi išreiškia konferencijų vertėjas Alexanderis.

Ewa įsitikinusi, kad niekas nebesustabdys „Teisės ir teisingumo“ partijos nuo, pasak pašnekovės, kvailos politikos. Mergina pati dalyvauja demonstracijose prieš dabartinę valdžią. Ji tikisi stipresnio spaudimo iš Europos Sąjungos.

„Manęs niekas negąsdina, aš tikrai nepaliksiu savo šalies tokioje situacijoje! Jaučiu, kad turiu dalyvauti demonstracijose. Greičiausiai dabar įsijungsiu į nevyriausybinių organizacijų veiklą, nors prieš rinkimus planavau dirbti Užsienio reikalų ministerijoje“, − ateities planų pokyčius dėl dabartinės situacijos atskleidžia Ewa.

Radau pakankamai galimybių Lenkijoje, bet dabar vėl kreipiu savo mintis svetur.

Alexanderis irgi permąsto savo ateities planus: „Pirmą kartą gyvenime pradėjau rimtai mąstyti apie galimybę siekti karjeros užsienyje. Tokias mintis lemia ne tik profesionalumo siekis, bet ir politinė situacija šalyje. Jau esu buvęs užsienyje, bet ne todėl, kad jaučiausi prastai ar dėl galimybių stokos savo šalyje. Tiesą sakant, radau pakankamai galimybių Lenkijoje, bet dabar vėl kreipiu savo mintis svetur. Norėčiau gyventi atviresnėje ir tuo man artimesnėje visuomenėje.“

Pasenusi patriotizmo versija

„Teisės ir teisingumo“ reprezentuojamos vertybės remiasi pasenusia patriotizmo versija. Tai dirbtinai išpūstas nacionalinis pasididžiavimas, kuriamas kankinimų ir žalos patirtimi, kurią Lenkija patyrė dėl likusio pasaulio veiklos“, − partijos populizmo ramsčius aiškina Alexanderis.

Jie naudoja tiesmukai komunistinę retoriką savo pačių kritikuojamoms sovietinio režimo liekanoms Lenkijoje.

Vaikinui partijos „Teisė ir teisingumas“ retorika atrodo įdomi ir išskirtinė. „Jie naudoja tiesmukai komunistinę retoriką savo pačių kritikuojamoms sovietinio režimo liekanoms Lenkijoje. Pavyzdžiui, valdžios kritikai yra apibūdinami, kaip antilenkai arba problemų kėlėjai, arba sakoma, kad jiems praplauti smegenys. Man pačiam tai skamba kaip šiandieninė Kinija“, − požiūriu dalinasi pašnekovas.

Pasak Alexanderio, partijos komunikuojamos socialinės gerovės gairės yra labai skurdžios, primityvios. Ewa pritaria ir mano, kad palaikyti valdančiąją partiją gali tik nemąstantys kritiškai ir nesuprantantys, kas slypi už partijos pažado „500 zlotų už kiekvieną vaiką“.

„Daug jaunų žmonių, dalyvaujančių mitinguose, man kelia viltį, kad mums visgi rūpi, kas vyksta su mūsų šalimi. Deja, remiantis naujausiomis apklausomis, didžioji dauguma jaunimo palaiko vyriausybę. Manau, kad tai susiję su išsilavinimu ir kritinio mąstymo trūkumu“, − apie dominuojantį jaunimo požiūrį į valdžią pasakoja Ewa.

Alexanderis įsitikinęs, kad šnekėti apie jaunimo daugumos požiūrį yra neteisinga.

Bijau, kad visa tai, ką pasiekėme per pastaruosius 25 metus, gali būti sugriauta populistine politika, kuri nėra į naudą mūsų ekonomikai.

„Didžiausia problema yra tai, kad visuomenė tampa poliarizuota, bet nėra tendencijų, kurios lemia visuomenės išsiskyrimą. Išsilavinę prieš neišsilavinusius? Ne, mačiau daug intelektualių žmonių, kurie palaiko partiją. Miestiečiai prieš kaimiečius? Ne, tiesa tik, kad Varšuvoje „Tvarka ir teisingumas“ niekada neturėjo stipraus palaikymo. Bet jie turi palaikymą, pavyzdžiui, mano gimtinėje, Auštutinėje Silezijoje, kur etninis ir lingvistinis lenkiškas identitetas yra labai gajus“, − Alexanderis paaiškina heterogeninį valdančiosios partijos elektoratą.

„Jaučiu, kad situacija tikrai neveda į šviesią ateitį. Bijau, kad visa tai, ką pasiekėme per pastaruosius 25 metus, gali būti sugriauta populistine politika, kuri nėra į naudą mūsų ekonomikai“, − sako Ewa.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...