Politika
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Švietimo įstatymo pataisas pasirašytų, jeigu jomis lenkams, gyvenantiems Lietuvoje, nebūtų sudarytos blogesnės sąlygos negu lietuviams Lenkijoje.
“Galėčiau pasirašyti tik tokį įstatymo projektą, kuris būtų veidrodinis atspindys – to, kas yra Lenkijoje lietuviams, kad tai nebūtų blogiau lenkams, gyvenantiems Lietuvoje”, – žurnalistams trečiadienį sakė prezidentė.
Pasak jos, Švietimo įstatymui yra įvairių pasiūlymų, todėl per anksti spręsti, kaip atrodys galutinis variantas.
“Praleisti galėsiu tik veidrodinį principą, kad nebūtų jokios diskriminacijos ar pabloginimo mažumoms Lietuvoje, palyginti su mūsų kaimynėje esančių mažumų statusu”, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
Lenkijos politikai kritikuoja naujos redakcijos Švietimo įstatymo projekto nuostatas, kuriomis siūloma įtvirtinti, kad daugiau dalykų vyresnėse klasėse tautinių mažumų mokyklose būtų dėstomi valstybine lietuvių kalba. Pareigūnai sako, kad šiuo metu tautinių mažumų mokyklose 95 proc. pamokų vyksta lenkiškai, nors Europoje vidurkis yra apie 60 proc. pamokų tautinės mažumos kalba, panašus rodiklis yra ir Lenkijoje.
Tačiau Lietuvos lenkų rinkimų akcijos veikėjai ir juos remiantys Lenkijos politikai renkasi kitą atskaitos tašką, sakydami, kad negalima bloginti lenkų švietimo padėties, palyginti su dabar esančia.
Artėjantį balsavimą Lietuvos Seime Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis) trečiadienį pavadino “lakmuso popierėliu”, kuris esą parodys Lietuvos pasiryžimą apsaugoti mažumų teises.
“Būsimas parlamento balsavimas dėl naujo Švietimo įstatymo bus svarbus lakmuso popierėlis, kiek toli Lietuva yra pasirengusi žengti, kad apsaugotų savo mažumų teises”, – Lenkijos parlamente kalbėjo R.Sikorskis.
“Prašome, kad toliau nebūtų mažinamas mokymas lenkų kalba, o ilgai kartoti Lietuvos lenkų reikalavimai būtų įvykdyti. Jie yra lojalūs demokratinės Lietuvos piliečiai su teise išsaugoti savo tapatybę, kultūrą ir nuosavybę”, – sakė ministras, kurio kalbą BNS atsiuntė Lenkijos ambasada Lietuvoje.
Balsavimas dėl naujos redakcijos Švietimo įstatymo numatomas ketvirtadienį.