2011 Birželio 02

Libijos režimas įvykdė “nusikaltimų žmoniškumui”

veidas.lt

Scanpix

Jungtinių Tautų (JT) tyrėjai trečiadienį apkaltino Libijos lyderio Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) režimą vykdžius sistemingas atakas prieš civilius gyventojus, sakydami, kad Tripolis įvykdė karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.

Apie šios šalies opozicijos pajėgų pažeidimus pranešimų gauta mažiau, tačiau JT Žmogaus Teisių Tarybos paskirta tyrimo komisija taip pat nustatė, jog kai kurie sukilėlių veiksmai prilygsta karo nusikaltimams.

“Veikdama pagal mandatą aiškintis Libijoje įvykdytus nusikaltimus, komisija…, padarė išvadą, kad Libijos vyriausybės pajėgos įvykdė nusikaltimų žmogiškumui ir karo nusikaltimų, – sakoma komisijos pranešime. – Komisija gavo mažiau pranešimų apie faktus, kuriuos komisija prilygina opozicijos pajėgų karo nusikaltimams, tačiau (ji) iš tikrųjų nustatė kai kurių veiksmų, kurie prilygsta karo nusikaltimams”.

JT Žmogaus Teisių Taryba, kuriai priklauso 47 šalys, pradėjo tyrimą dėl įtariamų nusikaltimų žmoniškumui šių metų vasarį, kai M.Kadhafi režimo pajėgos pasiuntė Libijos armiją ir aviaciją atakuoti civilių gyventojų.

Tyrėjai rado įrodymų, leidžiančių manyti, jog M.Kadhafi pajėgos “naudojo perdėtą jėgą prieš demonstrantus, bent jau ankstyvosiomis protestų dienomis, dėl ko daug žmonių žuvo arba buvo sužeisti”.

Be to, režimas trukdė sužeistuosius gabenti į ligonines, taip pat nepagrįstai suiminėjo žmones ir juos kankino.

“Komisija nustatė, kad buvo veiksmų…, kuriuos vykdė vyriausybės pajėgos per didelio masto arba sistemingas atakas prieš civilius gyventojus, suvokdamos šias atakas, – pabrėžė tyrėjai. – Tokie veiksmai atitinka “nusikaltimų žmoniškumui” reikšmę”.

Apie opozicijos pajėgų įvykdytus pažeidimus pranešimų gauta mažiau, tačiau komisija nustatė, kad suimtų žmonių, migrantų darbininkų ir kitų įtariamų režimo samdinių kankinimai yra karo nusikaltimai.

Tyrėjai citavo vyriausybės pareigūnų, opozicijos ir aktyvistų informaciją, jog per konfliktą Libijoje žuvo 10-15 tūkst. žmonių.

Komisijoje, kuriai vadovauja JT karo nusikaltimų tyrėjas iš Egipto Cherifas Bassiouni (Šerifas Basivnis), taip pat dirba Jordanijos teisininkė Asma Khader (Asma Chader) ir kanadietis Philippe’as Kirschas (Filipas Kiršas), buvęs teisėjas ir Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) pirmininkas.

Atlikdami tyrimą šios komisijos nariai lankėsi Libijoje ir susitiko su daugiau nei 350 žmonių, įskaitant suimtuosius ir pabėgėlius. Tyrėjai išstudijavo dokumentus, kurių apimtis – per 5 tūkst. puslapių, daugiau negu 580 vaizdo įrašų ir per 2 200 nuotraukų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...