Konfliktas Libijoje
Libijos vyriausybė antradienį pareiškė esanti pasiruošusi derėtis dėl reformų, tačiau kategoriškai atmetė galimybę tartis dėl šalies lyderio Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) atsistatydinimo.
“Kitas reikalas – kaip Libija valdoma? Kokia politinė sistema bus diegiama šalyje? Dėl to galima derėtis; mes galime apie tai kalbėtis, – vyriausybės atstovas Mussa Ibrahimas (Musa Ibrahimas) sakė žurnalistams. – Gali vykti bet kas – rinkimai, referendumai.”
Tačiau jis pabrėžė, jog dėl M.Kadhafi ateities jokių derybų nebus, nes “bet kurių pakeitimus turi daryti mūsų lyderis”.
“Niekas negali ateiti pas Libano žmones ir pasakyti jiems: “Jums teks prarasti savo lyderį, arba savo sistemą, arba savo režimą”. Kas jūs tokie, kad galite mums tai sakyti?”, – pareiškė M.Ibrahimas.
Šie komentarai nuskambėjo netrukus po to, kai opozicija griežtai atmetė esą planuojamą taikos susitarimą, pagal kurį vienas iš M.Kadhafi sūnų galėtų perimti karo nuniokotos šalies vairą.
M.Kadhafi yra šalies genčių ir žmonių “saugumo vožtuvas”, sakė M.Ibrahimas.
“Manome, jog jis yra labai svarbus vadovaujant bet kokiai pereigai prie demokratinio ir skaidraus modelio”, – pridūrė vyriausybės atstovas.
Tuo tarpu vienas M.Kadhafi pasiuntinys dalyvavo derybose Turkijoje ir Maltoje dėl galimų “kelio gairių”, o JAV žiniasklaida praneša, jog du iš Libijos lyderio sūnų siūlosi prižiūrėti perėjimo prie demokratijos procesą, kurio metu M.Kadhafi pasitrauktų iš valdžios.
Tačiau Italija, buvusi Libijos dominija, pareiškė, jog tokios diplomatinės uvertiūros nepatikimos, nes įnirtingos kovos tęsiasi, o sukilėlių pajėgos iš naujo mėgina užimti Marsa al Buraikos miestą, kuriame veikia svarbi naftos perdirbimo įmonė.
Sukilėliai, siekiantis nuversti keturis dešimtmečius trukusį M.Kadhafi režimą, puolė Marsa al Buraikos priemiesčius, tačiau buvo atremti stiprios artilerijos ugnies.
Italija sako, kad M.Kadhafi ir jo šeima turi pasitraukti iš valdžios ir kad tarptautinė bendruomenė turi vieningai atmesti režimo diplomatiją.
“Kadhafi ir jo šeima turi pasitraukti”, – Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini (Frankas Fratinis) sakė naujienų televizijai SkyTG24.
Vis dėlto nesikeičiantis pastarosiomis dienomis M.Kadhafi kariuomenės ir sukilėlių pozicijų išsidėstymas šalies rytuose, kai kurių Libijos lyderio bendražygių pabėgimas iš šalies ir varginga taikių gyventojų padėtis verčia suaktyvinti pastangas išspręsti konfliktą diplomatiniu lygiu.
Kritiška gyventojų padėtis tebėra Misratoje, mieste Libijos vakaruose, kurį, nepaisydama Jungtinių Tautų sankcionuotų tarptautinės koalicijos oro smūgių į Libijos teritoriją, tebepuola vyriausybės kariuomenė.
Evakuoti iš Misratos, paskutinio stambaus maištininkų bastiono vakaruose, gyventojai sako, kad miestas virto “pragaru”.
Pasak jų, M.Kadhafi kareiviai surengė “skerdynes”, miesto gatvėse daugybė lavonų, o ligoninės perpildytos sužeistųjų.
Tuo tarpu aukštas šaltinis kaimyninio Alžyro saugumo pajėgose sakė “Reuters”, pageidaudamas neskelbti savo pavardės, kad “al Qaeda” naudojasi konfliktu, siekdama gauti ginklų, tarp jų “žemė-oras” klasės raketų.
Pasak jo, Islamiškojo Magribo “al Qaeda” (AQIM), Šiaurės Afrikoje veikiantis “al Qaeda” sparnas, gauna ginklų Libijos rytuose ir persiunčia juos į kitas Afrikos šalis.