LiCS
Seimui antradienį nepriėmus Konstitucijos pataisos, įteisinančios tiesioginius merų rinkimus, viena iš valdančiosios koalicijos narių – Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) – gali svarstyti savo buvimo valdžioje klausimą.
Tai po balsavimo Seime žurnalistams pareiškė LiCS pirmininkas, Vilniaus miesto vicemeras Gintautas Babravičius.
“Apmaudu, kad Seimui neužteko politinės valios ir ryžto priimti teisingą sprendimą dėl tiesioginių merų rinkimų. Mūsų pozicija daug metų buvo žinoma ir tai, kad vieno koalicijos partnerių – Tėvynės sąjungos – ir kitų partnerių – Liberalų sąjūdžio – nedalyvavimu buvo nepriimtas teisingas sprendimas, iš tikro privers mus labai ir labai smarkiai pagalvoti apie galimybes dalyvauti koalicijoje, kuri nesugeba vykdyti savo pačios priimtos Vyriausybės programos. Tai yra rimtas iššūkis”, – pareiškė G.Babravičius.
Apie galimybę LiCS trauktis iš koalicijos, jeigu nebus priimta Konstitucijos pataisa, dar prieš balsavimą parlamente įspėjo kitas šios frakcijos narys Žilvinas Šilgalis.
G.Babravičius pabrėžė, kad kol kas tai tik asmeniniai jo ir kitų parlamentarų pasvarstymai, sprendimą priims partijos institucijos.
“Iki vakar nesvarstėme galimybių palikti šitą koaliciją, bet šitas iššūkis, kai dėl tokio svarbaus klausimo būtent mūsų koalicijos partnerių, ne opozicijos balsais nebuvo priimti pozityvūs sprendimai, verčia pagalvoti. Bet tai bus padaryta per institucijas: yra vadovybė, yra valdyba, yra taryba. Sprendimus darysime darbo tvarka”, – sakė LiCS pirmininkas.
Kita vertus, jis sakė dar matąs prasmės kalbėtis su koalicijos partneriais, nes esą “ties šituo nepriimtu sprendimu pasaulis nei sustoja, bei pradeda judėti į priekį”. “Tačiau tai dar vienas iš ženklų, kad priimtų strateginių sprendimų nesugebame priimti Seime. Tai verčia nerimauti”, – tvirtino politikas.
Jis apgailestavo, kad savo sprendimu Seimas pamynė didelės visuomenės dalies lūkesčius, prezidentės Dalios Grybauskaitės valią.
Antradienį antrą kartą balsuojant dėl tiesioginius merų rinkimus įteisinančios Konstitucijos pataisos už ją buvo 88 Seimo nariai, prieš buvo 6, 18 susilaikė.
Vienbalsiai už pataisą balsavo Socialdemokratų, Darbo partijos, Krikščionių partijos, Liberalų ir centro sąjungos frakcijų atstovai.
Tarp pasisakiusiųjų prieš ir susilaikiusiųjų – pusė valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių, po du Liberalų sąjūdžio ir frakcijos “Tvarka ir teisingumas” atstovus.
Norint priimti Konstitucijos pataisą, kiekvienu balsavimu dėl priėmimo už ją turi balsuoti ne mažiau kaip 94 Seimo nariai iš 141.
Grįžti prie šio klausimo bus galima tik po metų.
Konstitucijos pataisa siūlyta nustatyti, kad “savivaldybių merus – Lietuvos piliečius, nuolat gyvenančius atitinkamo administracinio vieneto teritorijoje ketveriems metams renka Lietuvos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai, remdamiesi visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu”.
Dėl Konstitucijos pataisų Seime balsuojama du kartus su ne mažesne kaip trijų mėnesių pertrauka. Pirmasis balsavimas dėl Konstitucijos pataisos priėmimo vyko dar praėjusią kadenciją, 2007 metų birželio pabaigoje.
Savivaldos rinkimai vyks 2011 metų pradžioje. Šiuo metu merus renka savivaldybių tarybų nariai.