Miško gėrybės
Šiemet ne tik dzūkų, bet ir kitų regionų mergos neliks nuogos. Miškuose kaip ant mielių dygsta voveraitės. Šiemet dėl šilumos ir gausaus lietaus jų ėmė rastis jau birželio pradžioje. 100 tonų voveraičių jau supirkusios bendrovės “Tandemus” komercijos direktorius Vidmantas Budrikis sako, kad grybų stengiamasi supirkti kuo daugiau, nes Rusijos miškai dėl neregėto karščio išdžiūvo. Litras voveraičių sostinės turguose kainuoja 7–9 Lt, supirktuvės moka po 10 Lt.
Daugiau lietuviškos žaliavos šiemet supirkti tikisi ir “Švenčionių vaistažolės”. Nors šis verslas labiau priklauso nuo žoliautojų nei nuo oro, pastaruosius trejus metus lietuviškos žaliavos kiekis vis didėja ir pasiekė 20 tonų. Ir vis dėlto tai tik 30 proc. to, ką galėtų perdirbti fabrikas.
Lietus leido žmonėms užsidirbti ir iš sraigių. Lietuvos eksporto kvota – 650 tonų – jau seniai buvo surinkta vos per kelias dienas.
Užtat gamtos išdaigomis nepatenkinti bitininkai. Žiemą iššalo daug bičių, o likusios lietingą pavasarį nenešė medaus. Todėl jau dabar medus kainuoja 2–3 Lt brangiau nei pernai ir siekia 16–20 Lt už kg. Jei ir toliau lis, bitininkai baiminasi, kad medaus galime netgi pritrūkti.
Negali Lietuva pasigirti ir itin gausiu uogų derliumi: žemuogių šiemet buvo mažiau nei pernai, didesnėje Lietuvoje dalyje mažiau šiemet ir mėlynių (šių uogų gausu tik Vilniaus apskrityje ir Rytų Lietuvoje). Todėl vidutinė mėlynių kaina dabar 6,5 Lt už litrą, nors kai kuriuose rajonuose šios uogos jau brangsta. Kaip bus su bruknėmis, spanguolėmis ir baravykais, verslininkai dar nedrįsta prognozuoti, mat nors iki šiol gausiai lijo, tačiau dabartiniai karščiai tiek minėtų uogų, tiek grybų derlių gali gerokai sumažinti.