Idėjos
Idėjų, kokia Lietuva turėtų būti po dvidešimties metų, banke – arti 200 siūlymų. Didžiausio palaikymo, per 400 rėmėjų, sulaukė siūlymas Lietuvai tapti išskirtine tuo, kad visuose arba bent daugumoje miestų ir miestelių pagrindinėse gatvėse ir parkuose veiktų nemokamas bevielio interneto ryšys.
Daug žmonių balsuoja už idėją kurti interneto puslapį, vienijantį visas įstaigas ir žmones, pasirengusius padėti prašantiesiems pagalbos, – ar tai būti stichinės nelaimės ištikta valstybė, ar sergantis žmogus.
Siūloma gabiausius abiturientus siųsti studijuoti į geriausius užsienio universitetus ir mokyklas, studijas apmokant valstybės lėšomis su sąlyga, kad jie parveš vertingų žinių į Lietuvą ir jas čia pritaikys. Žmonės dalijasi idėja kurti profilaktinės sveikatos patikros sistemą, skatinti turizmą traukiniais su miegamosiomis kupė, įrengti atskiras aikšteles vaikams ir šunims. Siūlyta net neapsiriboti 2030-aisiais, o rengti viziją iki 3000 metų. “Japonijos įmonės planuoja šimtą metų į priekį. Lietuva – daugiau nei įmonė!” – motyvuoja vizionierius.
Daugiausiai idėjų pasiūlyta švietimo ir mokslo, socialinės politikos ir užimtumo, aplinkosaugos, pilietinės visuomenės srityse, o vos po vieną kitą idėją kol kas kilo dėl užsienio politikos, krašto apsaugos, globalizacijos. Aktyviausi vizijų kūrėjai – iš Aukštaitijos. Nemažai nurodo gyvenantys užsienyje.
Šių metų pradžioje premjeras subūrė įvairių sričių ekspertus, mokslininkus, analitikus į Valstybės pažangos tarybą, kuri visuomenės padedama nubrėš aiškius ir ilgalaikius Lietuvos raidos prioritetus. Tai taps svarbiausio mūsų šalies strateginio planavimo dokumento “Lietuva 2030″ pagrindu.
Kol kas mano tokia nuomonė – tegul nesvaičioja jokių idėjų, kokia Lietuva turėtų atrodyti po n metų tarpo. Pirmiausia, tegul bent BVP pasiekia daugiau nei 50 procentų ribą (lyginant prieš krizės laikotarpį ir po krizės laikotarpį), atsiranda naujos darbo vietos (ir baigusiems socialinius mokslus, ir technologinius, bet tik tiems, kurie nepjovė universitetuose mėšlo), didėja atlyginimai (minimumas bent jau turi pasiekti 1500 LT). Kai visą šitą pasieks, tada ir galės svaičioti, kokia Lietuva turi būti pažengusi ir taip toliau, ir taip toliau.
P.S. Džiugu, kad imasi tokių veiklų, bet rimtai, gal pradžiai geriau susitelkia ties krizės ir nedarbo mažinimu?