2011 Gegužės 30

Lietuvą gins – NATO

veidas.lt

REUTERS

Vidurio Europos lyderių susitikime Varšuvoje Lietuvos vadovė D. Grybauskaitė susitiko su JAV prezidentu B. Obama. Šalių lyderiai aptarė vieną svarbiausių Lietuvai klausimų – NATO poziciją gynybos klausimais.

„Varšuvoje B. Obama pasižadėjo ginti Lietuvą“ skelbia „Respublika“. Dienraštyje teigiama, kad „Prezidentė Dalia Grybauskaitė išgirdo Jungtinių Valstijų vadovo Barako Obamos (Barack Obama) patikinimą dėl NATO pasirengimo ginti savo nares, nesidalijant šios atsakomybės su Rusija.

Šalies vadovė Varšuvoje priminė NATO viršūnių susitikime Lisabonoje išsakytą JAV poziciją, kad NATO yra atvira ir turi būti pasitikėjimas ir bendradarbiavimas keičiantis informacija tarp aljanso ir Rusijos, tačiau NATO gins savo nares. „O Rusija gins save ir kitokių variantų būti negali“, – teigė D. Grybauskaitė.

Lietuvos valstybės vadovė pabrėžė, kad Baltijos šalims labai svarbi JAV nuosekli pozicija nusiginklavimo, europinio saugumo, priešraketinės gynybos klausimais.“

„Vilniaus diena“ priduria, kad Lietuvą saugos tik NATO. Dienraštis skelbia – „Buvo labai svarbu sužinoti, ar tikrai išlieka nuosekli, ta pati JAV pozicija, kokia buvo išsakyta Lisabonoje, kad NATO dengs ir gins NATO šalis, ir to nedarys niekas kitas jokiu kitokiu bendradarbiavimo variantu“, – kalbėjo Prezidentė.

„B. Obama dar kartą patvirtino, kad apie tai buvo kalbėta su ponu D. Medvedevu Prancūzijoje per G 8 susitikimą“, – pasakojo Lietuvos vadovė.

Ji pridūrė neseniai gavusi Rusijos prezidento laišką, kuriame kalbama būtent apie PRG, bendradarbiavimo su NATO perspektyvas ir Lietuvos poziciją šiuo klausimu.

„Į tą laišką aš atsakiau. Laiškas buvo kviečiantis ir primenantis apie tai, kad Lisabonoje NATO ir Rusija nutarė bendradarbiauti PRG srityje, keistis informacija, kurti pasitikėjimo priemones“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

„Labai mandagiai atsakiau, kad šis susitarimas išlieka. Lygiai kaip ir Rusijos prezidento laiške – gana bendrai, kad mes atviri ir norėtume, kad galėtume pasitikėti Rusija, ir Rusija galėtų pasitikėti NATO“, – sakė Prezidentė.“

„Lietuvos žinios“ rašo, kad D. Grybauskaitė šalių susitikime pasinaudojo proga ir pakvietė JAV vadovą į Lietuvoje vyksiantį Europos krepšinio čempionatą. Dienraštyje rašoma: „Asmeniškai kalbėjau su JAV prezidentu. Prisiminėme NATO viršūnių susitikimą Lisabonoje ir esminį B. Obamos indėlį priimant Lietuvai palankius sprendimus dėl priešraketinės gynybos tvirtinant Aljanso strategiją. Pakviečiau atvykti ir į Europos krepšinio čempionato finalą, jei tik turės laiko, nes JAV prezidentas prisipažino esąs didelis šio sporto aistruolis”, – teigė D. Grybauskaitė.“

Tačiau „Lietuvos rytas” teigia, kad Varšuvoje buvo ne tik šypsenų, mat pirmasis pokomunistinės Lenkijos prezidentas ir Nobelio Taikos premijos laureatas Lechas Walęsa atsisakė susitikti su B. Obama.

Dienraštis teigia, kad „L. Walęsa buvo kviečiamas dalyvauti B. Obamos pokalbyje su Lenkijos politinių partijų lyderiais bei demokratinių permainų pradininkais. Tačiau politikas atmetė šį pasiūlymą ir pareiškė, kad jo „nedomina pozavimas bendroms nuotraukoms”, ir išvyko į susitikimą Italijoje.

Vietos apžvalgininkai tokį L. Walęsos sprendimą aiškino garbės troškimu. Jie priminė, kad B. Obamos pirmtakai per vizitus Lenkijoje su šiuo politiku susitikdavo asmeniškai.”

„Lietuvos rytas“ priduria, kad „Nors ir nesulaukęs L. Walęsos, B. Obama Varšuvoje negalėjo skųstis dėmesiu. Lenkai netgi juokauja, kad JAV prezidento viešnagė padėjo užglaistyti bene didžiausią vietos politinį konfliktą. Mat į B. Obamos susitikimą su politinių partijų lyderiais atvyko opozicijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis.

„Lietuvos žinios“ praneša, kad „JAV prezidentas pagyrė Lenkijos ekonomikos augimą ir paramą demokratiniams judėjimams Šiaurės Afrikoje bei Artimuosiuose Rytuose. Tačiau kur kas svarbesnė lenkams buvo jo pozicija dėl JAV priešraketinės gynybos skydo dislokavimo Lenkijoje ir santykių su Rusija. B. Obama pareiškė, kad padėdamas į lentyną pirmtako planą dislokuoti Lenkijoje šio skydo elementus jis nepastato į pavojų Lenkijos ir viso regiono.

Per bendrą spaudos konferenciją su premjeru Donaldu Tusku B. Obama vadino Lenkiją “viena artimiausių ir stipriausių mūsų sąjungininkių bei lyderių Europoje” ir “gyvu pavyzdžiu, ką įmanoma nuveikti, kai šalys rimtai imasi reformų”.

Tačiau „Lietuvos rytas“ teigia, kad „B. Obamos vizitą Lenkijos apžvalgininkai vertina dviprasmiškai. Esą B. Obama apsiribojo pagyromis Lenkijos demokratinėms permainoms ir sugebėjimui atsilaikyti prieš ekonominę krizę bei pažadais plėtoti politinį, karinį ir ekonominį bendradarbiavimą. Tačiau jis neatvežė jokių konkrečių sutarčių.

Tiesa, B. Obamai baigus vizitą Lenkijoje, Baltieji rūmai paskelbė, kad Jungtinės Amerikos Valstijos 2013 metais planuoja šioje šalyje dislokuoti naikintuvų F-16 arba karinio transporto C-130 lėktuvų dalinį. Bet šie planai vis dar nekonkretūs. Be to, tai – jau ir nebe naujiena.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...