Klausimas, kaip sakoma, tiesiai į kaktą: norime ar nenorime, kad JAV Lietuvoje pastatytų ką nors, kas įgalintų numušinėti neįvardyto priešininko raketas.
Tas kas nors galėtų būti radaras arba raketos, o artimiausias oficialus priešininkas – Iranas. Taip, Iranas – kadangi Šiaurės Korėjos raketos Europos nepasiekia. Kurdamos priešraketinės gynybos planus, JAV niekada neįvardijo Rusijos kaip potencialios grėsmės, nors visi supranta, kad sistema skirta rusų, o ne iraniečių raketoms daužyti.
Dažnas lietuvis, panirdamas į žiniasklaidą, tampa dar ir strategu. Dėl amerikiečių tankų ir šarvuočių lyg ir aišku: kuo daugiau, tuo geriau. Manoma, kad JAV karinės technikos dislokavimas Lietuvoje atgraso potencialius agresorius. Bent vienas sužeistas amerikiečių kareivis – priežastis ginkluotam atsakui. Į raketas strategai žiūri kitaip: neaišku, ką jos skraidins – gal branduolinį ginklą. Jei bus numuštos virš Lietuvos – neaišku, kas ant žemės nukris. Be to, priešraketinė įranga yra pirmieji priešininko taikiniai. Per JAV techniką galima vožtelėti ir branduoliniu ginklu. Visos šios aplinkybės kelia nežinią, kuri išreikšta atsakymais. Maždaug trečdalis apklaustųjų pritaria amerikiečių priešraketinei sistemai Lietuvoje, trečdalis nepritaria, o trečdalis nežino – pritarti ar ne. Kitas klausimas, ar mūsų politikai žino, kaip ta sistema veikia. Ne pro šalį būtų paklausti ir amerikiečių – papasakokite apie priešraketinį karą Lietuvos padangėje, atskleiskite jo pasekmes.
Ar pritartumėte tam, kad Lietuvoje būtų dislokuoti JAV priešraketinės gynybos sistemos elementai? (proc.)
1 Taip 28,6
2 Ne 32,4
3 Nežinau 39,0
Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime Consulting“ 2015 m. birželio 25-28 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.
Aišku, būtų gerai šalia laiptinės durų kodinės spynos “raktą” pakabinti, instrukciją apie tai, kaip tokias duris atsirakinti ir dar- šeimininkui uždrausti šimtą metų nusistovėjusios tvarkos nekeisti… Tad kyla klausimas tiktai vienas: kaip vadinasi toji “nuskriaustoji šalis”, kurią NATO šalis tokiu atsargumu žeidžia?